Okiem Przewodniczącego. 23 grudnia 2013

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Szanowni Państwo

Za chwilę Święta Bożego Narodzenia, potem Nowy 2014 rok. Z tej okazji proszę przyjąć najlepsze życzenia, zdrowia, szczęścia i pomyślności dla siebie, swoich rodzin i znajomych. Niech wszystkim się darzy na 2014 rok.

W ten świąteczny czas jak zawsze krótkie sprawozdanie Okiem Przewodniczącego Rady Miasta:

Najważniejszą sprawą upływającego tygodnia było przyjęcie budżetu na 2014 rok oraz przyjęcie Wieloletniej Prognozy Finansowej. O poprawce PO pisałem tydzień temu. Poprawka została przyjęta jako autopoprawka, przysłużyły się temu środki finansowe zabezpieczone w wyniku wparcia Pani Minister Bieńkowskiej. Teraz czas rozpisania tych zadań na szczegóły. Najtrudniejsze będzie wdrożenie tzw. Budżetu Obywatelskiego, zarówno na poziomie dzielnic, jak i na poziomie całego Krakowa. To ogromna szansa i musimy ją wykorzystać.

Przy okazji budżetu kontrowersyjną, ale i nie przyjętą sprawą była poprawka zabezpieczająca środki na referendum ws. przeprowadzenia Igrzysk Olimpijskich w Krakowie. W opinii wnioskodawców, wzorem niektórych innych miast (Monachium, Oslo czy Sztokholm) powinniśmy na tym etapie zorganizować referendum ws. udziału w procesie przygotowawczym. Wg innych, będących zdecydowanie w większości w Radzie Miasta, robienie referendum na tym etapie jest zdecydowanie za wczesne. Trzeba najpierw mieć uzgodnioną dokumentację, koncepcję i propozycje, następnie powinna się odbyć debata i dopiero po debacie powinniśmy przeprowadzić badanie opinii mieszkańców. W odróżnieniu od miast przeprowadzających referendum i będących już kiedyś miastami w których przeprowadzano olimpiadę Kraków i jego mieszkańcy nie mają większej wiedzy czy doświadczeń, stąd potrzebna poważna debata. Jako Przewodniczący Rady Miasta Krakowa zamierzam cykl takich debat zorganizować, niech ludzie, zwolennicy i przeciwnicy, zdecydowani i niezdecydowani, olimpo-sceptycy i realiści czy pragmatycy rozmawiają i niech decyzje będą podejmowane po debacie. Zapraszamy więc na debaty olimpijskie !

Na ostatniej sesji mówiliśmy też o powołaniu spółki Nowa Huta Przyszłości, spółki tworzonej przez Miasto i Województwo, a potem być może przez inne podmioty. Spółka ma być głównym narzędziem do wdrożenia Projektu Nowa Huta Przyszłości, projektu na najbliższe 20 lat, na 5000 ha terenów wokół kombinatu, projektu na ponad 10 tys miejsc pracy, na kilka miliardów inwestycji. To najważniejszy projekt Krakowa, nowe miasto, to najważniejszy projekt Małopolski, jeden z ważniejszych w tej części Europy. Tak tworzy się historię Krakowa. Na sesji powołaliśmy też spółkę do obsługi i tworzenia nowych parkingów w Krakowie.

Mija 2013 rok, rok trudnych wyzwań w Krakowie, rok trudnych decyzji, ale i rok przełamania problemów finansowych Krakowa. Biorąc pod uwagę wskaźniki, ale i odczucia – najtrudniejsze mamy za sobą. Wygląda na to, że poradziliśmy sobie z kryzysem, że najgorsze jest za nami, a 2014 rok będzie dużo lepszy. To najważniejsze osiągnięcie tego roku, ale chyba w ogóle tej kadencji samorządu. Byliśmy na ogromnym zakręcie i dzięki wspólnej pracy wszystkich, radnych, urzędników, mieszkańców poradziliśmy sobie.

Drugie wyzwanie i sukces to przełamanie w sprawie ochrony powietrza w Krakowie. I znowu, dzięki wsparciu wielu środowisk i ludzi dobrej woli wykonaliśmy strategiczny krok. Dużo jeszcze przed nami, ale najważniejsze zostało zrobione.

Sukces trzeci 2013 roku to sukces akcji Płać podatki w Krakowie. Druga akcja podatkowa, przeprowadzona w 2013 roku dała o ponad 40% lepsze efekty niż rok temu. Prawie 8 tysięcy nowych podatników, około 12 mln zł dodatkowych środków, to niewątpliwie sukaces. Ale w Krakowie wciąż mamy około 150 tysięcy osób tu mieszkających, a nie płacących w Krakowie podatków.

Sukces czwarty to pozytywne reformowanie krakowskiej oświaty. Przez Kraków przechodzi bardzo poważna dyskusja o stosunkowo bardzo słabych wynikach części krakowskich szkół. Dlatego szkoły mające takie złe wyniki wdrażają plany naprawcze. To zasadnicza pozytywna zmiana w krakowskiej edukacji – nie likwidujemy złych szkół, tylko dajemy im szansę na poprawienie się.

Sukces piąty – rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości w Krakowie, projekt Nowa Huta Przyszłości, bilans kompetencji, współpraca z uczelniami i firmami innowacyjnymi. To są milowe kroki w rozwoju Krakowa, serdecznie dziękuję wszystkim, którzy się do tych sukcesów przysłużyli !

Za tydzień o planach na 2014 rok !

Teraz sprawy z Krakowskiej Platformy Obywatelskiej:

Odbyło się kolejne posiedzenie zarządu krakowskiej PO. Głównym punktem była dyskusja w sprawie przygotowania kalendarza wyborczego w związku z planowanymi na maj wyborami do Parlamentu Europejskiego. Rozmawialiśmy także o koniecznych konsultacjach w różnych sprawach lokalnych, w tym w sprawie targów Bożonarodzeniowych na Rynku Głównym. Rozmawialiśmy też o konieczności wewnętrznych w PO oraz zewnętrznych konsultacji sprawy organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Podsumowując upływający rok muszę stwierdzić, że był to rok wielu zmian, i oczekiwanych i zaskakujących. Nie wchodząc w emocjonalny stosunek do wyborów krakowskich czy małopolskich, chcę wskazać 2 istotne cechy, pozytywnie odróżniające nas od innych. Pierwsza to kultura przekazania władzy w krakowskiej i małopolskiej PO, choćby w odróżnieniu od niektórych innych regionów. I druga – to, mam nadzieję, uzasadnione – założenie, że wszystkim członkom krakowskiej PO będzie dane dalej być wykorzystanym w działaniach Platformy w Krakowie. Mieliśmy odejście z PO jednego z liderów krakowskiej PO, mieliśmy poważny spór personalny. Mieliśmy okazję do włączenia wielu naszych kolegów w działania Miasta, łącznie z wymianą na stanowisku wiceprezydenta ds. edukacji i wdrożenie pozytywnego programu zmian w krakowskiej edukacji. Niewątpliwie to dzięki krakowskiej PO w środowisku samorządowym Krakowa nastąpił spokój i możliwość reform finansów Krakowa, które dały efekt w postaci poprawy sytuacji finansowej, i nie tylko, Miasta. Gdzie bylibyśmy jako krakowska PO, gdybyśmy się w 2012 roku zdecydowali na referendum, gdzie bylibyśmy gdyby nie było porozumienia krakowskiego.

Jeszcze raz Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i dosiego, wspaniałego i optymistycznego 2014 Nowego Roku.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

Sprawozdanie Zastępcy Prezydenta Krakowa z kadencji 2018-2024:

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >