Okiem Przewodniczącego – 30 marca 2015

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam w ten przedświąteczny tydzień. Zapraszam do lektury o tym co w Krakowskim samorządzie.

W środę 1 kwietnia mamy kolejną sesję Rady Miasta Krakowa. Na sesji szereg spraw budżetowych, planistycznych i wiele innych. Będą prezentowane zmiany w ustawie o ochronie środowiska, a także będziemy informowani o sprawie Areny w kontekście ostatnich medialnych wydarzeń. Będziemy też głosowali nad przyznaniem dla Pana Sobiesława Zasady i Opery Krakowskiej Medalu Cracovia Merenti.

W sprawie zmian w ustawie o ochronie środowiska będziemy gościć Pana Posła Ziemi Krakowskiej, Pana Tadeusza Arkita. Pan Poseł jest głownym autorem tych bardzo ważnych zmian. Przypomnę, że część z nich, w tym poszerzenie uprawnień samorządów w zakresie walki ze smogiem, wprowadzenie możliwości stosowania ograniczeń w zakresie tzw. emisji komunikacyjnej (pochodzącej od aut), a także w zakresie zwiększenia uprawnień dla Straży Miejskiej w działaniach antysmogowych, to postulaty Krakowskiej Rady Miasta. W tej sprawie przedstawię szerszą informację, w tym pokażę ile przez ostatnie 25 lat zrobiliśmy w zakresie działań antysmogowych, co to dało, a dało dużo i wreszcie co zamierzamy zrobić.

W sprawie Tauron Areny Prezydent przedstawi informację i dowiemy się, dlaczego wzięto jako sponsora firmę Tauron, a nie Hochland, a także czy Arena jest bezpieczna.

W sprawie Medalu Cracovia Merenti Kapituła Medalu w składzie: Metropolita Krakowski ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, Jego Magnificjencja Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak oraz Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski zaproponowali dwie kandydatury – Opery Krakowskiej i Sobiesława Zasady. Będziemy głosować.

Rozpoczęliśmy szersze działania w zakresie Barometru Krakowskiego, mamy opracowane wstępne założenia, były one wstępnie weryfikowane przez Radę Naukową, grupującą profesorów socjologii i politologii z różnych uczelni. Teraz są opracowywane finalne założenia i po świętach zostaną przedstawione do konsultacji, tak aby przed wakacjami dało się przeprowadzić same badania.

Ruszyliśmy też z Kartą Przywilejów Krakowskich, zwaną Kartą Krakowiaka. Opracowane zostały wstępne założenia i po świętach zostaną przekazane do wewnętrznych konsultacji. A potem projekt uchwały kierunkowej i szczegóły, które w kolejnych latach będziemy wdrażać.

Opublikowałem na stronie oraz na Facebooku zestawienie, ile w przeliczeniu na mieszkańca Rada Dzielnicy X przekazała na osiedla Kliny i Swoszowice. Okazało się, że w poprzedniej kadencji na Swoszowice przekazano więcej niż na Kliny, a w tej ze środków miejskich pójdzie jeszcze więcej. Dla mnie sprawa jest wyjaśniona, ale zamierzam takie porównania zrobić w innych rejonach i pomóc mieszkańcom i radnym w znalezieniu większych środków. A na Swoszowicach poszukamy środków na fajną inicjatywę – Bieg Swoszowicki.

Pozdrawiam wszystkich

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >