Okiem Przewodniczącego. 26 kwietnia 2012.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Szanowny Członku/Członkini PO w Krakowie.

Najważniejsze informacje z Rady Miasta Krakowa i z Krakowskiej Platformy Obywatelskiej.

Odbyło się kolejne posiedzenie Rady Miasta Krakowa. Głównym tematem wiodącym była historia. Z inicjatywy radnych PO (brawo Robert Pajdo) i na wniosek naszych kolegów z dawnej Solidarności (Staszek Malara i Staszek Zięba), ale i we współpracy z radnymi PiS podjęliśmy uchwały w sprawie patronatu Rady nad projektem „Nowa Huta Miasto Pracy i Walki, Pamięci i Solidarności”, a także w sprawie uznania przez Sejm tego tytułu i propozycji specjalnej daty dla tego tytułu – 30 kwietnia każdego roku. Udało się też przyznać symbolicznemu miejscu w Nowej Hucie – Kościołowi Arka Pana – srebrny medal Cracoviae Merenti. Ale nie zgodziliśmy się, aby wykorzystywać historię politycznie, dlatego odrzuciliśmy rezolucję ws. żądania zwiększenia nauczania historii, wniesioną przez PIS. Jesteśmy za szanowaniem historii, ale przeciw jej wykorzystywaniu. Dlatego nie podjęliśmy sprawy nazwania estakady nad Rondem Ofiar Katynia imieniem Lecha i Marii Kaczyńskich, sugerując znalezienie jakiegoś sposobu na upamiętnienie wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Przy okazji – co na ten temat myślicie, jak nazwać tę estakadę?

Przyjęliśmy kolejną modyfikację statutu, zgodziliśmy się na przesunięcie terminu zakończenia inwestycji na KS Grzegórzecki, poleciliśmy Prezydentowi wdrożenie programu modernizacji dróg, podjęliśmy dyskusję ws. zbycia udziałów KS Cracovia, podwyższyliśmy karne opłaty za jazdę bez biletu ze 150 zł na 240 zł. Rozpoczęliśmy dyskusję ws. zmiany granic dzielnic, przyjęliśmy szereg uchwał ws planów miejscowych i w sprawach budżetowych.

Ważna informacja to kolejne Krakowskie Spotkanie Rządowe – spotkanie z Ministrem Zdrowia – Panem Bartoszem Arłukowiczem. Spotykamy się w piątek, 11 maja, godzina 17.30, Urząd Miasta Krakowa. Zapraszam szczególnie Platformersów zainteresowanych działaniami w służbie zdrowia.

Co w Platformie Obywatelskiej ?

Zarząd Regionu powołał nowe koło PO w Krakowie, Koło Inicjatyw Politycznych, gratuluję Ewie Piasek i całemu Kołu i życzę sukcesów, witam w rodzinie Platformersów! Jesteście bardzo mile widziani i czekamy na wasze zaangażowanie i sukcesy. Zarząd Regionu rozwiązał stare Koło Edukacji (na bazie tego koła powstało Koło Inicjatyw Politycznych), rozwiązał także Koło II Dzielnicy. W sprawach działań w Sejmiku – już niedługo bezpośrednie informacje od radnych Sejmiku Małopolskiego. Niedługo będziemy dostawać też informacje z Parlamentu Europejskiego od Róży Thun i Bogusia Sonika, a także od naszych posłów i senatorów.

Jak więc widzicie – staramy się lepiej i częściej informować naszych członków o działaniach PO na wszystkich szczeblach, o działaniach radnych PO w Sejmiku Małopolskim i w Radzie Miasta Krakowa, o działaniach krakowskich posłów, senatorów i parlamentarzystów w UE. Czekamy na Wasze uwagi i propozycje w tym zakresie !

Zaczynamy też pracę nad Krakowskim Centrum Programowym – już 26 maja pokażemy Wam jak to będzie funkcjonować, jak będziemy się przygotowywać do najbliższych wyborów samorządowych, aby wygrać Prezydenta, Radę Miasta i Rady Dzielnic. Pierwszy raz zaczynamy to robić ponad 2 lata przed wyborami. Szukamy osób które chciałyby się w te działania zaangażować. To nasza najważniejsza sprawa.

W maju ruszymy z cyklem debat w ważnych, kontrowersyjnych sprawach, jak debata o przyjęciu konwencji o przemocy wobec kobiet, jak debata o in vitro, jak debata o karcie nauczyciela. A może jakiś inny temat będzie równie ważny? Proszę o propozycje !

Jak widać, wiele zaczyna się dziać w Krakowskiej Platformie Obywatelskiej. Dlatego nie przejmujemy się, że kilkudziesięciu (około 100) naszych byłych członków przeszło do Ruchu Palikota. Szkoda każdej osoby, ale biorąc pod uwagę tylko teoretyczną potencjalną wielkość tego środowiska, ta liczba (około 100 osób) jest niewielka. A biorąc pod uwagę przyszłość – mam nadzieję że udowodnimy tym Kolegom i Koleżankom, że lepiej im będzie jednak w Platformie Obywatelskiej.

Za kilka dni Wielkie Polskie Święto – Święto Konstytucji 3 Maja. To święto radości, że Polakom wtedy się udało przyjąć Konstytucję i stanąć wśród wielkich narodów świata. To nasze, Polaków, wielkie święto.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >