Okiem Przewodniczącego. 24 września 2012.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Informacje z Rady Miasta Krakowa:

18 września 2012 r. Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa przedstawił podsumowanie akcji „Płać podatki w Krakowie”. Akcja skierowana była do ludzi, żyjących lub pracujących w Krakowie, ale ze względu na adres zameldowania rozliczających swoje podatki w innym miejscu. Aż 6715 osób, które mieszkają w Krakowie, ale do tej pory rozliczały się z fiskusem w innych miejscowościach, zdecydowało się płacić swoje podatki w Krakowie. Dla miasta to dodatkowe 10 mln złotych w budżecie.

– Wydaliśmy na akcję promocyjną 16 tys. zł, a uzyskaliśmy od nowych podatników około 10 mln zł do budżetu, więc to była najlepsza inwestycja miasta Kraków w 2012 roku – podkreślił Bogusław Kośmider. To jednak, według Przewodniczącego Rady Miasta, zaledwie niewielki procent osób, które mogłyby przenieść swoje podatkowe zobowiązania do Krakowa. Już dziś planuje organizacje nowej, większej akcji promocyjnej, która przekona większą liczbę odbiorców. Według szacunków w Krakowie mieszka ok. 150 tys. osób, które płacą podatki w innych miejscowościach. Gdyby wszyscy oni rozliczali się w Krakowie, do budżetu miasta wpłynęłoby dodatkowe 200 mln złotych.

Płacąc podatek tam, gdzie się mieszka, inwestuje się w poprawę komfortu własnego życia. Efektem zwiększenia wpływu z podatków mogą być nowe linie tramwajowe, remonty ulic, więcej miejsc w żłobkach, zadbane skwery czy bogata oferta kulturalna. Przewodniczący Kośmider zapowiada, że w przyszłości dla płacących podatki w Krakowie być może uda się wprowadzić preferencyjne warunki przy rekrutacji dzieci do żłobków czy przedszkoli.

W dniu 19 września 2012 r. odbyła się uroczysta LV sesja Rady Miasta Krakowa, podczas której wręczono srebrny medal Cracoviae Merenti Arce Pana – parafii Matki Bożej Królowej Polski.

Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa tymi słowami zwrócił się do laureata: „Jako Radni Miasta Krakowa dziękujemy w ten sposób wielkim kapłanom Krakowskiego Kościoła za wspaniałą pracę, za wspierania ludzi pracy w najtrudniejszych okresach polskiej i nowohuckiej historii, dziękujemy pokoleniom krakowskich ludzi pracy z Nowej Huty, którzy swoim zaangażowaniem najpierw zbudowali ten kościół, potem w pocie i krwi, także oparach gazów łzawiących obronili ten kościół, znacząc tę obronę także najwyższą ceną – ceną życia. (…) Kraków wyraża największy szacunek i podziękowanie. Dziękujemy!”.

Dziękując za wyróżnienie proboszcz parafii, ks. Edward Baniak mówił: „- Co zrobię z medalem? Powieszę go w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej i będzie to votum od Krakowa”.

Arka Pana to pierwsza świątynia wzniesiona w tej części miasta, niedługo po dramatycznych chwilach walki o krzyż na os. Teatralnym i po latach represji, jakie spadały na jego obrońców. Budową świątyni osobiście opiekował się ks. kardynał Karol Wojtyła, który 18 maja 1969 roku wmurował kamień węgielny pochodzący z bazyliki św. Piotra w Watykanie, a 15 maja 1977 roku dokonał konsekracji kościoła, nadając mu wezwanie Matki Bożej Królowej Polski. W 2012 roku zbiega się kilka ważnych wydarzeń w życiu parafii Matki Bożej Królowej Polski: 60-lecie parafii, 55-lecie poświęcenia krzyża na placu budowy, 35-lecie konsekracji kościoła, 20-lecie koronacji Matki Bożej Fatimskiej koroną papieską.

25 września (wtorek) 2012 roku o godzinie 12.00, w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Pałacu Wielopolskich przy Placu Wszystkich Świętych 3-4 odbędzie się uroczysta LVI sesja Rady Miasta Krakowa, dla nadania tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Profesorowi Mieczysławowi Tomaszewskiemu. Sesja będzie miała charakter otwarty dla publiczności.

W środę 26 września 2012 roku o godzinie 10.00 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego przy placu Wszystkich Świętych 3-4 odbędzie się LVII sesja Rady Miasta Krakowa. Plan LVII sesji Rady Miasta Krakowa obejmuje przyjęcie: kolejnych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, kolejnych zmian statutu Miasta oraz projektu uchwały dot. budowy chodników w trybie Partnerstwa Publiczno Prawnego, autorstwa Pawła Ścigalskiego.

Informacje z Krakowskiej Platformy Obywatelskiej:

W ubiegłą sobotę na terenie Klubu Sportowego BOREK w Krakowie odbył się długo zapowiadany Piknik Krakowskiej Platformy Obywatelskiej. Podczas integracyjnego spotkania bawiło się prawie dwieście osób. Wśród zgromadzonych gości byli europarlamentarzyści, senatorowie, posłowie, radni miejscy i wojewódzcy oraz przedstawiciele prawie wszystkich kół PO w Krakowie, byli także nasi koalicjanci z PSL.

Piknik rozpoczął się od turnieju piki nożnej, w którym udział wzięły trzy drużyny: reprezentacja SMD, reprezentacja PSL oraz reprezentacja Krakowskiej PO. Po zaciętej rywalizacji, oczywiście jedynie na boisku, zwyciężyła reprezentacja Krakowskiej PO, srebrne medale zdobyła reprezentacja PSL, zaś trzecie miejsce zajęli Młodzi Demokraci. Wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy!

Poza emocjami sportowymi oraz luźnymi rozmowami przy kiełbasce, miały miejsce także poważne dyskusje na tematy związane z bieżącą sytuacja polityczna zarówno w mieście jak i w kraju. W związku z dużą frekwencją oraz Państwa pozytywnym odbiorem, obiecujemy że takie spotkania będą organizowane cyklicznie!

Wszystkim serdecznie dziękujemy za obecność! Przy tej okazji pragniemy także podziękować organizatorom spotkania tj. Kołu Dzielnicy I Kraków Stare Miasto – w szczególności Pawłowi Maliszewskiemu, a także Maćkowi Nazimkowi i Kolegom z 2 Koła Gospodarczego oraz Kolegom z Koła Dzielnicy II – Grzegórzki.

Przypominamy, że dziś o godz. 17.00 w „Klubie pod Jaszczurami” (Rynek Główny 8) odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Klubu Debaty Politycznej POrozmawiajmy, którego gościem będzie Pani Minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania. Tematem spotkania będzie: „Czy kobiety potrzebują ochrony i wsparcia Unii? Konwencje europejskie dotyczące równości płci. Ich zasady i podstawy.” Moderatorem spotkania będzie Pani dr Małgorzata Jantos – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa.

Zarząd Krajowy PO RP podjął uchwałę w sprawie przeprowadzenia weryfikacji składek członkowskich w strukturach PO, z której wynika że w najbliższych dniach do członków PO, którzy mają zalęgłości w płaceniu składek większe niż 7 miesięcy zostanie wysłany list polecony z wezwaniem do zapłacenia zaległych składek w terminie 14 dni od otrzymania wezwania. Następnie odbędzie się centralna weryfikacja listy oraz skreślenie wszystkich, którzy po wezwaniu do zapłacenia nie uregulowali składek i zalegają z ich opłaceniem powyżej 6 miesięcy. To bardzo ważna sprawa z punktu widzenia Zarządu Krakowskiej PO, mająca bezpośredni wpływ na wygląd struktur krakowskich. Dlatego wszelkie działania dotyczące likwidacji czy powołania nowych kół będą uwzględniać skutki działań wskazanych w uchwale Zarządu Krajowego.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
  • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >