Okiem Przewodniczącego – 30 listopada 2015

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 r.

Witam. Trochę mnie nie było i duże zmiany. I dużo się dzieje, więc zaczynamy Newsletter. Najpierw sprawy Rady Miasta Krakowa:

W środę 2 XII kolejna sesja Rady Miasta, bardzo pracowita sesja, bo ponad 55 punktów, w tym pierwsze czytanie projektu Budżetu na 2016 rok. Na sesji przyjmujemy program współpracy Krakowa z osobami niepełnosprawnymi, program przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii, program współpracy z NGO, strategię rozwiązywania problemów społecznych, program rozwoju sportu, miejski program zdrowia psychicznego, miejski program ochrony zdrowia, dyskutujemy o podatku od nieruchomości, rozpatrujemy opłaty za wodę i ścieki, dyskutujemy nad planem dla Bulwarów wiślanych. To będzie długa i pracowita sesja. Zapraszamy !

Na sesji także pierwsze czytanie projektu budżetu na 2016 rok, jedna z najważniejszych uchwał samorządu. Projektowany budżet na 2016 rok jest specyficzny. Z jednej strony znaczący wzrost dochodów, to już prawie 4,5 MLD zł. Ale są też niepokojące przesłanki – wzrasta zadłużenie, spadają wskaźniki inwestycyjne. Można powiedzieć, że to budżet przejściowy. To przejście pomiędzy obietnicami wyborczymi, także tymi, które znalazły się w poprzednim budżecie, a możliwościami finansów Miasta. Wielu podejrzewa, że powodem są znajdujące się w różnych miejscach środki na przygotowanie i przeprowadzenie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Oczywiście, nie wolno tych wydatków lekceważyć, ale nie tutaj jest główny problem. Wydaje się, że głównym problemem jest ”poluzowanie” wydatków bieżących i inwestycyjnych, niezrównoważone wzrostem dochodów. Dokładnie ten sam schemat, jak w przeszłości. Czym to się skończyło – doskonale pamiętamy. Jeszcze jak się do tego doda eksperymenty polityczne ze zmniejszaniem dochodów z biletów (bo przecież jakaś forma darmowej komunikacji marzy się prawie wszystkim) i nieznane, ale potężne w skutkach efekty np. zmiany kwoty wolnej od podatku, to mamy na następne lata duży, bardzo duży problem finansowy. Jeżeli chcemy być do tego przygotowani – już zacznijmy myśleć i przeciwdziałać !

Na sesji także kilka spraw antysmogowych. Będziemy dyskutować nad projektem uchwały kierunkowej ws. działań awaryjnych w sytuacji przekraczania wskaźników zanieczyszczenia powietrza, pomysły na zmianę działań antysmogowych. Chciałbym też, aby Rada Miasta wyraziła swoje stanowisko wobec projektu uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego w zakresie zakazu palenia węglem w Krakowie. Sejmik będzie o tym dyskutował w styczniu, ale teraz odbywają się konsultacje społeczne i nie może w nich zabraknąć stanowiska Rady Miasta Krakowa.

Od początków września toczy się mało aktywna dyskusja na temat ewentualnego przesunięcia terminu składania wniosków ws sprzedaży mieszkań. Niestety, ta dyskusja jest bardzo nieskuteczna i nieefektywna. Dlatego grupa radnych PO przygotowała wstępny projekt uchwały w tej sprawie. Chcemy wprowadzić ten punkt na sesję na 2 grudnia, tak aby 2 czytanie projektu uchwały ws. sprzedaży mieszkań odbyło się na sesji 16 grudnia.

Teraz sprawy Platformerskie, przypomnę że kieruje je do członków i sympatyków Krakowskiej PO:

Przed nami wybory Przewodniczącego PO. Kandydują 3 osoby: Borys Budka, Grzegorz Schetyna i Tomasz Siemoniak. Każdy ma swoje plusy i minusy, mieliśmy w Krakowie właśnie Grzegorza Schetynę. Zobaczymy, co z tego wyniknie. Na pewno ogromnie ważne jest, aby kampania wyborcza nie była kierowana tylko do członków PO, ale też i nasi wyborcy byli pytani o preferencje. Myślę, że to był jeden z naszych największych błędów – kierowanie działań do członków PO, a nie do elektoratu, głosującego i potencjalnego. To jedna z kluczowych zmian, które musimy wykonać. A elektorat nie podnieca się personalnymi grami czy supersprawnością organizacyjną, tylko oczekuje propozycji zmian, oczekuje rozmowy, oczekuje wysłuchiwania i współdecydowania. Elektorat oczekuje też od liderów reakcji na złe rzeczy, które się dzieją. Niestety ostatnio PO, także na szczeblu parlamentarnym, jakby odpuściła. A że życie nie znosi próżni – weszli inni. Tak więc, szanowni liderzy PO – do działania, i to działania na zewnątrz, wśród elektoratu, a nie tylko wśród aparatu czy członków. Potrzebujemy w PO nie tyle sprawnych działaczy ile prawdziwych przywódców dla samej PO, dla pogubionego elektoratu PO, dla zwykłych ludzi, którym nie podoba się, co się dzieje w Polskim Państwie i od przywódców oczekują jasnego stanowiska – co i kiedy robimy, dla kogo i po co jako organizacja jesteśmy.

Słychać też o zmianach w Krakowskiej PO. I tu też chciałbym szerzej powiedzieć, że nie wyobrażam sobie, że ktoś gdzieś zdecyduje, zarząd przegłosuje i dobrze będzie. Nie możemy być aroganccy, właśnie przez arogancję przegraliśmy. Wyobrażam sobie, że potencjalny kandydat (lub kandydaci) na szefa Krakowskiej PO odbędzie mini-kampanię wyborczą, spotka się z kołami (na pewno 2 Koło Gospodarcze chciałoby się spotkać a słyszę też o innych), przedstawi swoje propozycje działań, swoje cele i plan, a także sposoby, aby to wszystko działało. Od razu mówię, że nie jestem szczególnie zainteresowany startem, ale oczekuję poważnego, niearoganckiego traktowania. Słyszę od wielu środowisk takie same oczekiwania. Jeżeli chcemy wyjść z tej kolizji wzmocnieni – to zadziałajmy inaczej, bardziej otwarcie i odpowiedzialnie. Wydaje się, że właściwe byłoby podsumowanie też ostatniej kampanii wyborczej, tak aby w przyszłości nie powielać błędów i działać lepiej. Dużo przed naszą Krakowską PO, oj dużo, a czekać nie ma na co, trzeba działać, mieć plan, poparcie ludzi, podejmować szerokie działania, zachęcać do nowych. Skończył się czas spokoju, teraz czas na działania !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >