Okiem Przewodniczącego. 31 grudnia 2012.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Informacje z Rady Miasta Krakowa:

19 grudnia br. odbyła się LXIII sesja Rady Miasta Krakowa. Podczas ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta radni podjęli wiele uchwał, decydujących o kierunku w którym będzie podążać nasze miasto nie tylko w przyszłym roku, ale również przez kilka kolejnych lat. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście uchwalenie budżetu miasta na rok 2013. Poprawki Klubu radnych miasta PO zostały wprowadzone do budżetu w formie autopoprawki prezydenta. Odrzuciliśmy 100 poprawek radnych PiS i niezależnych – ich przyjęcie wprowadziłoby przypadkowość i brak spójności przyszłorocznego budżetu. Budżet 2013 jest budżetem trudnych wyborów, ale niesie nadzieję na lepsze jutro. W parze z uchwałą budżetową podjęto uchwałę dot. Wieloletniej Prognozy Finansowej, będącą konsekwencją i częstokroć przedłużeniem budżetowych decyzji na kolejne lata.

Kolejną ważką decyzją było przyjęcie Programu Rozwoju Sportu w Krakowie na lata 2013-2015. Jest to wyraz nowego spojrzenia na sport – chcemy popularyzować i dawać szanse na sukcesy. Program jest skierowany zarówno do osób uprawiających sport rekreacyjnie jak i daje bazę do sukcesów w sporcie wyczynowym. „Ojcami” tego programu są radni Tomasz Urynowicz, Bogdan Smok oraz Marek Hohenauer. Przyjęliśmy również Program współpracy Krakowa z organizacjami pozarządowymi – dzięki któremu wzrośnie rola społecznej aktywności. Ponadto radni zmienili zasady przyznawania gminnego becikowego, ustanowili regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie naszej gminy, podjęli uchwały dot. gospodarki odpadami komunalnymi. Kontynuowane są również prace nad zmianami statutu miasta.

Rada Miasta nadała także tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa profesorowi Władysławowi Bartoszewskiemu – jest to postać niezmiernie wybitna i w pełni zasługująca na takie wyróżnienie.

Podjęto także rezolucje w sprawie utrzymania Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa oraz odnośnie Projektu „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”.

Podsumowanie XLIII Sesji Rady Miasta znajdą Państwo pod linkiem: www.bip.krakow.pl/zalaczniki/dokumenty/n/96100/karta

Z rzeczy ważnych, udało się wreszcie zamknąć sprawę Parku Duchackiego. Jeszcze przed świętami odbyło się podpisanie umowy, na mocy której Miasto Kraków przejmie tereny umownie zwane Parkiem Duchackim. W ten sposób, po siedmiu latach starań stajemy się, jako samorząd, właścicielem tego terenu. Wiele lat starań, protestów, zniechęcenia, następnie pomysł rozwiązania, korekty pomysłu, pomoc dobrych ludzi (nieoceniona pomoc dyrektor Witkowicz z Wydziału Skarbu oraz prezydenta Majchrowskiego), szereg spotkań i negocjacji, plan działania, konsekwencja i determinacja, aż w końcu szczęśliwe zakończenie! Naprawdę wspaniała nowina na Nowy 2013 rok i dobry zwiastun współpracy Prezydenta z PO w Radzie Miasta Krakowa. Wybaczcie ten akcent polityczny, ale bez tego porozumienia nie było by tej umowy, nie było by Parku Duchackiego!

Dziś kończymy 2012 rok, rok trudny, wymagający. Wiele się w Radzie Miasta wydarzyło, najważniejsze to Porozumienie Krakowskie, ustalające nowe zasady współpracy Platformy Obywatelskiej z prezydentem Majchrowskim. Sprawy ważne to Projekt Nowa Huta Przyszłości, szereg projektów innowacyjnych, reforma dzielnic, reforma finansów Miasta.

Prezydent przedstawił Klubowi Radnych PO propozycje w zakresie reformy sieci szkół. Propozycje te sprawdzał przez ponad miesiąc zespół w składzie: Marta Patena, Małgorzata Jantos oraz Katarzyna Matusik-Lipiec. Na posiedzeniu Klubu zespół przedstawił swoje rekomendacje, teraz sprawą zajmie się Klub Radnych. Sprawa jest bardzo poważna, ponieważ wszyscy zgadzają się, że przy znaczącym spadku ilości dzieci w szkołach samorządowych Krakowa, dzieci krakowskie powinny chodzić do szkół najlepszych. Wszyscy zgadzają się również, że reforma jest potrzebna, ale nikt nie chce aby reforma dotyczyła szkół nam najbliższych. Czeka nas trudny czas, ale zdecydować trzeba.

19 grudnia br. tuż przed Sesją Rady Miasta, zgodnie z wieloletnią tradycją odbył się Miejski Opłatek Samorządowy. W spotkaniu opłatkowym udział wzięli przedstawiciele władz miasta, władz województwa, duchowieństwo, krakowscy parlamentarzyści oraz delegacja z okrętu patronackiego ORP Kraków. Opłatek rozpoczął się uroczyście od poświęcenia i modlitwy księdza kardynała Stanisława Dziwisza. Kolejnym elementem spotkania było przekazanie betlejemskiego światła pokoju przez delegację krakowskiego hufca ZHP. Na koniec ogłoszono także laureatów konkursu na świąteczną kartę pocztową.

Informacje z Krakowskiej Platformy Obywatelskiej:

Podsumowujemy półmetek działań rad dzielnic i Rady Miasta Krakowa. Wiele się przez ten czas wydarzyło, wiele dobrego udało się zrobić. W najbliższym czasie będziemy o tym publicznie mówić.

Podpisujemy porozumienie z Grodzkim Zarządem Polskiego Stronnictwa Ludowego. To kolejny znaczący przełom w działaniach politycznych w Krakowie.

Ruszamy nowy projekt Krakowskiego Centrum Programowego PO RP, pod nazwą: Wizja Kraków 2022. To ważny projekt, który będzie decydował o przyszłości Krakowa.

Już w najbliższą niedzielę – 6 stycznia 2013 r. – spotykamy się na Noworocznym Spotkaniu Krakowskiej oraz Małopolskiej Platformy Obywatelskiej.

Zapraszamy na Mszę Świętą w Bazylice Mariackiej o godzinie 11:15 oraz spotkanie noworoczne, które rozpocznie się o godzinie 12:15 w Restauracji Hawełka, Rynek Główny 34 w Krakowie.

Spotkanie, po raz pierwszy od wielu lat, organizowane jest wspólnie przez PO RP Kraków oraz PO RP Region Małopolski. Mamy nadzieję, że będzie to dla nas wszystkich radosne otwarcie noworocznych działań.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >