Sfinansowano ze środków Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicji Obywatelskiej

Okiem Przewodniczącego. 28 kwietnia 2014.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam Platformerki i Platformersów.

Jak zawsze co tydzień krótka informacja co w Krakowskiej Radzie i w Krakowskiej PO. Zaczynamy od Rady Miasta:

 • Odbyła się kolejna sesja Rady Miasta. Na sesji obok miejscowych planów i spraw budżetowych zmieniliśmy nieco zasady obsługi mieszkańców w zakresie śmieci, poszerzając standard obsługi. Nazwaliśmy też skwer przy pl. Sikorskiego imieniem Brora Hansona – wielkiego dobroczyńcy Krakowa.
 • W dzień sesji, o godz 13, uroczyście otworzyliśmy skwer im. prof. Woźniakowskiego, pierwszego prezydenta odrodzonego Krakowa.
 • Kończymy zbierać kandydatów do Obwodowych Komisji Referendalnych. Na odzew miasta zgłosiło się bardzo dużo chętnych. Tak dużo, że chyba podzielimy się nadmiarem z komisjami wyborczymi do Parlamentu Europejskiego. Jako Przewodniczący Rady Miasta prosiłem mieszkańców o udział i ta prośba została w ogromny sposób wypełniona. Serdecznie dziękuje, szczególnie członkom i sympatykom PO.
 • Ruszamy z kampanią referendalną, odbyła się prezentacja tematu metra, odbyła się pierwsza debata w sprawie Zimowych Igrzyski Olimpijskich. Za chwile następne, w tym mnie szczególnie interesująca, czyli ws. monitoringu wizyjnego i w ogóle ws. bezpieczeństwa w Krakowie.
 • Rusza Krakowski Budzet Obywatelski, każdy mieszkaniec dostanie list, potem będę informacje o spotkaniach i do 16 czerwca zgłaszamy projekty.
 • W środę 30 kwietnia odbędzie się uroczysta sesja poświęcona nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa Panu Ryszardowi Horowitzowi, znakomitemu fotografowi, twórcy reklamy komputerowej, wielkiemu strażnikowi krakowskiej i polskiej kultury. Zapraszamy! ( więcej o honorowych obywatelstwach Krakowa )

Nasz wielki Krakowianin został świętym. Jan Paweł II – wcześniej biskup krakowski Karol Wojtyła – Świętym Kościoła katolickiego. Był największym Krakowianinem i Polakiem w dziejach naszej Ojczyzny. Mieliśmy szczęście przez lata mieć Go w Krakowie i wielokrotnie gościć. Kiedyś w Sejmie RP na spotkaniu z parlamentarzystami podsumował współczesne dzieje naszej Ojczyzny słowami: „Ale nam się wydarzyło”. Szanowne Platformerki i Platformersi – „Ale nam sie wydarzyło”.

I sprawy Platformerskie:

 • Odbyło się kolejne posiedzenie zarządu krakowskiego PO.
 • Kończymy zbieranie kandydatów do Obwodowych Komisji Referendalnych zgłaszanych przez środowiska polityczne, w tym PO. Zapraszamy bo to ważna sprawa.

I wreszcie sprawa pytania referendalnego ws. Zimowych Igrzysk Olimpijskich i moje stanowisko, zbieżne ze stanowiskiem wielu z Was i z konkretnymi argumentami. W sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich – trudne TAK. Mimo ryzyka niedoszacowania wydatków, mimo ryzyka mniejszych formalnych dochodów, mimo ryzyka braku zimy, mimo wielu wręcz nie do wyobrażenia problemów.

Nie chcę tutaj wdawać się w spory doktrynalne czy emocjonalne. Dla mnie najważniejszym argumentem jest możliwość zdecydowanego przyśpieszenia inwestycji infrastrukturalnych i możliwość sfinansowania ich nie tylko ze środków samorządu. To ogromna szansa, szansa dużo większa niż ta, którą wykorzystał Poznań, Gdańsk, Wrocław czy Warszawa przy okazji organizacji Euro 2012. Taka szansa, w przypadku powiedzenia NIE w referendum, się nie powtórzy, a inwestycje będą musiały czekać w swojej kolejności na finansowanie, a być może się nie doczekają w jakiejś części. I nic nie dadzą narzekania tych, którzy uważają, że Kraków powinien być lepiej wspierany inwestycyjnie, że powinien mieć więcej centralnego finansowania – niezależnie, czy Igrzyska będą, czy nie. Jednak casus Projektu Euro 2012 jest jednoznaczny i pozostanie nam narzekanie przez następne lata. Więc zamiast narzekać na wszystko i wszystkich – spróbujmy wykorzystać szansę.

Jeżeli Kraków pozytywnie przejdzie przez tę próbę, to pewnie wejdzie do ścisłego finału. To już będzie prestiż i zaszczyt i okazja do podjęcia kolejnych zobowiązań inwestycyjnych. A w finale pewnie będzie Oslo i Ałma Aty. Czy mamy szansę wygrać? Będzie bardzo trudno, ale już bycie w finale to wielka sprawa. Mimo, że jestem wielkim optymistą – mam świadomość, że w takiej konkurencji możemy przegrać. Ale wtedy ustalone do realizacji inwestycje ruszą, jakaś część będzie w trakcie realizacji i będziemy mieli skok, może niepełny, ale jednak skok. Jeżeli jednak okazałoby się, że mamy sukces, wręcz nieprawdopodobny – cały pakiet musiałby być realizowany.

Oczywiście – są potężne ryzyka, wcześniej sygnalizowane, ale przypomnę – ryzyko niedoszacowania nakładów, ryzyko przeszacowania dochodów, ryzyko nieudania się samej imprezy, ryzyka w sumie mogą spowodować wpadnięcie Krakowa w wieloletnią zapaść finansową. Jednak największym ryzykiem jest utrata szansy na wielki skok. W materiałach aplikacyjnych mamy w sumie takie oto zestawienie:

 • Nakłady inwestycyjne do poniesienia: w wersji ograniczonej – 8,5 mld zł; w wersji pełnej – 15,7 mld zł
 • Udział samorządów w finansowaniu inwestycji: w wersji ograniczonej – 0,9 mld zł; w wersji pełnej – 1,9 mld zł
 • Koszty operacyjne: wydatek – 5,6 mld zł, udział samorządów – 0,3 mld zł
 • W sumie wartość projektu: w wersji ograniczonej – 14,1 mld zł; w wersji pełnej – 21,3 mld zł
 • Udział samorządów: w wersji ograniczonej – 1,2 mld zł; w wersji pełnej – 2,2 mld zł

Biorąc pod uwagę tylko Kraków – mamy do wydania około 1,1 mld zł w ciągu 8 lat, a mamy do uzyskania w regionie 8,5-15,7 mld zł inwestycji. Na dodatek pewna część tych inwestycji będzie dużo szybciej. To są ekonomiczne, poważne argumenty, przesądzające wg. mnie o zasadności startu w wyścigu olimpijskim i powodujące, że mimo wielu ryzyk jest to wielka szansa. A więc trudne TAK !

Szanowni Państwo !
Zapraszam do poważnej dyskusji, decydujemy o przyszłości Krakowa na następne 20 lat.

Zapraszam również, jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji, do przeczytania mojego osobnego artykułu o nadchodzącym referendum – cały tekst jest dostępny tutaj.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

Mój program wyborczy [ więcej ]

Projekty strategiczne:

Sprawozdanie Zastępcy Prezydenta Krakowa z kadencji 2018-2024:

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >