Okiem Przewodniczącego – 6 kwietnia 2015.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Święta, święta i już prawie po świętach. Kontynuujemy więc informowanie o tym co w Krakowskiej Radzie Miasta:

Odbyła się kolejna Sesja Rady Miasta Krakowa. Uchwaliliśmy przyznanie Medalu Cracovia Merenti dla Sobiesława Zasady i Opery Krakowskiej, uchwaliliśmy nowy skład Komisji Inwentaryzacyjnej (gratulacje dla Magdy Bassary jako Wiceprzewodniczącej), Poseł PO Tadeusz Arkit przedstawił założenia zmian ustawy antysmogowej, wreszcie przedstawiono informację ws. Tauron Areny. Różnie to wyglądało, ale Pani Wiceprezydent Sroka wreszcie wyjaśniła, że inny oferent (nie Tauron) co prawda na początku mówił o większej kwocie za nazwę Areny, ale wycofał się i na dodatek na dłuższy okres dawał ofertę gorszą niż Tauron. W sprawie bezpieczeństwa różnie to wyjaśniano, ale oczekujemy na ostateczny protokół odbioru. Opinia strażaków jest jednoznaczna, Hala jest bezpieczna !

Przygotowujemy projekt uchwały kierunkowej ws Karty Przywilejów Krakowskich, czyli karty dawanej płacącym podatek dochodowy. Chcemy dać takim ludziom możliwość wykorzystania preferencji zarówno w zakresie taryf (np. bilety czy śmieci), preferencji w zakresie dostępu (np. muzea, domy kultury, żłobki, przedszkola), udziału w wydarzeniach organizowanych przez Miasto, wreszcie udziału w preferencjach organizowanych komercyjnie. Chcemy ustalić i szeroko przekonsultować i ogólne zasady i sprawy szczegółowe. Będziemy też spotykać się z członkami PO i konsultować te szczegóły.

Ruszamy z Barometrem Krakowskim. Zostały opracowane założenia szczegółowe, w tym sugestia, aby obok przebadania wszystkich grup społecznych, szczególnie zbadać w tym roku grupę krakowskich studentów. Dzięki temu dowiemy się, jak widzi główne sprawy ta duża grupa krakowskich mieszkańców. Barometr wspierają najlepsi krakowscy specjaliści – profesorowie Krakowskich Uniwersytetów.

Zmieniamy też część zasad funkcjonowania Młodzieżowej Rady Krakowa, w tym ustalamy kadencję do września, umożliwiamy udział w MRK także przewodniczącym samorządów poszczególnych szkół.

Czekają nas w tym roku ważne rocznice:

 • W maju mamy 300. rocznicę ustanowienia Św. Józefa patronem Krakowa. Będzie Msza Święta, informacja na Sesji. Z własnych pieniędzy radni ufundują, jak przed 300 laty, wotum dziękczynne za opiekę Św. Józefa nad Krakowem przez te 300 lat.
 • W czerwcu mamy 25. rocznicę odrodzonego samorządu. Z tej okazji spotkamy się na uroczystej Sesji Rady Miasta, będziemy mieli konferencję historyczną, będą odznaczenia i medal dla osób zasłużonych dla Krakowskiego samorządu, odsłonimy też popiersie dla najważniejszej osoby Krakowa – Jana Pawła II.
 • W lipcu mamy 100 lat od czasu, kiedy Kraków połączył się z Podgórzem. Z tej okazji spotkamy się na kładce Bernatce, aby odnowić akt połączenia, będzie uroczysta Sesja Rady Miasta, spróbujemy tam przyjąć uchwałę o uznaniu Honorowych Obywateli Podgórza Honorowymi Obywatelami Krakowa. Będzie też Bal i wystawa, a poszczególne dzielnice zaproponowały szczególne inwestycje podsumowujące 100 lat połączenia.

Przed nami także dyskusja o kolejnym kandydacie na Honorowego Obywatela Miasta Krakowa. Wielu zacnych obywateli Krakowa, w tym rektorzy części krakowskich uczelni zaproponowali, aby Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa został były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, były Premier Rządu RP, twórca 2 etapu reformy samorządowej – Prof. Jerzy Buzek.

Pozdrawiam wszystkich

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >