Okiem Przewodniczącego. 7 kwietnia 2014.
Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.
Witam Szanowne Platformerki i Platformersów.
Znów krótko o tym, co w Radzie Miasta i Krakowskiej Platformie Obywatelskiej. Zaczynamy od spraw Platformerskich:
W sobotę w Krakowie odbyła się ogólnopolska inauguracja Kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. W pełnej Sali Centrum Manggha wysłuchaliśmy przesłania pierwszego polskiego Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, szefa kampanii Tadeusza Zwiefki i liderki naszej listy Róży Thun. Zostało odsłonięte hasło kampanii – Silna Polska w bezpiecznej Europie. Ruszamy i chcemy wygrać – dla Polski, dla Małopolski, dla Krakowa !
Kończymy zbieranie podpisów, bardzo ważne jest, aby zdobyć jeszcze jak najwięcej podpisów, stąd każdy zbiera jak może i gdzie może. To bardzo ważne i świadczy o realnej sprawności i zdolności do działania naszych kół.
Platforma Obywatelska zaproponowała i przegłosowała na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta referendum w sprawach istotnych dla mieszkańców Krakowa. Teraz to na Krakowską PO spada obowiązek zaangażowania się w przygotowanie i przeprowadzenie referendum, a to oznacza zorganizowanie lokalnych komisji referendalnych w liczbie około 450, każda komisja liczy minimum 6 osób, to znaczy że potrzebujemy ponad 2500 członków komisji. Ogromne zadanie logistyczne i organizacyjne.
Także jako Krakowska PO musimy przeprowadzić referendalną kampanię programową, wzywającą do udziału, tłumaczącą pytania i wzywającą do głosowania. To także ogromna sprawa i ogromne zadanie, także i przede wszystkim przed Krakowską PO.
Teraz sprawy miejskie:
Na Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta zostało przegłosowane referendum wg. przygotowanego przez Klub Radnych wniosku. 25 maja przy okazji wyborów do Europarlamentu w tych samych obiektach, ale innych salach i komisjach odbędzie się referendum. Pytania są znane i choć było dużo kontrowersji – udało się wszystko przegłosować.
Rusza Krakowski Budżet Obywatelski, odbywający się dzięki inicjatywie Krakowskiej PO. To Klub Radnych zgłosił do budżetu środki na Budżet Obywatelski Miejski i dzielnicowe. Taraz odbywają się szkolenia osób które będą te działania prowadziły, odbywają się szkolenia moderatorów. Za chwilę ruszy promocja Budżetu Obywatelskiego, list do mieszkańców, ulotki, reklama w mediach i Internecie. W maju będą się odbywały spotkania konsultacyjne i możliwe będzie składanie propozycji do Budżetu Obywatelskiego, zarówno miejskiego, jak i dzielnicowych. A głosowanie we wrześniu.
W tym tygodniu jest kolejna Sesja Rady Miasta. W programie, obok szeregu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i spraw w zakresie mienia, mamy uchwałę o odwołaniu Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, uchwały przygotowujące wybory do Europarlamentu, a także rezolucję Klubu PIS w sprawie ograniczenia reklamy alkoholu.
Planujemy ruszyć z wdrożeniem szeregu ważnych spraw z zakresu bezpieczeństwa Miasta. Zgodnie z ustaleniami z posiedzeń Zarządu Krakowskiego PO mamy przygotowany tzw Krakowski Pakiet Bezpieczeństwa, poprzez który chcemy znacząco podnieść poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Jako pierwsze sugerujemy znaczące zwiększenie ilości policjantów na ulicach Krakowa i w miejscach publicznych. Chcemy wykorzystać na to policjantów, których mamy w Krakowie dzięki interwencji PO u Ministra Spraw Wewnętrznych, chcemy także znacząco zwiększyć środki na tzw. płatne patrole. Równolegle będziemy pytali Rady Dzielnic, ale i zwykłych mieszkańców o miejsca szczególnie niebezpieczne i tam rekomendowali te patrole. A w niedalekiej przyszłości uszczegółowimy koncepcję, konieczne nakłady i sposób funkcjonowania Centrum Bezpieczeństwa i Monitoringu Miasta, rozważymy zmiany zasad sprzedaży alkoholu, a także zmiany w funkcjonowaniu Krakowskiej Straży Miejskiej. Kraków musi być bezpiecznym miastem i będzie !
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie
« Okiem Przewodniczącego. 31 marca 2014. · Okiem Przewodniczącego. 14 kwietnia 2014. »