Okiem Przewodniczącego. 25 sierpnia 2014.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam Szanownych Państwa po wakacjach.

Powoli mija czas wakacji, a że wiele się dzieje, pozwalam sobie wrócić do informowania o tym co w Krakowskiej Radzie Miasta i Krakowskiej Platformie Obywatelskiej. Zaczynamy od spraw miejskich:

Mamy w środę pierwszą sesję Rady po wakacjach. Mamy mnóstwo spraw szczegółowych, budżetowych, planistycznych i w sprawach mienia. Z inicjatyw Klubu PO warto zasygnalizować projekt uchwały kierunkowej, zalecającej Prezydentowi pozyskanie terenów pod kąpielisko i tereny zielone na Zakrzówku. Jak informowałem – przyjęto przed wakacjami plan zagospodarowania Zakrzówka, dający szansę na zagospodarowanie kąpieliska. I to będzie robione.

Z wielkim zaskoczeniem przyjęliśmy decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie anulowania w całości uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego dotyczącej zakazu palenia węglem. Sąd uznał, że takie postawienie sprawy stosujące zakaz tylko do osób prywatnych, wprowadzające częściowy zakaz, to działanie niezgodne z prawem. Trzeba poczekać na uzasadnienie, ta uchwała to był absolutny precedens, nie ma możliwości porównania tej uchwały z innymi. Trzeba też mocno postawić sprawę, że niezależnie od ostatecznego wyroku nie zaprzestaniemy likwidacji palenisk w Krakowie, nie będzie ograniczenia w zakresie finansowania programu osłonowego i dofinansowania likwidacji palenisk. Tego jako Platforma Obywatelska w Krakowie się podjęliśmy, to obiecaliśmy i to powinniśmy robić.

W nadchodzącym tygodniu zostanie ogłoszona ostateczna lista projektów Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego, na które będziemy głosować na przełomie września i października. Będzie to około 500 projektów, część projektów bowiem nie spełniała warunków formalnych, czyli nie była realizowana na terenach miejskich, tereny były zarezerwowane pod inną działalność albo nie było podanych innych kluczowych danych projektu. Obecnie trwa finalna weryfikacja projektów i ewentualna korekta projektów zagrożonych. A przed nami akcja promocyjna we wrześniu i głosowanie !

W najbliższych dniach zostanie opublikowane ogłoszenie Komisarza Wyborczego ds. wyborów dzielnicowych i podziału dzielnic na okręgi wyborcze, a także powołana Komisja Odwoławcza ds. wyborów. To rozpocznie oficjalną kampanię wyborczą do dzielnic samorządowych Krakowa. Szanowni Paltformersi i Platformerki, sympatycy i sojusznicy startujący w tych dzielnicowych wyborach – powodzenia i zwycięstwa !

I sprawy Platformerskie. A działo się wiele więc i informacje ważne. Zaczynamy:

W sprawach wyborów prezydenckich i platformerskich prawyborów okazało się, że poza Panią Martą Pateną nikt finalnie nie zgłosił się do walki o mandat. Małgosia Jantos zrezygnowała, Józef Lassota zrezygnował, Boguś Sonik, Janusz Sepioł i Kazimierz Barczyk nie podjęli tematu. Mamy więc jednego kandydata, a raczej kandydatkę. Teraz musi zatwierdzić to Krakowska Rada PO. I potem kampania, bardzo ciężka kampania prezydencka.

W sprawach wyborów do Sejmiku i do Rady Miasta – minął termin zgłaszania kandydatów. Teraz trzeba przygotować propozycje i potem zatwierdzić na statutowych gremiach Platformy. Te wybory będą bardzo ciężkie i bardzo ważnym jest, aby listy były mocne, reprezentatywne i skuteczne.

We wtorek 26 sierpnia odbędzie się o godzinie 16.30 posiedzenie Zarządu Krakowskiego PO, na którym będą omawiane sprawy wyborów – do dzielnic, do Rady Miasta, do Sejmiku i na Prezydenta. Będą tekże rekomendowani pełnomocnicy do poszczególnych wyborów. Będzie także zwołana na niedzielę 31 sierpnia Rada Powiatu. Zaczyna się bardzo ciekawy etap. Wszystkim powodzenia !

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za ciepłe słowa w sprawie ukazujących się na moim facebooku i na mojej stronie internetowej cotygodniowych informacji o tym co się dzieje w sprawach miejskich i platformerskich. Widząc Wasze zainteresowanie – będę starał się to kontynuować.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >