Okiem Przewodniczącego. 29 września 2014.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Szanowne Platformerki i Platformersi, sympatycy naszej partii, a także wszyscy inni, którzy to czytają !

Jak co tydzień informacje o tym, co w Krakowskiej Platformie i Radzie Miasta Krakowa. Zaczynamy od Rady Miasta Krakowa:

Ruszyliśmy z głosowaniem na zadania Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego. Możemy wydrukować sobie kartę do głosowania, wypełnić w domu, a następnie – my czy ktoś z naszej rodziny – zanieść do dowolnego lokalu wyborczego i wrzucić do urny. Możemy pójść do lokalu wyborczego, wziąć kartę, wypełnić i wrzucić. Wreszcie – najważniejsze – możemy zagłosować elektronicznie, tu adres: krakow.pl/budzet/127762,artykul,glosowanie_on-line.html. Możemy głosować tylko raz, zadania wybieramy z listy zadań miejskich i z listy dzielnicy, z którą się identyfikujemy. I głosujemy, my, nasze rodziny, nasi znajomi. Zapraszam !

Odbyła się kolejna sesja Rady Miasta. Dyskutowaliśmy o nowych planach, o sprawach budżetowych i sprawach mienia, dyskutowaliśmy o finansowaniu Teatru Variete i Centrum Kongresowego. Ze spraw Platformerskich Paweł Węgrzyn podsumował bardzo udaną działalność Komisji Innowacji i zaproponował ciąg dalszy. Małgosia Jantos pociągnęła kolejną sprawę obywatelską czyli Inicjatywę Lokalną, była jeszcze sprawa nowych parków – na Grzegórzkach, na Ruczaju. W końcu była sprawa Jurka Sonika, naszego radnego, który w wyniku sporu lokalnego mógłby stracić mandat. Najpierw Komisja Główna jednomyślnie zdecydowała, że radny ma prawo bronić się w sądzie, potem Rada zdecydowaną większością zdecydowała o skierowaniu skargi na zastępcze zarządzenie Wojewody. W podobnych przypadkach wielokrotnie sąd rozstrzygał na korzyść radnego i dlatego zdecydowana większość radnych uznała, że taką szansę nasz kolega Jurek Sonik powinien mieć.

W sprawach Krakowskiej PO:

Odbyło się kolejne posiedzenie zarządu krakowskiego PO. W programie były sprawy samorządowe, sprawy programowe. Jeśli chodzi o sprawy samorządowe, mówiliśmy o uzupełnieniu list wyborczych do Rady Miasta i rad dzielnic, mówiliśmy o odwołaniu ws. Jurka Sonika. Jeśli chodzi o prośbę, formułowaną przeze mnie, aby, tak jak Rada Miasta, dać szansę Jurkowi i umożliwić mu start w wyborach samorządowych z listy PO, to niestety Zarząd nie uznał tej prośby, motywując, że Jurek nie ma załatwionej sprawy, którą kwestionuje wojewoda. Co prawda mieliśmy pismo dyrektora wydziału prawnego Urzędu Wojewódzkiego, który pokazywał prostą drogę rozwiązania, ale to nie przekonało członków zarządu krakowskiego PO. Tak więc Jurek Sonik, który startując 4 lata temu z 6 miejsca osiągnął prawie 2800 głosów, nie będzie startował z list PO. Szkoda, wielka szkoda…

Odbyła się też burzliwa dyskusja na temat przekazania materiałów Krakowskiego Centrum Programowego. Przypomnę, że Krakowskie Centrum Programowe powstało w maju 2012 roku, funkcjonowało do listopada 2013 roku, przeprowadziło kilka projektów, brało w tym udział ponad 100 członków Krakowskiej PO, odbyło się kilkadziesiąt spotkań, a na wiosnę i jesień 2013 odbywały się prezentacje poszczególnych zespołów, najpierw przed członkami PO, potem w Urzędzie Miasta, potem w mediach. Wszyscy wtedy dysponowali szczegółową dokumentacją, w styczniu 2014 była przedstawiona szczegółowa informacja o stanie rzeczy. Od tego czasu nikogo sprawy KCP nie interesowały. W ciągu najbliższego tygodnia podjęta zostanie przez autorów dokumentów decyzja w tej sprawie, szczególnie jeżeli może to pomóc w tworzeniu programu PO na wybory i uzupełnić obecne dotychczas propozycje programowe PO w Krakowie.

Zbieramy podpisy na listy kandydatów do Rady Miasta Krakowa i do Sejmiku. Łatwo nie będzie więc tym bardziej zbierajmy.

I na koniec, pytających mnie jak się w tych sprawach zachować, i po sprawie Jurka Sonika, i po sprawie list, i w sprawach programowych. Jeszcze raz mówię: zachowujmy się przyzwoicie. Mówić można wiele, liczą się czyny, a one muszą być przyzwoite. Na dłuższą metę tylko to się liczy – przyzwoitość i klasa człowieka…

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >