Okiem Przewodniczącego. 5 listopada 2012.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Informacje z Rady Miasta Krakowa:

Już w najbliższym czasie czeka nas wiele ważnych i trudnych decyzji w Radzie Miasta Krakowa. Sprawy dotyczyć będą podwyżek biletów, podatku od nieruchomości oraz zmian w zakresie becikowego.

We wszystkich tych sprawach będą działały zespoły radnych, które mają wypracować konstruktywne i odpowiedzialne rozwiązania. Porozumienie z Prezydentem nie zobowiązuje nas do popierania w ciemno proponowanych projektów. – Zdając sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej Krakowa, musimy wypracować takie propozycje, które pozostaną maksymalnie korzystne dla mieszkańców, a dla miasta przyniosą podobne dochody. Bez tego nie wystarczy pieniędzy na poszczególne dziedziny funkcjonowania miasta, a do tego nie możemy dopuścić. – konstatuje Przewodniczący Kośmider

W przypadku becikowego – zmiana zasad jego przyznawania ze szczególnym ukierunkowaniem na biedniejszych mieszkańców Krakowa przy nie zmienionej wartości. Należy również wprowadzić zasadę, że becikowe wypłacane będzie realnym mieszkańcom Krakowa, którzy tu płacą podatki.

W przypadku podatku od nieruchomości zmiany będą prawie nieodczuwalne dla gospodarstw domowych, gdyż mowa jest podwyżkach zaledwie o kilka groszy za metr kwadratowy. W przypadku podatku od nieruchomości mamy jeszcze alternatywę – większy wzrost z pozostawieniem ulg dla szczególnych przypadków albo skasowanie ulg i mniejszy wzrost. Radni PO raczej opowiadają się za pierwszym wariantem.

W przypadku podwyżki biletów, dotychczas zawsze chroniliśmy wzrost biletów abonamentowych, bowiem to właśnie z biletów okresowych korzystają studenci, młodzież i pracujący mieszkańcy. Nasze bilety abonamentowe należą do najtańszych w Polsce. Niestety atrakcyjną cenę tych biletów trzeba było zrównoważyć, dlatego zaproponowano wzrost cen biletów jedno i wieloprzejazdowych, kupowanych głównie przez turystów, przyjezdnych i sporadycznie przez mieszkańców. Dotychczas wydawało się że to rozwiązanie optymalne, ale być może trzeba to zmienić. Musimy jednak pamiętać, że ze względu na ceny paliw, energii, wzrosły koszty działania przedsiębiorstw transportowych (nie tylko miejskiego MPK). Analizując w ramach Krakowskiego Centrum Programowego koszty i efektywność krakowskiego MPK musimy powiedzieć że jest to jedno z najtańszych i najefektywniejszych przedsiębiorstw komunikacyjnych w Polsce, zresztą my jako PO wymusiliśmy ostatnio i tam duże oszczędności (MPK nie kupuje darmowych biletów dla swoich, kupuje wspólnie energię, wspólnie się ubezpiecza – na czym zmniejsza koszty o kilkanaście milionów złotych rocznie). Aby zamknąć koszty i nie powodować utraty płynności musimy mieć na transport publiczny ponad 40 mln zł więcej niż w zeszłym roku. Albo będzie to z biletów albo kosztem jakiegoś innego obszaru działania Gminy.

Zaczynamy też działania nad naszymi propozycjami do budżetu Miasta na 2013 rok. To będzie bardzo trudny rok, czas wielu oszczędności i wyzwań.

Krakowski Znicz Pamięci. Z dobrych przykładów należy korzystać, dobre inicjatywy warto powielać, dlatego w ślad za radnymi z Wrocławia Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta po raz pierwszy w tym roku wprowadził w Krakowie nowy zwyczaj: „Krakowski Znicz Pamięci”.

W trakcie tegorocznego Święta Zmarłych krakowscy radni oddali hołd swoim poprzednikom oraz wybitnym mieszkańcom Krakowa, zapalając na ich grobach znicze opasane biało-niebieską wstążką z napisem: „Miasto Kraków pamięta”. Radni zapalili znicze pamięci na grobach swoich zmarłych kolegów z Rady Miasta Krakowa, na grobach Honorowych Obywateli Krakowa oraz na grobach osób odznaczonych krakowskim medalem Cracoviae Merenti.

– Niech Ci, którzy pracowali na chwałę Krakowa, żyją w naszej pamięci. I niech „Krakowski Znicz Pamięci” zapalony na grobach ludzi, którzy dla Krakowa pracowali – tę pamięć symbolizuje. – mówił o akcji jej pomysłodawca.

Porozumienie między Klubem Radnych PO RP a Prezydentem Miasta Krakowa prof. Jackiem Majchrowskim:

We wtorek, 6 listopada br. o godz. 13.00 w Urzędzie Miasta Krakowa zostanie podpisane porozumienie Krakowskie, czyli porozumienie o współpracy między Klubem Radnych PO w Radzie Miasta Krakowa a Prezydentem Miasta Krakowa prof. Jackiem Majchrowskim.

Podpisanie porozumienia otwiera nowy rozdział w Radzie Miasta Krakowa. Od dziesięciu lat Rada była stale w opozycji do Prezydenta. Obecne porozumienie gwarantuje dialog oraz współpracę Klubu Radnych PO RP z Prezydentem Miasta w sprawie nie tylko ratowania finansów miasta, ale również działania na rzecz rozwoju Krakowa. – Podpisanie porozumienia kończy wieloletni czas walki, często przegranej zarówno przez prezydenta jak i przez PO, ale przede wszystkim przez Miasto Kraków. Nie ma pewności jak będzie po podpisaniu dokumentu, pewnie będą zakręty i problemy, będzie wiele trudnych decyzji, ale wiemy, że mamy dobrą wolę, aby wyprowadzić miasto z problemów finansowych, aby przygotować miasto na nowy okres programowania środków UE, aby dobrze przygotować się na nową kadencję władz samorządowych. – komentuje sprawę Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Bogusław Kośmider.

Podziękowania Bogusława Kośmidera, Przewodniczącego Zarządu Krakowskiego Platformy Obywatelskiej RP:

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili, członkom Klubu Radnych PO w Radzie Miasta, członkom Zarządu Krakowskiego PO oraz Rady Powiatowej PO w Krakowie. Szczególnie dziękuję Przewodniczącemu Regionu Małopolskiego PO, Ireneuszowi Rasiowi za ogromne zaangażowanie, energię oraz dobrą wolę, bez której nic by się nie udało. Irku, jesteś zdecydowanie głównym autorem tego sukcesu! Dziękuję również Grzegorzowi Stawowemu, Przewodniczącemu Klubu Radnych PO w Radzie Miasta, który jako negocjator wnosił wiele racjonalizmu i rozsądku w nasze działania. Panowie i Panie Platformersi – robimy bardzo ważny krok, aby już za dwa lata w pełni przejąć władzę w Krakowie i aby poważnie, rozsądnie i racjonalnie rządzić. Serdecznie dziękuję wszystkim i zapraszam na podpisanie porozumienia wszystkich radnych oraz członków zarządu PO w Krakowie, a także wszystkich zainteresowanych Platformersów. Zaczynamy nowy rozdział!

Informacje z Krakowskiej Platformy Obywatelskiej:

W najbliższy piątek tj. 9 listopada br. o godz. 19.00 w Hotelu Royal odbędzie się kolejne posiedzenie Zarządu Krakowskiego PO RP. Podczas posiedzenia zajmiemy się nowymi zadaniami, które wyznaczyliśmy sobie w przyjętym podczas Rady Powiatu programie działań na okres XI 2012 – IV 2013 r.

Nadchodzące posiedzenie dotyczyć będzie podziału zadań po przyjęciu programu PO przez Radę Powiatową PO, ale przede wszystkim przygotowania się do sprawozdania z działalności radnych PO w Radzie Miasta Krakowa oraz w radach dzielnic w związku z półmetkiem kadencji. Zajmiemy się również współpracą PO-PSL w mieście.

W sprawie sprawozdania z działalności musimy zdecydować między innymi o sposobie oraz formie jego prezentacji, ale również o jej terminie. W związku z wagą tego tematu serdecznie zapraszamy na posiedzenie nie tylko członków Zarządu Krakowskiego PO, ale również wszystkich szefów Kół PO oraz przewodniczących i radnych dzielnic samorządowych.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >