Okiem Przewodniczącego. 24 marca 2014.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam Szanowne Platformerki i Platformersów.

Znów krótko o tym, co w Radzie Miasta i Krakowskiej Platformie Obywatelskiej. Zaczynamy od spraw miejskich:

Będziemy mieli dwóch nowych Honorowych Obywateli Krakowa. Leopold Kozłowski – Kleinman, symbol krakowskiego żydowskiego życia muzycznego, przezacny ambasador Krakowa, klezmer oraz Ryszard Horowitz, fotograf, twórca amerykańskiego Związku Fotografów Reklamowych, osoba uratowana w ramach tzw. Listy Schindlera. Kraków ma ostatnio szczęście do wspaniałych Honorowych Obywateli, żeby wspomnieć tylko profesorów Bartoszewskiego czy Pendereckiego.

W środę kolejna Sesja Rady Miasta Krakowa, na której obok ważnych spraw dotyczących planowania przestrzennego, czy sprzedaży mienia pojawi się temat wniosku aplikacyjnego w sprawie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. To bardzo poważna sprawa, liczymy że Zimowe Igrzyska przyniosą do Krakowa, w przypadku wybrania naszego miasta, nie tylko wspaniałe wydarzenia sportowe czy promocyjne, przyniosą nie tylko wspaniałe obiekty sportowe, ale przede wszystkim wielkie inwestycje infrastrukturalne, dokończenie S7, Północną Obwodnicę Krakowa, Trasę Balicką czy inwestycje w lotnisko i trasy kolejowe. Pytanie, czy będziemy mieli takie inwestycje, czy przy okazji ZIO uda się to zbudować. W tej sprawie będzie na sesji wypowiadał się Prezydent, ale i my wszyscy. Duża dyskusja przed nami! Nie tylko w Radzie Miasta, ale i w Krakowskiej PO!

Wielu z nas bulwersuje sprawa lokalizacji ostrych klubów rozrywkowych w centrum starego Krakowa, a także pogarszanie się poczucia bezpieczeństwa w tym rejonie Krakowa. Chcemy i musimy to zmienić, choć formalne możliwości są mocno ograniczone. Na razie możemy jedynie wyegzekwować wymogi tzw. Parku Kulturowego, czyli spowodować zmianę oświetlenia i wyglądu elewacji. Nie możemy zakazać tej formy działalności, nie możemy zmusić do zmiany lokalizacji – na takie decyzje nie pozwala obowiązujące prawo. Nie chcemy być bezradni, podejmiemy więc działania zmieniające. I tak spotkamy się z przedstawicielami wszystkich działających w centrum Krakowa lokali rozrywkowych i gastronomicznych. Chcemy wysłuchać ich uwag do działań miasta, ale i pokazać, że taka sytuacja spowoduje i działania restrykcyjne miasta i pogarszanie się ich możliwości działania. Razem chcemy i musimy zmienić funkcjonowanie w tym rejonie miasta. I druga sprawa – chcemy wzorem miast w innych krajach (Niemcy czy Francja) aby samorząd miał prawo zakazywania takich działań poza wskazanymi miejscami.

Ruszamy też ze sprawami bezpieczeństwa. Na najbliższej sesji zwrócimy się do Wojewody o wprowadzenie zakazu używania środków pirotechnicznych w Krakowie na imprezach masowych w miejscach publicznych. A potem będą dalsze sprawy, bo musimy spowodować, że w Krakowie będzie bezpiecznie.

I sprawy Platformerskie:

Ruszyliśmy ze zbieraniem podpisów pod listami kandydatów do Europarlamentu. Musimy zebrać sporo podpisów, więc wszyscy musimy się mocno zaangażować. Oficjalne rozpoczęcie zaczęło się w niedzielę o godz. 13 na Rynku Głównym.

Moje macierzyste, 2 Koło Gospodarcze, zaprasza na spotkanie z Panem Prezydentem Tadeuszem Matuszem, Wiceprezydentem Miasta Krakowa zajmującym się edukacją. Porozmawiamy o ponad 6 miesiącach pracy Pana Prezydenta, o realizacji uchwały o pozytywnych działaniach w edukacji, o powszechnej ocenie szkół i planach naprawczych, o przedszkolach i punktach przedszkolnych, o erze w krakowskiej edukacji po Pani Prezydent Okońskiej. Zapraszamy w czwartek o godz 19 do sali konferencyjnej Hotelu Royal.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >