Sfinansowano ze środków Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicji Obywatelskiej

Okiem Przewodniczącego. 5 maja 2014.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam Szanowne Platformerki i Platformersów. Jak zawsze co tydzień informacje z Rady Miasta i z Krakowskiej Platformy Obywatelskiej.

W Radzie Miasta:

Zakończyła się rekrutacja do Obwodowych Komisji Referendalnych. Mimo iż potrzebowaliśmy minimum ponad 3 tysiące kandydatów i to w sytuacji, gdy równolegle do Obwodowych komisji wyborczych do Parlamentu Europejskiego było potrzebne kolejne ponad 3 tysiące – to nie tylko udało się zgromadzić minimum, ale mamy ponad 5 tysięcy kandydatów i mamy możliwość mieć większe komisje i mieć nawet rezerwę. To spory sukces organizacyjny, możliwy także dzięki sporemu zaangażowaniu się członków i sympatyków PO. Sukces tym większy, że do komisji wyborczych do PE brakuje. A nam nie brakuje…

Regionalna Izba Obrachunkowa poinformowała, że możliwe jest finansowanie kampanii informacyjnej do referendum, możliwe jest finansowanie tłumaczenia istoty pytań. Teraz jak my to wykorzystamy? Zgodnie z uchwałą Rady Miasta organizowane są spotkania dzielnicowe, więcej na www.dialogspoleczny.krakow.pl.

Jak co roku święciliśmy 3 Maja, święto Konstytucji, święto narodowe. Było składanie kwiatów, była Msza Św w Katedrze Wawelskiej, był piknik na Błoniach. Ale był także marsz, nie organizowany przez władze, a przez PiS. W trakcie marszu były składane w ważnych miejscach kwiaty, a wiele osób pytało mnie, dlaczego Platforma Obywatelska odpuszcza takie ważne święto, dlaczego patriotyzm ma się kojarzyć mieszkańcom Krakowa tylko z PiSem? Pytali członkowie, ale i sympatycy PO i trzeba by na to odpowiedzieć…

W najbliższą środę kolejna sesja Rady. Z ważnych spraw – kolejne miejscowe plany, zgoda Rady na bezpłatny przejazd środkami publicznymi w Sobotę Muzeów,

Ruszamy z kolejnymi pytaniami referendum krakowskiego. Dziś o pytaniu ws monitoringu.

Najpierw: dlaczego takie pytanie? Znów sprawa wydaje się oczywista. Patrząc głębiej widzimy, jak inne duże miasta Polski korzystają już z takiego monitoringu i jakie są jego efekty. System monitoringu budowany był przy okazji Euro 2012, ale główną rolę przy tworzeniu sytemu spełniał jednak samorząd. To on brał na siebie często niemały ciężar inwestycji, a także finansowanie kosztów bieżących. W Krakowie mamy przestarzały system monitoringu. Obowiązywała bowiem zasada, że to państwo odpowiada za sprawy bezpieczeństwa miasta i ono je finansuje, a samorząd tylko dofinansowuje.

Często też pojawia się opinia, że takie podejście, czyli finansowanie przez samorząd budowy i utrzymania monitoringu może spowodować zmniejszenie środków choćby na współfinansowanie patroli policji, czy finansowania Straży Miejskiej. Kolejny dylemat to sprawa „wchodzenia” w prywatność obywateli, ochronę danych osobowych czy wręcz rozszerzanie inwigilacji obywateli. Protesty w sprawie ACTA pokazały, że jest to poważny problem i trzeba liczyć się także z protestami przeciwko śledzącemu Wielkiemu Bratu, jak często bywa nazywany monitoring.

Można więc to pytanie odczytać przede wszystkim jako pytanie o zgodę na zwiększanie poczucia bezpieczeństwa obywateli kosztem rozszerzania w pewnym sensie ich inwigilacji, a z drugiej strony jako uznanie i zgodę na to, że ciężar finansowy projektu przejmie, jako priorytet, krakowski samorząd.

I moje jednoznaczne stanowisko: W sprawie budowy Krakowskiego Monitoringu Wizyjnego zdecydowane TAK, tak także dla realnego priorytetu dla bezpieczeństwa miasta i mieszkańców, tak dla finansowania przez Miasto różnych działań w zakresie bezpieczeństwa, nawet gdyby to miało się odbywać kosztem wielu innych ważnych działań.

Krakowianie zdecydowanie potrzebują większego poczucia bezpieczeństwa i potrzeby bezpieczeństwa, potrzebują więcej patroli policyjnych i potrzebują świadomości, że miasto jest pod kontrolą. Taką kontrolę może dać tylko Krakowski Monitoring Wizyjny, setki zintegrowanych kamer i szybka reakcja policji i władz. Ale potrzebne jest też nowoczesne Centrum Zarządzania Kryzysowego, miejsce gdzie wszystkie służby alarmowe i miasto współpracują – i w sytuacjach kryzysowych i w zwykłym codziennym działaniu. Tak jest w większości dużych miast w Polsce, tak musi być w Krakowie. Zdecydowane tak, mimo uwag o inwigilacji, mimo że może się to odbyć kosztem innych ważnych działań, mimo różnych oporów socjologicznych. Kraków potrzebuje większego bezpieczeństwa, a bezpieczeństwo musi kosztować.

I sprawy Platformerskie:

Platforma Obywatelska zgłosiła do Obwodowych Komisji Referendalnych ponad 900 osób. W ten sposób zaznaczyliśmy poważne zaangażowanie w krakowskie referendum i skuteczność organizacyjną. Brawo członkowie i sympatycy PO, brawo Tomek Daros i Kuba Kosek !

W piątek w południe na placu Wszystkich świętych w Dzień Flagi wręczaliśmy flagi Rzeczpospolitej mieszkańcom Krakowa i nie tylko. Bardzo dużo chętnych i świetna impreza – gratuluję !

Wracając do Święta 3 Maja – musimy się poważnie jako Krakowska PO zastanowić, jak nie odpuszczać tego ważnego święta. Organizacja Dnia Flagi odbywa się 2 maja, a 3 maja nie było widać w Krakowie naszych działań. Nie można dopuszczać, aby tak ważne dla Polaków święto było organizowane i kojarzone tylko z PiS. Szkoda, bo wielu pojedynczych Platformersów brało udział w poszczególnych imprezach, organizowanych z okazji Święta 3 Maja !

We wtorek 6 maja, o godz 11 w Sali konferencyjnej Hotelu Royal organizujemy konferencję prasową w sprawie Krakowskiego Monitoringu Wizyjnego, w sprawie tego pytania referendalnego, w sprawie bezpieczeństwa i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Krakowa. Zapraszamy !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

Mój program wyborczy [ więcej ]

Projekty strategiczne:

Sprawozdanie Zastępcy Prezydenta Krakowa z kadencji 2018-2024:

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >