Okiem Przewodniczącego. 26 maja 2014.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam Szanowne Platformerki i Platformersów.

Mieliśmy ostatnio wiele, bardzo wiele emocji. I wybory do Europarlamentu, i Referendum Krakowskie. Oczywiście, jak zawsze, przedstawię najpierw informację o bieżących sprawach w Krakowskiej Radzie Miasta, ale i w Krakowskiej PO. I na koniec gorący komentarz w sprawie wyników. Zaczynamy od RMK:

W środę 21 maja odbyła się kolejna sesja Rady Miasta Krakowa. Było wiele spraw dotyczących mienia, ale i planów zagospodarowania przestrzennego, ale i dziwnie kontrowersyjnej sprawy budowy czy to ulicy Iwaszki, czy to modernizacji drogi dającej to samo, ale za mniejsze pieniądze. Rozmawialiśmy o Krakowskiej Radzie Seniorów, którą parę miesięcy rekomendowaliśmy Prezydentowi i dobrze że jest to robione, uchwaliliśmy też rekomendację ws przystąpienia Krakowa do sieci miast zajmujących się działaniami pro-senioralnymi.

W środę 28 maja wręczymy tytuł Honorowego Obywatela Krakowa Panu Leopoldowi Kozłowskiemu – wielkiemu krakowskiego klezmerowi, symbolowi wielokulturowego Krakowa, ambasadorowi Krakowa w wielu środowiskach. Szalom, Panie Leopoldzie, Kraków dziękuje !

Budżet obywatelski to teraz spotkania lokalne i zgłaszanie projektów. W niektórych dzielnicach mamy już po kilka zgłoszeń, ale musimy zintensyfikować działania. Kraków musi mieć duży Budżet Obywatelski i wiele zależy od radnych dzielnicowych. To wielka szansa dla wszystkich, i dla mieszkańców i dla obecnych i przyszłych radnych.

Pani radna, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Jantos zgłosiła projekt uchwały ws Inicjatywy Lokalnej. Inicjatywa lokalna to nowa forma realizacji zadań publicznych przez administrację samorządową we współpracy z mieszkańcami wprowadzona do Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2010 roku (art. 2 pkt. 4). Obywatele, którzy uznają, że na terenie zamieszkiwanej przez nich jednostki samorządu konieczna jest określona inwestycja lub działania występują z wnioskiem w tej sprawie do organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego. Z wnioskiem takim mieszkańcy mogą wystąpić jako grupa nieformalna lub za pośrednictwem lokalnej organizacji pozarządowej. Zakres zadań, które mogą być realizowane poprzez inicjatywę lokalną został określony w ustawie dość szeroko. To, w skrócie mówiąc, taki rozszerzony Budżet Obywatelski. Jako Platforma Obywatelska proponujemy takie rozwiązanie w Krakowie, bo uważamy, że mieszkańcy powinni mieć taką możliwość.

I sprawy Platformerskie:

W poniedziałek 25 maja trzeba ostatecznie zgłosić rekomendacje kandydatów na kandydatów na radnych dzielnicowych. To zadanie Kół PO i trzeba to zrobić. Na teraz PO rządzi lub współrządzi w 15 dzielnicach samorządowych. Trzeba zrobić wszystko, aby ten stan rzeczy utrzymać.

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego i po Referendum Krakowskim będziemy się musieli zająć Prawyborami na kandydata PO na Prezydenta Krakowa. Tak obiecaliśmy jednomyślnie na Konwencji Wyborczej PO w październiku. Ciekawe kto się zgłosi i odpowiadając na wiele pytań, informuję, że ja – Bogusław Kośmider – nie zamierzam w Prawyborach startować.

Czekamy z utęsknieniem na kolejne posiedzenie zarządu krakowskiego PO. Dużo spraw, dużo decyzji. Zapraszamy na 30 maja, piątek, godzina 18.

Mój gorący komentarz w sprawie wyborów do Europarlamentu:

W końcu okazało sie, że w skali kraju wygraliśmy. To wielki sukces PO i kolejna przegrana PiS. W Małopolsce jest gorzej, trzeba będzie znaleść sposób na region. W Krakowie też nam spadło, ale i tak zwyciężamy. Wielkie podziękowania dla pracujących przy kampanii, sztabów, kandydatów i wszystkich zaangażowanych. Teraz przed nami trudne wybory samorządowe.

Mój gorący komentarz w sprawie wyników Referendum Krakowskiego:

Prawie na pewno frekwencja będzie powyżej 30%, więc święto demokracji udało się. Udało się jednoznacznie wskazać monitoring i ścieżki rowerowe, także metro jest w grze. W sprawie ZIO mieszkańcy wybrali działania spokojniejsze, mniej ryzykowne i może troszkę droższe, ale ten wybór trzeba uszanować. Mieszkańcy Krakowa wybrali przyszłość Krakowa na następne lata. To, mimo emocji, wielka decyzja.

Szerszy komentarz przedstawię Państwu, gdy znane będą już ostateczne wyniki.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
  • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >