Okiem Przewodniczącego – 4 maja 2015

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam. Jak zawsze kolejne info, co w Krakowskiej Radzie Miasta i w ogóle w Krakowskim samorządzie:

Odbyła się kolejna sesja Rady Miasta Krakowa. Na początku O. Marian Zawada – Przeor Klasztoru Karmelitów Bosych przedstawił historię przyjęcia przez ówczesnych radnych w 1715 roku św. Józefa jako patrona Miasta Krakowa. Działo się to po okresie wojen, epidemii i w ogóle upadku miasta. 11 maja spotykamy się w tym Kościele na uroczystościach i odsłonięciu tablicy – wotum dziękczynnego ufundowanego prywatnie przez radnych Miasta Krakowa. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć ważnych, związanych z Krakowem postaci, zmarłych w ostatnim czasie. Na sesji była też sprawa Planu Tonie i sprawa Dzielnicy V.

W sprawie planu Tonie została złożona poprawka, przywracająca planowany wcześniej, szerszy obszar dla tego Planu. Poprawka (złożona przeze mnie, uzgodniona z Klubem Radnych PO) została przyjęta, a radni PiS wycofali projekt uchwały, tłumacząc że nie chcą ryzyka uchwalania przystępowania do planów tylko w 1 czytaniu. Takie sobie przekomarzanie. Skończy się na tym, że powstanie kolejna uchwała, o przystąpieniu do sporządzania planu dla całości obszaru i ta uchwała, mam nadzieję, zostanie przyjęta. Równolegle w imieniu Klubu Radnych PO została przez radnego Stawowego złożona propozycja zmiany Studium, tak aby wskazywane tereny zostały uznane za obszar parkowy i docelowo został stworzony ogromny Park Północny. W ten sposób realizujemy swoje obietnice wyborcze dotyczące Zielonego Krakowa.

W sprawie Dzielnicy V została złożona skarga przez Pana Piotra Klimowicza. Rzecz dotyczy wybranego do tej Rady Obywatela, który jednocześnie sam głosował w Dzielnicy IV. Jak dla wielu i dla mnie sprawa wydawała się oczywista ale… Ale okazało się, że podobne przypadki NSA uznawał inaczej, uznając że radnym można być tam gdzie jest tzw. centrum życiowe. I jeżeli centrum życiowe tego Pana jest w V Dzielnicy – to może tam być radnym. I nie pomoże uznawanie skargi za zasadną, nie pomogą opinie prawne – liczy się gdzie jest cetrum życiowe. Ponieważ jednak ów Obywatel został wybrany z listy PO – wszyscy rzucili się atakować. W tej sprawie osobiście uznaję, że lepiej sprawdzić wszystkie okoliczności i pozyskać zewnętrzne opinie, aby mieć pewność swojej decyzji. Co się bowiem stanie, jeśli niezawisły sąd uzna, że jednak Obywatel może być radnym? Kto poniesie konsekwencje sprzecznych z tym decyzji? Czy warto angażować swój autorytet osobisty i polityczny, aby potem musieć się wycofywać. O tym mówiliśmy w dyskusji, ale decyzja o uznaniu skargi za zasadną została, nie głosami PO, podjęta !

W środę gościliśmy w Krakowie Panią Premier Ewę Kopacz, Przewodniczącą Platformy Obywatelskiej RP. Najpierw Pani Premier, wspólnie z władzami Krakowa i Małopolski, a także UJ, wmurowała kamień węgielny pod wielką inwestycję – Nowy Szpital Kliniczny UJ w Krakowie, a potem była na spotkaniu z członkami Małopolskiej PO. Było bardzo energetycznie, Pani Premier mówiła o planowanych działaniach PO, o naszym wspólnym udziale w walce wyborczej. Było dobrze!

Gratuluję uczestnikom Święta Flagi, czyli akcji wręczania Flagi Rzeczpospolitej przez członków i sympatyków PO. Mnie niestety nie było, ale sercem i duchem byłem na akcji. Gratuluję !

Przed nami ostatni tydzień przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. Osobiście głosuję i wszystkich namawiam – głosujcie na Bronisława Komorowskiego. Nie tylko dlatego, że jako opozycjonista przez lata pokazywał co to jest patriotyzm i często ponosił tego konsekwencje, nie tylko dlatego, że pochodzi z grona harcerzy i utrzymuje z tym środowiskiem cały czas więź, nie tylko dlatego, że jako Prezydent RP stawał i stoi na stanowisku ochrony wszystkich Polaków, także tych którzy myślą inaczej niż On, nie tylko dlatego, że przez ostatnie 5 lat pokazał, także w sytuacjach trudnych, na czym polega zgoda i jak ważne jest bezpieczeństwo. Przede wszystkim dlatego, że jako osoba doświadczona i rodzinnie, i życiowo, i historycznie – potrafi w sposób spokojny, zrównoważony i zgodny prezentować Majestat Rzeczpospolitej. Taka osoba jest nam potrzebna i to Bronisław Komorowski powinien być Prezydentem Rzeczpospolitej na następną kadencję.

Pozdrawiam wszystkich

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >