Okiem Przewodniczącego. 3 czerwca 2012.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Szanowny Członku/Członkini PO w Krakowie

Kontynuujemy informowanie Platformersów o najważniejszych działaniach PO w Krakowie, a także o działaniach PO w Radzie Miasta Krakowa.

Najpierw w Krakowskiej Platformie Obywatelskiej:

Zapraszamy na spotkanie w ramach Klubu Debaty Politycznej, PO-rozmawiajmy na spotkanie z Panią Minister Kozłowską Rajewicz, Panią Minister Pełnomocnik równego statusu kobiet i mężczyzn. Pani Minister opowie o powodach, dla których Polska powinna ratyfikować Konwencję ws. przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, ale i powie o wielu sprawach, dotyczących roli kobiet w polityce i w ogóle w życiu. Zapraszamy na poniedziałek, 11 czerwca, godz. 17.00, Klub pod Jaszczurami. Spotkanie organizuje Małgosia Jantos, szefowa Klubu Debaty Politycznej.

6 czerwca, środa, godz. 16.00 Senator Bogdan Klich zaprasza do Collegium Maius na niesamowite spotkanie z Panami Ministrami Spraw Zagranicznych – Radosławem Sikorskim i Adamem Rotfeldem. Zapraszamy i dziękujemy Panu Senatorowi Bogdanowi Klichowi.

4 czerwca, godz 17.00 Róża Thun zaprasza na Łyk Wolności – spotkanie w rocznicę 4 czerwca, na ulicę Bracką, do Nowej Prowincji. Zapraszamy i dziękujemy Pani Europoseł Róży Thun !

Ruszamy z projektem Diagnoza, projektem mającym na celu przygotowanie Diagnozy Miasta, w tym oceny funkcjonowania wszystkich jednostek Miasta, spółek i jednostek miejskich. Sprawę koordynuje Paweł Węgrzyn i spodziewajcie się od niego szczegółowych instrukcji. Pierwszy termin to 15 czerwca, kiedy oczekujemy zgłoszeń do diagnozy poszczególnych jednostek.

15 czerwca odbędzie się też ważne posiedzenie Zarządu Krakowskiej PO.

Następnie co dzieje się w Krakowskiej Radzie Miasta.

30 maja odbyła się kolejna sesja Rady Miasta. Najważniejsze decyzje to:

 1. Rezolucja ws umiejscowienia w Nowej Hucie siedziby Urzędu Marszałkowskiego. Będziemy o tym dyskutować i przekonywać że to bardzo dobra decyzja. To pomysł Tomka Urynowicza i kolegów radnych z Nowej Huty.
 2. Decyzja o likwidacji Gimnazjum nr 31, ale i od razu tworzenie tam gimnazjum niepublicznego. Takie działanie pozwoli stworzyć na Kozłówku ważną i dobrą placówkę gimnazjalną. Nie zawsze likwidacja oznacza stratę, tu na Kozłówku może oznaczać dużą korzyść dla lokalnej społeczności. Brawo Grażyna Fijałkowska.
 3. Odbyła się też dyskusja o stanie krakowskich szpitali, ciąg dalszy nastąpi. Tutaj sprawę prowadzi Robert Pajdo.
 4. Podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu uroczystych obchodów 150-rocznicy Powstania Styczniowego. Sprawę prowadzi Magda Bassara.
 5. Rozpoczynamy dyskusję o wznowieniu Konkursu Dzielnic. Sprawę prowadzi Dominik Jaśkowiec.

Ważną rzeczą jest Program Rehabilitacji zabudowy blokowej. Realizując postulaty Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Krakowa Urząd Miasta zlecił Instytutowi Rozwoju Miast (znana i poważana instytucja badawcza z Krakowa) przygotowanie analizy i propozycji działań pilotażowych w ramach tzw. Programu Rehabilitacji zabudowy blokowej. Efekty tej analizy są nieco zaskakujące i nieuniknione jest podjęcie dyskusji przez Radę Miasta i stosowne komisje Rady (komisja ds. reformy samorządowej, ds. planowania i ds. infrastruktury), a także podjęcie przez te komisje decyzji o tym, które osiedle w Krakowie zostanie potraktowane jako pilotażowe i w stosunku do którego osiedla zostaną zastosowane działania, przewidywane w ramach takiego programu. Sprawa jest o tyle istotna, że bardzo prowdopodobnym jest iż w nowym okresie programowania działań UE (2014-2020) na takie działania (rewitalizacja i rehabilitacja) znajdą się środki w ramach tzw. programów metropolitalnych. Sprawa jest także o tyle istotna, że wiele dzielnic miało nadzieję, że to właśnie w ich dzielnicy taki pilotaż nastąpi. Na podstawie tego zestawienia wynika, że najbardziej właściwe będzie podjęcie działań przygotowawczych dla osiedli w dzielnicy III – Olsza II i Ugorek. W tej sprawie decyzję formalną podejmą stosowne Komisje, ale analiza Instytutu Rozwoju Miast jest jednoznaczna

Pozdrawiam

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >