Okiem Przewodniczącego. 3 marca 2014.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Jak co tydzień informacje z Krakowskiej Rady Miasta i Krakowskiej Platformy Obywatelskiej.

Zaczynamy od Rady Miasta:

1. Przedłużyliśmy termin składania poprawek do projektów uchwał ws statutow dzielnic. Zmieniamy statuty, aby nasze dzielnice były bardziej nowoczesne, elastyczne, reprezentatywne. Dlatego w statutach bardziej uzależniamy środki dla dzielnicy od ilości mieszkańców, dajemy możliwość o wiele bardziej elastycznego działania, łączymy też wybory do dzielnic z wyborami do Rady Miasta. Uaktualniamy także, w wyniku konsultacji społecznych, granice dzielnic. Przedłużyliśmy termin składania poprawek, aby dać też więcej czasu po zakończeniu konsultacji społecznych.

2. 5 kwietnia rusza Młodzieżowa Rada Krakowa. Tak ustalono na spotkaniu autorów uchwały o powołaniu Młodzieżowej Rady. Teraz robimy wstępny pilotaż, potem weryfikujemy i od września pełny pilotaż funkcjonowania Rady. Dziekuję Marcie Patenie i Małgorzacie Jantos za stworzenie uchwały.

3. Odbył się Małopolski Kongres Kobiet. Kobiety to nasza Platformerska, piękniejsza i lepsza część. Kiedyś 8 marca to był Dzień Kobiet, teraz panie, pod wodzą naszej platformerskiej koleżanki – Pani Przewodniczącej Jantos zrobiły wielki Małopolski Kongres Kobiet. Kilkaset kobiet bedzie mowić o roli kobiet w biznesie, przedsiębiorczości i polityce. Gratuluję Pani Przewodniczącej, a wszystkim wspaniałym paniom życzę wszystkiego najlepszego, aby Panie miały z nas pożytek.

4. Rusza Budzet Obywatelski Krakowa. Po okresie ustaleń i uzgodnień ruszamy z Budżetem Obywatelskim Krakowa. Przeznaczamy na to 5,200,000 zł, w tym na ogolnomiejskie 3,000,000 zł, na dzielnicowy po 100,000 zł na dzielnice, czyli 1,800,000 zł, wreszcie na tzw budżet operacyjny nie więcej niż 400,000 zł. W marcu i kwietniu będzie się odbywać akcja informacyjna i promocyjna, tak aby jak najwięcej Krakowian wiedziało co to jest. W maju i czerwcu spotkania, warsztaty i omawianie projektów i składanie projektów między 5 maja a 16 czerwca. Potem akcja weryfikacyjna, prowadzona przez jednostki miejskie. Po wakacjach ostateczna promocja prowadzona przez mieszkańców i wreszcie w terminie 27 września – 5 października głosowanie. Potem ewaluacja i nowa edycja budżetu. W zgłoszeniu zadań i głosowaniu moze wsiąć udział każdy, kto czuje sie mieszkańcem Krakowa i skończył 16 lat. Zapraszamy!

5. Odbyło się kolejne spotkanie Przewodniczącego Rady Miasta z mieszkańcami, tym razem na osiedlu Podwawelskim. Dzięki bardzo aktywnemu radnemu dzielnicy Krzysztofowi Gackowi w środowy wieczór w sali Domu Kultury było ponad 80 osób. Mówiliśmy o bezpieczeństwie, o drogach, chodnikach, mówiliśmy o śmieciach i podtopieniach. Ciekawe spotkanie, a następne juz 19 marca w Kostrzu. Rozmawiamy o Kostrzach, Tyńcu i Pychowicach. Zapraszam.

Teraz Krakowska PO:

1. Ruszamy z przygotowaniem dzielnicowych kampanii wyborczych. W marcu powinni zostać powołani pełnomocnicy dzielnic, którzy nie tylko bedą mieli zaproponować listy kandydatów do wyborów dzielnicowych, ale i opracować i wdrożyć strategie polityczne w dzielnicach. Przypomnę, że obecnie wśród 18 krakowskich dzielnic PO rządzi lub jest współrządząca w 15 dzielnicach.

2. Ruszamy w PO z Budżetem Obywatelskim w dzielnicach. Chcemy, aby członkowie PO byli dobrze zapoznani z możliwościami Budżetu Obywatelskiego, szczególnie w dzielnicach. Dlatego reaktywuje sie Forum Przewodniczących Dzielnic PO i rusza z akcja informacyjną.

3. Wszyscy słyszymy o tym co dzieje sie na Ukrainie, także obecnie na terenie Krymu. Niewiele możemy pomóc, to przede wszystkim rola władz Państwowych. Ale w miarę swoich możliwości możemy wspierać spotykając sie i pokazując poparcie dla Ukrainy. Trzymajmy kciuki za Wolną Ukrainę.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >