Okiem Przewodniczącego – 24 sierpnia 2015

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 r.

Po okresie wakacyjnym wracam do informowania o sprawach Rady Miasta Krakowa i sprawach Krakowskiej Platformy Obywatelskiej. Patrzymy do przodu i nie powiemy o Tajsterze, aferze zegarkowej, sprawach, które się już działy. Powiemy o tym, co dalej i w Krakowskiej Radzie Miasta Krakowa i w Krakowskiej Platformie Obywatelskiej.

Zaczynamy od Rady Miasta Krakowa:

Najbliższa sesja Rady to wiele spraw budżetowych, w sprawach planów przestrzennych i mienia. Pewnie pożegnamy też radnego Miasta – Pana Wojtka Kolarskiego, który został Ministrem w Kancelarii Prezydenta, minutą ciszy uczcimy pamięć naszej koleżanki śp. Renaty Kralki. Być może będziemy też dyskutować o kolejnych sprawach antysmogowych. Zaczynamy !

Jesienią będzie też wiele działo w sprawach samorządowych. Musimy zmodyfikować zasady Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego, będziemy mieli efekty akcji „Płać podatki w Krakowie”, ale i pokażemy szczegóły Krakowskiej Karty Mieszkańca, pokażemy, co myślą mieszkańcy w przeprowadzonych badaniach marketingowych. Chciałbym też, aby mając nowe badania ruchu w Krakowie móc podyskutować o założeniach polityki transportowej w Krakowie, w tym o sprawach parkingowych. Będziemy chcieli ustalić też założenia wdrożenia tzw. ustawy krajobrazowej, określającej zasady wykorzystania przestrzeni publicznej, a także musimy zaktualizować założenia tzw. uchwał rewitalizacyjnych w Krakowie. I oczywiście będziemy musieli uchwalić Budżet na 2016 rok jak również stosowną Wieloletnią Prognozę Finansową na kolejne lata !

Jednym z bardzo istotnych problemów będzie sprawa smogu. W jesieni tego roku zostanie podjęty wyrok NSA dotyczący utrzymania, lub nie, zakazu palenia węglem – ustalonego przez Sejmik Województwa Małopolskiego. Także w jesieni tego roku zostanie zaakceptowana przez Prezydenta RP, lub nie, zmiana ustawy – prawo ochrony środowiska – tzw pakiet Arkita. Jeżeli w obydwu sprawach okaże się ,że decyzja jest negatywna – w Krakowie nie będzie prawa, powodującego zdeterminowanie mieszkańców do zmiany palenisk węglowych na bardziej ekologiczne. To wielkie wyzwanie dla Krakowa.

I sprawy Krakowskiej Platformy Obywatelskiej. Tutaj wiele się działo, szczególnie w zakresie list wyborczych. I też nie będziemy wracać do tego co było, liczy się co jest:

6 września referendum. Będziemy decydować, czy chcemy Jednomandatowych Okręgów Wyborczych i czy chcemy dotychczasowego finansowania partii politycznych. W wakacje robiłem wespół z 2 Kołem Gospodarczym akcję ws JOWów. Po bardzo ciekawym wprowadzeniu w temat Jednomandatowych Okręgów Wyborczych przez dr. Jarka Flisa odbył się interesujący pojedynek za i przeciw JOW. A potem zrobiliśmy sondażowe głosowanie. Było bardzo ciekawie !

W lipcu ruszyliśmy z ankietą platformerską. Każdy członek Krakowskiej PO dostał maila z linkiem do ankiety, bardzo podobnej do tej sprzed 2 lat. Prosimy o wypełnienie. We wrześniu pokażemy wyniki i wyciągniemy wnioski ! Już jest bardzo ciekawie, a będzie jeszcze bardziej !

Ruszamy z kampanią wyborczą do wyborów parlamentarnych. Wydaje się ,że mamy w Krakowie, jako PO, szansę na 6 miejsc poselskich (a może i 7) i na 2 miejsca senatorskie. Każdy musi się zaangażować, dobry wynik w Krakowie jest realny. Będę informował o różnych kampanijnych działaniach.

Pozdrawiam wszystkich

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >