Okiem Przewodniczącego. 7 lipca 2014.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam Szanownych Państwa.

Jak co tydzień ruszamy z informacją o tym, co w Radzie Miasta i w Krakowskiej PO. Będzie o Studium, Zakrzówku i Platformerskich Prawyborach. Zaczynamy od spraw miejskich:

W środę 9 lipca ostatnia przed wakacjami sesja Rady Miasta Krakowa. Na sesji wiele, bardzo wiele spraw w tym ostateczna decyzja ws. planu dla Zakrzówka, drugie czytanie uchwały ws. Studium, sporo spraw budżetowych, sporo porządkowych. Pewnie będziemy do późna pracowali w tę środę.

W sprawie Zakrzówka nie ma jednoznacznej opinii i stanowiska.

Z jednej strony głośni przedstawiciele organizacji ekologicznych, chcący utrzymania statusu jak obecnie, czyli nieuporządkowane tereny zielone. Pomysł bardzo frapujący, wzywani więc jesteśmy przez te organizacje do nieuchwalenia planu, a potem do uchwalenia tzw. zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Tylko że wtedy wniwecz idą wszelkie inne ustalenia planu i wzrasta ryzyko zabudowy chaotycznej, poprzez wzizt. Ekolodzy na to, że może się nic w tej sprawie, mimo wszystko nie stać, tak jak się nie stało do teraz.

Z drugiej wzywani jesteśmy przez właścicieli nieruchomości, ale i część mieszkańców okolic, do uchwalenia planu, bowiem godzili się oni na duże ustępstwa i wreszcie chcą mieć plan. Sygnalizują, że jeśli plan nie zostanie uchwalony, to oni zagrodzą swoje działki i doprowadzą do mało interesującego ich zagospodarowania.

A na dodatek znaleziono tam podobno chronionego węża, więc teren zostanie poddany ścisłej ochronie, niezależnie od uchwalenia czy nieuchwalenia planu. Taki mamy węzeł gordyjski do rozwikłania i prosto nie będzie.

Druga kluczowa kwestia na sesji to uchwalenie Studium Zagospodarowania Przestrzennego Krakowa – takiego master planu urbanistycznego pokazującego ogólnie co i gdzie będzie się działo. Studium omówimy po uchwaleniu, spełnia ono oczekiwania zdecydowanej większości wnioskodawców, choć i tu organizacje ekologiczne mają swoje negatywne opinie. Uchwalenie Studium, jeżeli nastąpi po 7 latach starań, będzie niewątpliwie kluczowym dokumentem określającym strategię Krakowa, dokumentem bardzo potrzebnym i bardzo oczekiwanym.

Na sesji uchwalać też będziemy tzw. uchwałę karencyjną, zrównującą okres karencji dla sprzedaży gruntu pod nieruchomościami kupionymi przez mieszkańców od spółdzielni mieszkaniowych z karencją dla mieszkań w ten sposób zakupionych. Dotychczas jest bowiem tak, że jeżeli ktoś kupił od spółdzielni mieszkaniowej mieszkanie wraz z gruntem, który wcześniej kupiła SM zamieniając użytkowanie wieczyste na własność hipoteczną, z dużą bonifikatą przy zakupie gruntu, to teraz może sprzedać lub przekazać zakupione mieszkanie spółdzielcze, ale musi zwrócić bonifikatę za grunt. To powoduje spore zamieszanie i dlatego to porządkujemy.

Na sesji będziemy też nazywać bulwar, będący na wysokości Zabłocia imieniem Alianckich Lotników. To efekt wieloletnich starań różnych środowisk, chcących upamiętnić wszystkich alianckich lotników pomagających Polakom w II Wojnie Światowej, a w szczególności chcących upamiętnić pamięć załogi angielskiego Liberatora, który został strącony w tym miejscu i gdzie zginęła cała załoga tego samolotu.

Ruszają tzw. płatne patrole policyjne, miasto podpisuje umowę na pierwsze 400 tys zł. Na ulicach Krakowa będzie dużo więcej policjantów, powinno być więc zdecydowanie bardziej bezpiecznie !

I sprawy Platformerskie:

Jak na razie do Prawyborów Prezydenckich zgłosiły się dwie koleżanki, Małgorzata Jantos i Marta Patena. Przedziwna to sytuacja, gdzie 9 miesięcy od Zjazdu Krakowskiej PO nie mamy więcej kandydatów. Chyba dobrze, że władze centralne PO zdecydowały o przesunięciu terminów na wrzesień. Z jednej strony to dobrze, bo może znajdziemy kolejnych kandydatów i prawybory będą poważnym przedsięwzięciem, ale z drugiej strony ewentualny kandydat będzie miał bardzo mało czasu na przygotowanie się i właściwą kampanię.

Przesunięcie terminów dotyczy wszystkich spraw i tak:

 • Do 31 lipca mają być ustalone sprawy Sejmiku
 • Do 20 sierpnia mają być zgłoszeni kandydaci do Rady
 • Do 9 września mają być dostarczone dokumenty do Zarządu Regionu
 • Teraz 11 lipca odbędzie się posiedzenie Rady Powiatu Krakowskiej PO, Hotel Royal

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >