Okiem Przewodniczącego. 7 października 2014.
Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.
Szanowne Platformerki i Platformersi, sympatycy naszej partii, a także wszyscy inni, którzy to czytają !
Jak co tydzień, choć tym razem wyjątkowo we wtorek, informacje o tym, co w Krakowskiej Platformie i Radzie Miasta Krakowa. Zaczynamy od Rady Miasta Krakowa:
Zakończyło się głosowanie na Krakowski Budżet Obywatelski. Podsumowanie odbędzie się w czwartek o godz. 12 i wtedy dowiemy się jaka była frekwencja, jakie zadania miejskie będą realizowane i jakie zadania wygrały w poszczególnych dzielnicach. Niezależnie jednak od szczegółowych wyników widać, że zainteresowanie budżetem obywatelskim było, interesowali się autorzy projektów, interesowali się, choć różnie w różnych środowiskach, mieszkańcy. Budżet Obywatelski to jednak nie wyścig u kogo więcej zagłosuje i kto wygra, budżet obywatelski to przede wszystkim wielka akcja edukacyjna, akcja poznawania miasta, możliwości i ograniczeń. I ta edukacyjna akcja to wielka wygrana mieszkańców Krakowa.
W środę 8 października kolejna sesja Rady Miasta. Obok bieżących spraw budżetowych, planistycznych i w zakresie mienia będziemy mieli 2 rezolucje w sprawach ekologicznych: w sprawie działań gmin ościennych w zakresie poprawy powietrza i w sprawie wprowadzenia ustawą zasad standardów na paliwa stałe.
Pojawił się pomysł, aby zgłosić jako Klub Radnych PO projekt uchwały ws. przeprowadzenia w dniu 30 listopada referendum. Miałyby być 4 pytania:
- o rozszerzanie strefy parkowania,
- o wprowadzenie Karty Przywilejów Krakowskich dla płatników podatku PIT w Krakowie,
- o wprowadzenie osiedli,
- o wprowadzenie zasady budżetu obywatelskiego.
Wnioskujący argumentowali, że w ten sposób zdynamizuje się niemrawą kampanię wyborczą, inni kontrargumentowali, że jest to działanie nieprzygotowane, powodujące wewnętrzne podziały, że jest to działanie zbyt późne i sporo kosztujące. W dyskusji klubowej zdecydowanie zwyciężył pogląd o nieprzeprowadzaniu referendum.
Radny Jerzy Sonik, startujący w 2010 roku z listy PO w Okręgu 1. z miejsca 7., gdzie uzyskał prawie 2700 głosów, zrezygnował z członkostwa w Klubie Radnych PO. Jako główny argument przedstawił sprawę nieuzwględnienia jego osoby na listach PO do Rady Miasta. Pisałem o tym w poprzednich Newsletterach. W ten sposób Klub Radnych PO stracił większość w Radzie Miasta Krakowa.
Powoli podsumowujemy upływającą kadencję, kadencję o tyle specyficzną, że Klub Radnych PO miał w tej kadencji większość w Radzie Miasta (do czasu). Kadencja zaczęła się od bardzo trudnej sytuacji finansowej Miasta. Piszę o tym w piątkowym magazynie Rzeczpospolitej (artykuł dostępny tutaj). Sprawy finansowe, w tym naprawa finansów miasta i zdecydowane oddłużenie Krakowa to jedne z najważniejszych sukcesów tej kadencji. Jest to też niewątpliwie sukces Klubu Radnych PO w tej kadencji.
Przyjęte w 2012 roku porozumienie w samorządzie, porozumienie między Klubem Radnych PO a Prezydentem, jako jedno z najważniejszych celów miało „realizację wszelkich możliwych działań mających doprowadzić do poprawy sytuacji finansowej miasta, a także przygotowania i realizacji inwestycji i działań miasta dla nowej perspektywy budżetowej 2014 – 2020”. Jako jeden z inicjatorów tych działań z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że te zadania wykonaliśmy. Chcę podziękować wszystkim radnym Platformy za ten sukces. Kraków po tych 4 latach jest miastem o wiele bezpieczniejszym finansowo, z niższym zadłużeniem, ze zdecydowanie większymi możliwościami rozwojowymi. To nam się, Panie i Panowie Radni Klubu PO, udało i możemy być wspólnie z tego dumni. Dziękuję !
W sprawach Krakowskiej PO:
W ostatnim tygodniu były zbierane podpisy na listy do Rady Miasta i do Sejmiku Wojewódzkiego, a także rejestrowane listy do Rad Dzielnic. Ponieważ sprawa jest jeszcze nie zamknięta – nie podsumowujemy tego, ale przyjdzie na to czas.
Z mediów dowiadujemy się o zmianach w składzie sztabu naszej kandydatki na prezydenta miasta. Szkoda, że jako członkowie PO nie wiemy tego wcześniej i nie znamy powodów takich działań, a także przewidywanych korekt w tych działaniach. Coraz więcej osób o to pyta i komunikowanie takich zmian we właściwy sposób byłoby zdecydowanie wskazane.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie
« Okiem Przewodniczącego. 29 września 2014. · Okiem Przewodniczącego. Oddłużony Kraków »