Okiem Przewodniczącego. 3 listopada 2013

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Szanowni Państwo.

Miesiąc temu, na zjeździe powiatowym PO dokonano zmiany władz powiatu krakowskiego. Nowym Przewodniczącym Krakowskiej PO został Grzegorz Lipiec.

Często zapytujecie mnie Państwo co dalej, co jako przegrani robimy, jak działamy? Niektórzy z Was sugerują przeczekanie czasu niepewności, inni proponują śmiałe ruchy w kierunku działających opcji politycznych. Często jestem pytany, co dalej. Co dalej z 30% Krakowskiej PO, głosującej na mnie, co dalej z działaniami kilkunastu krakowskich kół PO, realnie i dobrze działających. Co dalej z Krakowską PO ?

Moja odpowiedź jest jednoznaczna – nie obrażamy się na demokrację, która tak zdecydowała. Uznajemy racje większości, chcących zmiany władz. Czekamy, jakie działania podejmą nowe władze PO w Krakowie, czekamy jak zostanie zagospodarowane nasze 30% głosujące na mnie, a nie znajdujące swojego miejsca w Radzie Powiatowej, jak zostanie zagospodarowane 5% głosujące na Maćka Schaba. To będzie pierwszy test demokracji dla nowej krakowskiej władzy PO. Poczekajmy na skład zarządu krakowskiej PO, poczekajmy jak te 35% zostanie uszanowane.

Mam wiarę, że 1/3 krakowskiej PO znajdzie proporcjonalną reprezentację w Zarządzie i innych władzach krakowskiej PO. To jedno.

Drugie to plan działań krakowskiej PO, plan na najbliższe 6 miesięcy. Poczekajmy, co nowe władze zaproponują, co będzie z Newsletterem, z Krakowskim Centrum Programowym i działającymi projektami, co będzie z Forum Przewodniczących Dzielnic, co będzie z porozumieniem z PSL i z Prezydentem Majchrowskim. Jest jeszcze wiele rzeczy do zaplanowania i przeprowadzenia, poczekajmy. Poczekajmy co będzie z zaangażowaniem PO w działania antysmogowe, co będzie z zaangażowaniem w działania ws. bezpieczeństwa. Wierzymy w dobrą wolę, wierzymy w zapewnienia, że wszyscy będą mogli działać, liczymy na zajęcie się szybko najważniejszymi sprawami.

Działamy więc pozytywnie i konstruktywnie, pomagamy w najważniejszych sprawach. W tym duchu odpowiadam na szereg maili i próśb o dalsze prowadzenie newslettera, szczególnie w sprawach miejskich. Choć to dużo pracy, jestem zaszczycony waszym zainteresowaniem i podejmuję wyzwanie.

W tym duchu informuję, co w Krakowskiej Radzie Miasta się dzieje:

Skończyły się konsultacje w sprawie uchwały dotyczącej dopuszczenia rodzajów paliw do opalania w Krakowie. Zdecydowana większość konsultujących osób uważa, że trzeba w Krakowie wprowadzić bezwzględny zakaz palenia węglem i drewnem. Nie przekonują ich argumenty o problemach socjalnych osób palących węglem – bo przecież będą dofinansowania i zmiany palenisk i kosztów ogrzewania, nie przekonują argumenty że tak zawsze było – bo w życie wchodzą nowe pokolenia Krakusów, chcących mieć lepsze powietrze, nie przekonują argumenty, że przecież poza granicami Krakowa taki zakaz nie będzie obowiązywał. Taki pogląd podziela też Prezydent Miasta Krakowa. Przeciwnicy zakazu mówią, że nie da się zrobić czystego powietrza w zakładanym czasie, że ewentualny zakaz dotknie osoby najbiedniejsze, że przecież tak było i będzie w wielu miastach Polski. Zdecydować w tej sprawie musi Sejmik Województwa Małopolskiego. Moje zdanie jest jednoznaczne, musimy mieć zakaz, bezwzględny zakaz. To jest warunek konieczny dla polepszenia powietrza w Krakowie. Trzeba zrobić o wiele więcej. Ale aby taki zakaz został wdrożony – będziemy – Ja Przewodniczący Rady Miasta i Prezydent Miasta Jacek Majchrowski – rozmawiać z radnymi Sejmiku, będziemy przekonywać, że to jest konieczne. Oby nam się udało!

W listopadzie będziemy omawiali powołanie jednej z najważniejszych spółek miejskich, spółki zajmującej się projektem Nowa Huta Przyszłości. Spółka będzie powołana przez Miasto Kraków i Województwo Małopolskie, spółka ma zająć się przygotowaniem scalania i uzbrajania gruntów i pozyskiwaniem inwestorów dla tego najważniejszego projektu dla Krakowa i Małopolski.

Również w listopadzie będziemy rozmawiali o budżecie Miasta na 2014 rok. To będzie budżet trudny, po raz pierwszy obowiązywać będą nowe zasady zadłużania i w ogóle prowadzenia gospodarki finansowej. Łatwo nie będzie…

W najbliższym miesiącu odbędą się też konsultacje w sprawie ograniczenia godzin otwarcia sklepów w Krakowie, w niedziele, w Wigilę Bożego Narodzenia i w Wielki Piątek. Dopiero po konsultacjach zajmie się tym Rada Miasta Krakowa. Zapraszamy do zgłaszania swoich uwag na adres: dialoguj@um.krakow.pl

W listopadzie zajmiemy się sprawą Młodzieżowej Rady Miasta Krakowa. Takie Rady działają w różnych miastach Polski, w Krakowie mieliśmy z tym różne, bardzo różne doświadczenia. Chcemy najpierw w gronie radnych zajmujących się edukacją zająć się koncepcją takiej rady, potem skonsultować to politycznie i merytorycznie, potem zrobić uchwałę i ewentualnie powołać Młodzieżową Radę Miasta Krakowa. Wiem, że wielu Platformersów zainteresowanych jest tą sprawą, więc zapraszam do współpracy.

Na najbliższej sesji zajmiemy się przede wszystkim zmniejszeniem kosztów funkcjonowania odbioru śmieci. Są gotowe uchwały i będą przyjęte. Będziemy dyskutować w sprawie wprowadzenia szkoleń i egzaminu z topografii Krakowa dla taksówkarzy, będziemy wreszcie dyskutować o zmianach w podatkach. Z jednej strony podatki od nieruchomości i od środków transportu wzrastają nieznacznie, ale z drugiej strony wolelibyśmy nic nie zmieniać w podatkach. Mamy także w piątek sesję uroczystą poświeconą wręczeniu srebrnego medalu Cracovia Merenti dla Izby Lekarskiej. Zapraszamy.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
  • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >