Okiem Przewodniczącego. 25 marca 2013

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Informacje z Rady Miasta Krakowa:

W najbliższą środę tj. 27 marca br. odbędzie się LXX sesja Rady Miasta Krakowa. W programie posiedzenia, obok spraw budżetowych i planistycznych, radni ponownie zajmą się strefą parkowania w Krakowie, a także uchwałami śmieciowymi.

Na sesji radni Miasta powrócą do tematu rozszerzenia strefy parkowania w Krakowie, który jak wiemy z wewnętrznych spotkań w PO, budzi wiele kontrowersji. Opinie na temat powiększenia obszaru płatnego parkowania są bardzo podzielone. Przedstawiciele dzielnic, ale i część radnych, uważa rozszerzenie strefy za działania nieuniknione i bardzo potrzebne, pozostali zaś uważają, że należy z tym jeszcze poczekać.

Przygotowujemy szczegółowy plan działań Miasta w sprawie przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza w Krakowie. W tym zakresie powstanie w najbliższym czasie poważna uchwała kierunkowa. Chcemy powołania nowej Komisji Rady – Komisji Ekologii, ponadto szerzej zajmiemy się przygotowaniem wdrożenia zakazu użytkowania węgla w Krakowie. W tej sprawie będziemy jeszcze dyskutować na forum krakowskiej PO.

Zajmujemy się również pilnym przygotowaniem wspólnego stanowiska Miasta w sprawie projektów strategicznych zgłoszonych przez Urząd Miasta do aplikowania o środki UE w następnym okresie programowania. Na wstępnej liście znalazły się projekty na kwotę ponad 11 mld zł, ale nie znalazły się np. sprawy rozpoznania tematu budowy metra w Krakowie. Stąd inicjatywa PO, aby jeszcze raz przeanalizować wstępną listę, uzupełnić ją o oczekiwane zadania, ustalić hierarchię spraw i uzgodnić ją z przedstawicielami PO w Zarządzie Województwa Małopolskiego.

Zamierzamy jako PO przeprowadzić też mediacje między środowiskiem przedsiębiorców zajmujących się meleksami w Krakowie, a przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa, przygotowującymi zarządzenie w sprawie nowych zasad użytkowania meleksów w Krakowie.

Informacje z Krakowskiej Platformy Obywatelskiej:

W ubiegły piątek 22 marca br. odbyło się posiedzenie Zarządu Krakowskiej Platformy Obywatelskiej. Podczas spotkania członkowie Zarządu oraz przybyli goście dyskutowali m.in. na temat przygotowania przez krakowską PO pozytywnego planu działania dla krakowskiej samorządowej edukacji, najbliższych działań w Radzie Miasta Krakowa, sposobu znalezienia kompromisu w sprawie meleksów.

W czwartek 21 marca br. odbyło się spotkanie Krakowskiego Centrum Programowego poświęcone sprawom śmieciowym. Duże zainteresowanie wśród członków Platformy, sprawiło iż dyskusja była bardzo gorąca. Postanowiono, aby kolejne spotkanie w tej sprawie odbyło się przy udziale Prezesa MPO.

Struktury krakowskiej Platformy powiększyły się o kolejne dwa koła. Zostało powołane Koło Inicjatyw Społecznych, którego przewodniczącym został Bogdan Smok oraz Koło Aktywności Obywatelskiej im. Frycza Modrzewskiego z Piotrem Zającem na czele. Serdecznie witamy na pokładzie!

3 kwietnia w Klubie Pod Jaszczurami odbędzie się kolejna debata z cyklu Krakowskie Debaty Polityczne, organizowanego przez Stowarzyszenie Młodych Demokratów we współpracy z innymi młodzieżówkami partii politycznych w Krakowie. Temat najbliższego spotkania to: „Rola Kościoła w Państwie”

W środę, 4 kwietnia br. o godz. 18.00 w Sali konferencyjnej Hotelu Royal spotkamy się z osobami zainteresowanymi stworzeniem przez Krakowską PO pozytywnego programu dla krakowskiej samorządowej edukacji. Już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Wtedy też zawiążemy działający w celu przygotowania programu edukacyjnego Zespół ds. Edukacji, działający w ramach Krakowskiego Centrum Programowego. W ten sposób zaczynamy przygotowywać założenia programu wyborczego PO na następne wybory samorządowe.

W czwartek 5 kwietnia br. o godz. 18.15 spotkanie Zespołu ds. Przedsiębiorczości Krakowskiego Centrum Programowego. Na spotkaniu przedstawione zostaną efekty diagnozy UMK w zakresie przedsiębiorczości i skarbu. Taka prezentacja zostanie przedstawiona prezydentowi Miasta i opinii publicznej. W ten sposób zaczynamy przygotowywać działania PO w zakresie przedsiębiorczości i skarbu. Zapraszamy!

Prezentujemy wstępny plan spotkań programowych PO, organizowanych przez Krakowskie Centrum Programowe Platformy Obywatelskiej w ramach projektu Diagnoza:

 • 5 kwietnia – Program wspierania przedsiębiorczości
 • 18 kwietnia – Nowa Huta Przyszłości
 • 25 kwietnia – Organizacja i zarządzanie spółkami miejskimi
 • 16 maja – Turystyka, informacja i promocja miasta
 • 30 maja – Ekologia – smog, tereny zielone, ruch uliczny
 • 6 czerwca – Reforma edukacji
 • 20 czerwca – Budżet, wieloletnia polityka finansowa i inwestycje strategiczne

Będą to jednocześnie inauguracyjne spotkania branżowych zespołów programowych, opracowujących program PO w danej dziedzinie. Zapraszamy na tzw. programowe czwartki.

Po wakacjach planujemy kolejne spotkania programowe z następujących dziedzin:

 • Strategia wykorzystania funduszy europejskich w nowej perspektywie 2014-2020
 • Kultura i dziedzictwo
 • Polityka mieszkaniowa
 • Polityka na rzecz młodych mieszkańców
 • Sport
 • Zarządzanie majątkiem miasta
 • Innowacje

Wszystkie spotkania odbywać się będą o 18.15 w Sali konferencyjnej Biura Regionu PO.

Ponadto pragniemy bardzo serdecznie zaprosić Państwa na Spotkanie Wielkanocne Małopolskiej i Krakowskiej Platformy Obywatelskiej, które odbędzie się w dniu 28 marca (czwartek) o godz. 16.30 w restauracji „Hawełka” (Kraków, Rynek Główny 34). Państwa obecność będzie dla nas wielkim zaszczytem! Jednocześnie z przyczyn organizacyjnych serdecznie prosimy o przesłanie potwierdzenia swojego udziału w Spotkaniu Wielkanocnym do dnia 26 marca do godz. 12.00 na adres mailowy malopolska@platforma.org

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >