Okiem Przewodniczącego – 6 lipca 2015

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 r.

Witam Szanownych Państwa!

Przedostatni przed wakacjami newsletter o sprawach miejskich i nie tylko. A dużo się działo i jeszcze więcej dziać się będzie. Zapraszam.
          W minionym tygodniu kluczowym wydarzeniem było uczczenie 100-lecia połączenia Krakowa i Podgórza. Przed 100 laty ówcześni mieszkańcy i politycy, mimo oporów i częściowej nieopłacalności bieżącej dla mieszkańców Podgórza zdecydowali o połączeniu obu miast. Robili to w poczuciu patriotycznego i obywatelskiego obowiązku, w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość. I ta przyszłość pokazała jak ważne i kluczowe dla rozwoju Krakowa było to połączenie. Uczciliśmy to uroczystą sesją Rady Miasta Krakowa, która odbyła się w Sali Podgórskiego Magistratu, przyjęciem w grono Honorowych Obywateli Krakowa takichże Obywateli Podgórza, wieloma imprezami kulturalnymi, sportowymi i towarzyskimi. W budżecie i WPF są też zawarte zadania, wybrane przez poszczególne dzielnice podgórskie. Powołaliśmy także Porozumienie Dzielnic Podgórskich jako formę promocji i wzajemnego wspierania się. Podgórze zawsze na górze!
W najbliższą środę odbędzie się ostatnia przed wakacjami sesja Rady Miasta Krakowa. W programie wiele spraw, m.in. pakiet księgarski, uchwały ws ilości punktów alkoholowych w Krakowie i zasad usytuowania, uchwała o przyznaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Krakowa dla Prof. Jerzego Buzka, informacja o kontroli NIK usytuowania stacji GSM, powołanie Rad Szpitali. Sesja długa, bardzo poważna i bardzo obszerna. Zapraszamy!
Jednym z ważniejszych tematów tej sesji będą uchwały związane z wychowaniem w trzeźwości, a w szczególności uchwała określająca ilość punktów sprzedaży i konsumpcji alkoholu w Krakowie oraz druga – określająca zasady usytuowania tych punktów. Uchwały te są konsekwencją szeregu konsultacji z mieszkańcami, postrzegającymi korelację między ilością punktów, a problemami społecznymi, a także wynikającą z ogólnego trendu wśród samorządów. Tak więc propozycje są takie, aby zmniejszyć ilość punktów sprzedaży, a jednocześnie wprowadzić ograniczenie poprzez zwiększenie minimalnej odległości między miejscami chronionymi, a takimi punktami. W związku z przewidywaną korektą ustawy o wychowaniu w trzeźwości proponuję też rezolucję, w której postulujemy oddanie wielu spraw, związanych z ustalaniem szczegółowych zasad samorządom.
Na tej sesji zaproponuję też, wespół z kolegami i koleżankami radnymi, projekt uchwał kierunkowych. Pierwsza w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Drwinka-Tuchowska. To kolejny, ostatni plan ochronny dla tego obszaru, efekt starań przyrodników i środowisk lokalnych. Druga to rekomendacja dla pozyskania i zagospodarowania obiektu parafi na Bieżanowie na potrzeby przyszłego Domu Kultury Bieżanów. Będę chciał też wprowadzić rezolucję w sprawie zdecydowanego przyspieszenia prac nad nowelizacją ustawy „Prawo ochrony środowiska”  i przyjęcia tej nowelizacji jeszcze w obecnej kadencji parlamentu. Jest to tzw. pakiet Arkita, czyli pakiet zmian ustawy dot. wprowadzenia czytelnych zasad ustalania zakazów palenia na danym terenie, ustalania dopuszczalnych standardów węgla czy wprowadzania tzw. stref ograniczonej emisji komunikacyjnej. To sprawy o które walczyliśmy, słaliśmy postulaty i teraz jest chyba ostatnia okazja aby je wprowadzić!
Kończymy tą edycję Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego. Zadań zgłoszonych było tyleż samo co w poprzednim roku, sumaryczne kwoty zadań dwukrotnie większe niż w zeszłym roku, była możliwość odwoływania się, nowoczesna platforma głosowania, większa promocja. Efekty? Trochę mniejsza frekwencja, pierwszy atak hakerski na platformę. Na posiedzeniu tzw. Rady Budżetu Obywatelskiego przeprowadziliśmy pierwszą ocenę. Plusy to ilość wniosków, dobra platforma głosowania, więcej głosów oddawanych papierowo, dużo mniej nieważnych, także wdrożenie rekomendacji z oceny poprzedniej edycji, udział wielu środowisk społecznych. Minusy to niższa frekwencja, zbyt krótki czas na konsultacje i na weryfikację formalną wniosków, błędy przy weryfikacji, nierówne działania dzielnic, zbyt mało czasu na odwołania, zbyt mało czasu i zła pora na głosowanie. Niestety terminy realizacji poszczególnych etapów realizacji budżetu obywatelskiego są „zaszyte” w statutach dzielnic i dopiero zmiana statutów pozwoli na zmianę terminarza. Na najbliższym posiedzeniu Rady Budżetu będziemy omawiać stan realizacji zadań z poprzedniej edycji i plany na przyszłość.

Teraz sprawy Platformerskie i do tego zapraszam sympatyków i członków PO:
          Odbyło się wspólne spotkanie kilku kół PO, chcących wykorzystać najbliższy czas do aktywnej pracy i pokazania siły i otwartości PO. Postanowiliśmy, że wspólnie, przez te kilka kół, zorganizujemy przez wakacje cykl spotkań przedreferendalnych, pierwsze spotkanie 16 lipca o JOW-ach, potem o zasadności finansowania partii politycznych, potem o zasadności interpretowania wątpliwości podatkowych na rzecz podatnika. Najbliższe o JOW-ach – 16 lipca w Royalu. A potem we wrześniu spotkanie z innymi stronami politycznego sporu. Zapraszamy, Platforma Krakowa w wakacje też działa i zaprasza!
Odbył się III Lipcowy Piknik Platformy. Byłem, piwo piłem, kiełbaskę skonsumowałem, z ludźmi pogadałem. Tak trzeba i potrzeba więcej takich integracyjnych spotkań. Być może po wakacjach, moje 2 Koło Gospodarcze PO coś zorganizuje – w końcu mamy Jubileusz 10-lecia Koła. A jubileusze w Krakowie rzecz święta. Zobaczymy!
W najbliższym czasie ruszy Platformerska Ankieta. Na wasze adresy mailowe zostanie najpierw wysłany mail zapowiadający, potem mail z linkiem do ankiety. Kiedy wejdziecie na ten link, będziecie mogli wypełnić ankietę. Są w niej pytania jak przed 2 laty, kiedy prawie 1000 osób wzięło udział, są też pytania nowe, związane z bieżącą sytuacją. Platforma musi rozmawiać, musi rozmawiać z ludźmi, musi rozmawiać także z własnymi członkami. Dziękuję Maćkowi Schabowi i Ewie Piasek za zorganizowanie tej ankiety. Zapraszam do wypełniania!

Szanowni Państwo, za tydzień ostatni przed wakacjami newsletter. W nim podsumowanie pierwszego półrocza działalności Rady Miasta Krakowa tej kadencji, nasze działania Platformerskie w wakacje i moja mała niespodzianka!

Pozdrawiam wszystkich.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >