Okiem Przewodniczącego. 7 kwietnia 2014.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam Szanowne Platformerki i Platformersów.

Znów krótko o tym, co w Radzie Miasta i Krakowskiej Platformie Obywatelskiej. Zaczynamy od spraw Platformerskich:

W sobotę w Krakowie odbyła się ogólnopolska inauguracja Kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. W pełnej Sali Centrum Manggha wysłuchaliśmy przesłania pierwszego polskiego Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, szefa kampanii Tadeusza Zwiefki i liderki naszej listy Róży Thun. Zostało odsłonięte hasło kampanii – Silna Polska w bezpiecznej Europie. Ruszamy i chcemy wygrać – dla Polski, dla Małopolski, dla Krakowa !

Kończymy zbieranie podpisów, bardzo ważne jest, aby zdobyć jeszcze jak najwięcej podpisów, stąd każdy zbiera jak może i gdzie może. To bardzo ważne i świadczy o realnej sprawności i zdolności do działania naszych kół.

Platforma Obywatelska zaproponowała i przegłosowała na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta referendum w sprawach istotnych dla mieszkańców Krakowa. Teraz to na Krakowską PO spada obowiązek zaangażowania się w przygotowanie i przeprowadzenie referendum, a to oznacza zorganizowanie lokalnych komisji referendalnych w liczbie około 450, każda komisja liczy minimum 6 osób, to znaczy że potrzebujemy ponad 2500 członków komisji. Ogromne zadanie logistyczne i organizacyjne.

Także jako Krakowska PO musimy przeprowadzić referendalną kampanię programową, wzywającą do udziału, tłumaczącą pytania i wzywającą do głosowania. To także ogromna sprawa i ogromne zadanie, także i przede wszystkim przed Krakowską PO.

Teraz sprawy miejskie:

Na Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta zostało przegłosowane referendum wg. przygotowanego przez Klub Radnych wniosku. 25 maja przy okazji wyborów do Europarlamentu w tych samych obiektach, ale innych salach i komisjach odbędzie się referendum. Pytania są znane i choć było dużo kontrowersji – udało się wszystko przegłosować.

Rusza Krakowski Budżet Obywatelski, odbywający się dzięki inicjatywie Krakowskiej PO. To Klub Radnych zgłosił do budżetu środki na Budżet Obywatelski Miejski i dzielnicowe. Taraz odbywają się szkolenia osób które będą te działania prowadziły, odbywają się szkolenia moderatorów. Za chwilę ruszy promocja Budżetu Obywatelskiego, list do mieszkańców, ulotki, reklama w mediach i Internecie. W maju będą się odbywały spotkania konsultacyjne i możliwe będzie składanie propozycji do Budżetu Obywatelskiego, zarówno miejskiego, jak i dzielnicowych. A głosowanie we wrześniu.

W tym tygodniu jest kolejna Sesja Rady Miasta. W programie, obok szeregu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i spraw w zakresie mienia, mamy uchwałę o odwołaniu Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, uchwały przygotowujące wybory do Europarlamentu, a także rezolucję Klubu PIS w sprawie ograniczenia reklamy alkoholu.

Planujemy ruszyć z wdrożeniem szeregu ważnych spraw z zakresu bezpieczeństwa Miasta. Zgodnie z ustaleniami z posiedzeń Zarządu Krakowskiego PO mamy przygotowany tzw Krakowski Pakiet Bezpieczeństwa, poprzez który chcemy znacząco podnieść poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Jako pierwsze sugerujemy znaczące zwiększenie ilości policjantów na ulicach Krakowa i w miejscach publicznych. Chcemy wykorzystać na to policjantów, których mamy w Krakowie dzięki interwencji PO u Ministra Spraw Wewnętrznych, chcemy także znacząco zwiększyć środki na tzw. płatne patrole. Równolegle będziemy pytali Rady Dzielnic, ale i zwykłych mieszkańców o miejsca szczególnie niebezpieczne i tam rekomendowali te patrole. A w niedalekiej przyszłości uszczegółowimy koncepcję, konieczne nakłady i sposób funkcjonowania Centrum Bezpieczeństwa i Monitoringu Miasta, rozważymy zmiany zasad sprzedaży alkoholu, a także zmiany w funkcjonowaniu Krakowskiej Straży Miejskiej. Kraków musi być bezpiecznym miastem i będzie !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >