Okiem Przewodniczącego – 7 grudnia 2015

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 r.

Szanowni Państwo.

Witam jak zawsze i przedstawiam najważniejsze sprawy z Krakowskiej Rady Miasta:

W środę 2 grudnia odbyła się kolejna sesja, bardzo pracowita sesja. Najpierw, co prawda, przez 2 godziny były przerwy, ale miedzy 12:30 a 14:30 zrobiliśmy 50 merytorycznych punktów, w tym program współpracy Krakowa z osobami niepełnosprawnymi, program przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii, program współpracy z NGO, strategię rozwiązywania problemów społecznych, program rozwoju sportu, miejski program zdrowia psychicznego, miejski program ochrony zdrowia, dyskutujemy o podatku od nieruchomości, opłatach za wodę i ścieki, planie dla Bulwarów wiślanych. O godz. 16 rozpoczęliśmy pierwsze czytanie budżetu Miasta i Wieloletniej Prognozy Finansowej, a także sprawy mieszkaniowe.

W sprawie Budżetu i WPF pokazane zostały dwa skrajne stanowiska. Jedni mówią – Kraków za 5-10 lat musi być finansowo samowystarczalny, musi mieć stabilne źródła dochodów i stabilne źródła przyszłych inwestycji. Musi być miastem atrakcyjnym dla coraz większej liczby mieszkańców, płacących podatki, co da miastu stabilne źródła dochodów i bezpieczną przyszłość. Aby to zrobić – trzeba zareagować na sygnały o wyczerpywaniu się dotychczasowego modelu rozwoju, zainwestować w nową infratrukturę komunalną i społeczną. Ale to kosztuje. Co prawda jest szansa, ostatnia szansa, na środki UE, ale potrzeba udziału własnego.

Mamy szansę na ponad 2 MLD zł programu inwestycyjnego ale potrzeba udziału własnego na poziomie 600-700 mln zł. To oznacza zadłużenie, znaczne zadłużenie. Jedni mówią – bieżmy dług, dług umożliwi korzystanie ze środków UE, a to pozwoli na skokowy rozwój Krakowa i przygotowanie naszego Miasta na czas bez środków UE. Drudzy mówią – zadłużanie jest wielkim ryzykiem, nie zadłużajmy się, nie róbmy programu inwestycyjnego, nie wykonujmy ważnych, różnorakich inwestycji. Nie będzie długu – nie będzie problemów.

Tak – problemów z długiem nie będzie, ale też nie będzie inwestycji. Jak zmienimy, unowocześnimy funkcjonowanie Krakowa? Jak damy nowe miejsca pracy? Jak spowodujemy, że lepiej zafunkcjonują ważne miejskie usługi? Nie będziemy tego robić? To Kraków będzie się cofał, będą wyjeżdżali najlepiej przygotowani mieszkańcy i firmy, będzie regres. Będą spadały dochody Miasta, będzie mniej środków na inwestycje i nowoczesne działania. Mniej środków to jeszcze większy regres i większy odpływ, a to oznacza jeszcze większy spadek dochodów. Katastrofalna spirala będzie powodować regres i spadek zainteresowania Krakowem. Tego chcemy nie zadłużając Krakowa? To jest wielki dylemat Krakowa: bezpiecznie, ale stagnacyjnie, czy ambitnie, ale ryzykownie? Pośredniego wyjścia raczej  nie ma! To naprawdę trudny i poważny dylemat. Władze miasta muszą to rozstrzygnąć i to bardzo szybko.

Stanęła też sprawa sprzedaży mieszkań, stanęła dziwnie. Przygotowany przez grupę radnych PO, w tym przeze mnie, projekt uchwały nie został wprowadzony na sesję, a został wprowadzony projekt PiS, różniący się jedynie datą przedłużenia sprzedaży i brakiem rozszerzenia grona kupujących. Takie kopiuj-wklej-skreśl. W sumie cieszę się, że moja praca na coś się przydała, choć nikt kopiujący nie podziękował. Ważniejsze jest jednak , że zmiana – przedłużenie – ma charakter jedynie kosmetyczny. Przesuwanie o rok to zaiste mała zmiana. Jeszcze ważniejsze jest zerwanie tradycji i zasady, że kiedy przesuwaliśmy termin jednocześnie poszerzaliśmy grono osób zainteresowanych. Teraz z tą zasadą zerwano.

Wydaje mi się, że popełnia się tym poczwórny błąd. Po pierwsze – błąd ekonomiczny, rozszerzenie spowodowałoby, że mieszkania pozyskane w latach 1999-2001 byłyby sprzedawane za 35-40% wartości odtworzeniowej przy rocznym czynszu na poziomie 2-2,2% wartości odtworzeniowej, czyli za 17-20 letni czynsz. Oznacza to, że najwcześniej bez sprzedaży uzyskamy ten sam wynik około 2033-2036 roku,kiedy te mieszkania będą miały ponad 30 lat i będą wymagały środków z Miasta na remont. Błąd drugi to budżetowy, mając sprzedaż mamy środki od razu i nie wydajemy na remonty, mamy większe dochody, a tego potrzebujemy. Błąd trzeci to błąd społeczny, sprawą jest zainteresowanych około kilkaset rodzin, w dużej mierze gotowych na wydatki. I błąd czwarty – polityczny: wiele rodzin spotykało się z decydentami i prosiło o rozszerzenie możliwości zakupu, obiecywano im to i mimo obietnic nie zrobiono. Jestem pewien, że sprawa rozszerzenia możliwości zakupu wróci, ale stracimy na to cenny czas. Trudno !

Zakończyliśmy badania społeczne – Barometr Krakowski. Ponad 1100 mieszkańców Krakowa i dodatkowo ponad 300 mieszkających w Krakowie studentów zostało poproszone o ocenienie różnych krakowskich spraw. Niedługo przedstawimy  ciekawe wyniki, pokazujące jak mieszkańcy oceniają działania w Krakowie, jak wygląda sprawa płacenia podatków i jeszcze wiele innych, ważnych i ważniejszych krakowskich kwestii. Zapraszamy !

W czwartek 10 grudnia o godz. 12 odbędzie się uroczysta sesja zwołana dla nadania Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti Ks. Kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu, najwyższego odznaczenia Miasta Krakowa. Dlaczego srebrny medal? Przyjęliśmy, że dla osób najwyższym medalem jest srebrny, dla instytucji złoty. Wiele osób, otrzymujących takie wyróżnienie czuje się dumnymi, że Kraków tak Ich wyróżnił. Mam przekonanie, że teraz to nasze Stołeczno-Królewskie Miasto Kraków może czuć się wyróżnione, że nagradza tak wspaniałego człowieka, Księcia Kościoła, osobę, która naznaczyła Kraków potężnym  piętnem – wielką wartością dobra, szlachetności  i godności każdego z nas. Czuję się zaszczycony, że Ks. Kardynał Macharski przyjął ten szlachetny tytuł. Od teraz medal Cracoviae Merenti będzie miał jeszcze większą wagę, bo jego kawalerem jest właśnie Ks. Kardynał Franciszek Macharski. Jesteśmy dumni!

Z poważaniem,

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >