Okiem Przewodniczącego – 5 października 2015

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 r.

Witam. Jak co tydzień Newsletter. Przeszły tydzień to pomyślna decyzja ws Zakrzówka, zakończenie ankiety platformerskiej. Najbliższy tydzień to decyzja ws ustawy antysmogowej i plan co dalej !

Zaczynamy najpierw sprawy Rady Miasta:

Najbliższa sesja w środę 7 października. Obok standardowych spraw budżetowych i ws. mienia, a także przystąpienia do nowych planów mamy głosowanie w sprawie modyfikacji programu Ograniczania Niskiej Emisji, a także plan gospodarki niskoemisyjnej, głownie w zakresie CO2. Rozpoczynamy również działania ws. ustawy krajobrazowej, uchwalając tzw uchwałę intencyjną.

W minionym tygodniu najważniejszym wydarzeniem było zakończenie negocjacji w sprawie wykupu terenów Zakrzówka. Gratuluję władzom miasta tego ruchu. Na szczęście i mimo wielkich oporów części społeczności w Krakowie Rada Miasta przyjęła w 2014 miejscowy plan dla tego terenu. Dzięki sensownemu porozumieniu i odwadze udało się przyjąć plan i teraz mamy pierwsze korzystne efekty – możemy kupić tereny pod Park Zakrzówek. I potem następne kroki – konkurs na projekt i potem zagospodarowanie. Bardzo dobry krok.

Co by było, gdyby radni PO usłuchali części protestów i zablokowali uchwalenie miejscowego planu ? Nie było by możliwości dyskusji, negocjacji, a pewnie byłyby starania o zabudowanie w trybie wzizt. W efekcie nie tylko nie zrobiono by porozumienia, ale i umożliwiono realizację inwestycji poprzez wzizt. Proszę sobie przypomnieć ataki niektórych środowisk mediów i zwykłych ludzi. Trzeba było mieć odwagę aby się temu przeciwstawić. Bohaterem tego projektu był ówczesny radny Paweł Węgrzyn, który nie tylko tłumaczył przyczyny, ale i przekonał wiekszość. I jeszcze radny Stawowy, szef komisji planowania. Na niego też kubły pomyj wylano, także jak bronił tego planu. Mieliśmy odwagę, będą efekty !

Najważniejsze w nadchodzącym tygodniu to decyzja Prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustawy antysmogowej. Po wyroku NSA to jedyna szansa na jakieś antysmogowe regulacje. Ze względu na nieprawdziwą interpretację przez część polityków przypomnę, że NSA nie uznało przepisu Art. 96 za „bubel”, uznało ,że dotychczasowe brzmienie Art. 96 nie pozwala na różnicowanie odbiorców zakazu, więcej – uznało, że ustawodawca powinien zmienić przepisy, dostosowując do dyrektyw UE, jeszcze więcej – że nowelizacja właśnie idzie w tym kierunku. Czekamy więc na podpisanie. Jeżeli jednak to nie nastąpi, to będziemy musieli zmodyfikować plany, bowiem najważniejsze założenie – regulacja prawna, powodująca konieczność wymiany palenisk, nie będzie do zastosowania. Mamy przygotowane znaczne środki na likwidację palenisk, ale potrzebujemy prawa. I o to prosimy Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudę.

A przy okazji małe zestawienie – jak od 1995 roku zmieniało się zanieczyszczenie powietrza w Krakowie:

zanieczyszczeniekrk

Kolejna ważna inicjatywa ustawodawcza dotycząca Krakowa, ale i innych miast metropolitalnych – ustawa o związkach metropolitalnych. To ważna ustawa, dająca takim miastom jak Kraków spore możliwości, choć potrzeba jeszcze dużo więcej regulacji ws. metropolii.

I sprawy Platformerskie:

Jubileusz 10-lecia 2 Koła Gospodarczego będzie 16 października – piątek, godz 19 Rancho Teksas na ul. Kobierzyńskiej. Zapraszamy wszystkich, 10 lat to już jest coś.

Zakończyliśmy ankietę Platformerską, którą od lipca wypełniali internetowo członkowie Krakowskiej Platformy Obywatelskiej. Ankieta wzorowana była na poprzedniej, z 2013 roku. Mamy więc porównanie co myśleli i co myślą w podobnych sprawach członkowie Krakowskiej PO. Mamy też statystyczne podejście do spraw aktualnych, oceny władz i aktywności Krakowskiej PO. Będzie ciekawie !

Trwa kampania parlamentarna. Wspomagamy naszych kandydatów, spotykamy się z nimi, roznosimy ulotki, plakaty, wizytówki, uczestniczymy we wspólnych akcjach. Mamy nadzieję, że będzie te 6 mandatów do Sejmu i dwa mandaty senatorskie. Walczymy i zachęcajmy innych do walki o naszych kandydatów !

Pozdrawiam wszystkich

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >