Okiem Przewodniczącego. 30 czerwca 2014.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam Szanownych Państwa.

Jak co tydzień ruszamy z informacją o tym, co w Radzie Miasta i w Krakowskiej PO. Będzie o Studium, Zakrzówku i Platformerskich Prawyborach. Zaczynamy jednak od spraw miejskich:

Odbyła się przedostatnia przed wakacjami sesja Rady Miasta. Zdjęliśmy punkt ws. planu miejscowego dla Zakrzówka, odbyliśmy pierwsze czytanie uchwały ws. Studium, próbowaliśmy zająć się określeniem Okręgów Wyborczych do Rady Miasta, ruszyliśmy temat tzw. uchwały karencyjnej. Jednak głównym elementem Sesji było absolutorium dla Prezydenta z wykonania budżetu za 2013 rok.

Trochę o absolutorium. Ponieważ wykonanie budżetu było bardzo dobre, ponieważ wszystkie zewnętrzne opinie były bardzo dobre, ponieważ zrealizowano zdecydowaną większość założonych zadań – absolutorium zostało udzielone. Była to naturalna konsekwencja podpisanego w listopadzie 2012 roku Porozumienia Krakowskiego. Głównym celem tego Porozumienia było doprowadzenie do radykalnej poprawy sytuacji finansowej Miasta. I to się udało. Kraków ma bezpieczne finanse, jest oddłużony i ma wskaźniki lepsze niż większość polskich miast, jesteśmy dobrze przygotowani na szersze przyjęcie nowych środków UE.

Nie byłoby tego bez podpisanego porozumienia. Gdyby nie było porozumienia, nie byłoby reformy finansów, nie byłoby dobrych, choć czasem trudnych reform. Gdyby nie było porozumienia, mielibyśmy finansowe wielkie trudności, niespłacone zobowiązania, płatności po terminie, mielibyśmy dalej wysokie zadłużenie. Odbywałaby się wielka, gorąca dyskusja kto jest temu winien. Polityk, także lokalny, musi znać priorytety. Zawsze priorytetem powinno być dobro miasta. Radni PO w tej kadencji tak właśnie postąpili. Bardzo im za to dziękuję.

Na sesji dyskutowaliśmy o projekcie Studium. To wielki, ogromny projekt, to master plan Krakowa na następne 20 lat. Mimo wielkiej skali i ilości spraw zgłoszono stosunkowo niewiele wątpliwości. Drugie czytanie 9 lipca i wtedy najprawdopodobniej uchwalenie. Trudniejsza sprawa jest z Planem dla Zakrzówka. Poglądy strony społecznej, protestującej w tej sprawie, idą w kierunku uchwalenia poprawek, które nie są zgodne ze Studium. Wtedy taka poprawka, mimo przyjęcia, nie wejdzie w życie. Jednak plan jest lepszy niż chaotyczna zabudowa poprzez decyzje wzizt. Teraz zostawiliśmy sobie 2 tygodnie na negocjacje. Zobaczymy…

W środę dyskutowaliśmy o nowym podziale Krakowa na Okręgi Wyborcze do Rady Miasta Krakowa. PO przedstawiło poprawkę przewidującą podział na 8 okręgów. Po przyjęciu poprawki Prezydent wycofał projekt.

W czwartek Prezydent Jacek Majchrowski podał, iż będzie kandydował na 4 kadencję. Do wyborów zgłosił się też Tomasz Leśniak, 28-letni lider ruchu Kraków Przeciw Igrzyskom. Ale się porobiło.

I sprawy Platformerskie:

Odbyło się posiedzenie Zarządu Krakowskiej PO. Ustaliliśmy, że popieramy starania Stowarzyszenia o zorganizowanie w Krakowie Muzeum Guggenheima oraz, że powołujemy kolejne 38. koło Krakowskiej PO.

Rozpoczęła działalność tzw. Komisja Prawyborcza. Szefem Komisji został Rafał Skrzypczak, wice Maciek Żmuda. Ustalane są stosowne dokumenty. 4 lipca to ostateczny termin składania wniosków na kandydata na kandydata na Prezydenta Miasta. Będzie ciekawie…

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >