Okiem Przewodniczącego. 27 sierpnia 2012.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Informacje z Krakowskiej Platformy Obywatelskiej:

Trwają rozmowy Platformy Obywatelskiej z prof. Jackiem Majchrowskim – Prezydentem Krakowa. Jak już pisaliśmy w poprzednim biuletynie po wypracowaniu konkretnych propozycji, będą one konsultowane z członkami PO, zarówno na poziomie władz statutowych, jak również kół Platformy w Krakowie. Do tego czasu, z uwagi na charakter sprawy, nie będziemy informowad o przebiegu i efektach rozmów z prezydentem.

Wciąż trwają prace nad Diagnozą działań Urzędu Miasta Krakowa. Pragniemy przy tej okazji wyjaśnić powstałe nieporozumienie. Projekt Diagnoza miał spowodować poznanie działań Urzędu, ale również naszego potencjału w tym zakresie. Etap ten miał polegać na indywidualnym opracowaniu diagnozy, przez osoby które zgłosiły się do projektu (według możliwości poszczególnych uczestników). Na tym etapie prac nie planowano powoływania zespołów programowych. Podsumowanie działań oraz rozpoczęcie kolejnego etapu tj. stworzenia Wizji Krakowa AD 2022 nastąpi w listopadzie.

31 sierpnia (piątek) odbędzie się pierwsze powakacyjne posiedzenie Zarządu Krakowskiego. W programie posiedzenia znajdzie się: dyskusja na temat aktywności kół oraz członków zarządu, porozmawiamy o planowanych na najbliższy okres działaniach Krakowskiej PO, przeanalizujemy sytuację w mieście, a także rozmowy PO – prezydent Majchrowski.

W sobotę 22 września br. na terenie KS Borek (w Borku Fałęckim) odbędzie się Piknik Krakowskiej Platformy Obywatelskiej. Podczas pikniku rozegramy mecz piłkarski oraz przeprowadzimy zbiórkę charytatywną. Pamiętajcie! Sobota – 22 września godz. 16.00 – 20.00. Organizatorem spotkania jest Koło PO Stare Miasto.

We wrześniu odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Klubu Debaty Politycznej – szczegóły już za tydzień!

Odbędzie się Forum Platformy Obywatelskiej, poświęcone perspektywie spółdzielni mieszkaniowych – organizatorem Forum jest 2 Koło Gospodarcze.

Również na jesieni rozpoczną się szkolenia dla szefów, skarbników i sekretarzy kół.

W październiku odbędzie się posiedzenie Rady Powiatu. Termin posiedzenia Rady wynika zarówno ze statutu, ale przede wszystkim z potrzeby podsumowania działań prowadzonych od kwietnia oraz odniesienia się władz politycznych do planowanych działań politycznych PO w Krakowie.

Nasz kolega Krzysztof Radwan, członek Platformy Obywatelskiej, który od ponad dwudziestu lat kieruje Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie otrzymał niezwykle prestiżową nagrodę Błękitne Skrzydła. Laureatowi serdecznie gratulujemy!

Informacje z Rady Miasta Krakowa:

W środę 29 sierpnia odbędzie się pierwsza po wakacjach sesja Rady Miasta Krakowa. W programie m.in. uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego kilkunastu obszarów Krakowa, uchwalanie polityki parkingowej Krakowa (z której wynika, że bez wielkich inwestycji rzędu 1,1 mld zł do 2020 roku ponad 40% samochodów nie będzie miało gdzie parkować), zaproponowano wreszcie pierwsze czytanie pakietu uchwał mieszkaniowych czekających od roku, które były przedmiotem konsultacji Okrągłego Stołu Mieszkaniowego.

We wrześniu będziemy mieli kilka ważnych uroczystości – wręczenie srebrnego medalu Cracovia Merenti dla Kościoła Arki Pana, kościoła który był symbolem Solidarności w Nowej Hucie w czasie stanu wojennego. Chcemy w ten sposób symbolicznie pokazad znaczenie ludzi i środowisk Nowej Huty w zdobyciu polskiej i krakowskiej niepodległości. We wrześniu wręczymy także tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa Panu Profesorowi Mieczysławowi Tomaszewskiemu – światowej sławy muzykologowi.

Narastają niestety problemy finansowe Miasta, które zaczynają dotyczyć poszczególnych jednostek miejskich, wiąże się to z utratą płynności finansowej i regulowaniem na czas zobowiązań. Obecnie najważniejsze jest niezwłoczne podjęcie prac nad wyprowadzeniem Krakowa ze złej sytuacji finansowej oraz znalezienie sposobu na trudne, ale niezbędne reformy miejskich instytucji. Nadszedł najwyższy czas na zmiany. Czekają nas trudne wyzwania i bardzo trudne decyzje. Musimy im sprostać!

Przypominamy, że do 31 sierpnia trwają zgłoszenia do II edycji Szkoły Myślenia Instytutu Obywatelskiego. W czasie szkolenia uczestnicy wezmą udział w szkoleniach i warsztatach, spotkaniach mających dostarczyć im wiedzę w dziedzinach związanych z funkcjonowaniem państwa. Zajęcia poprowadzą eksperci, naukowcy, dziennikarze i politycy. Warunkiem udziału w kwalifikacjach II Szkoły Myślenia Instytutu Obywatelskiego jest przygotowanie aplikacji i przesłanie jej do 31 sierpnia 2012 r. na adres szkola@instytutobywatelski.pl . Szczegóły projektu znajdą Państwo na stronie Instytutu Obywatelskiego.

Pozdrawiam

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >