Okiem Przewodniczącego – 22 grudnia 2014

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Szanowni Państwo.

Jak co tydzień najważniejsze informacje z Rady Miasta Krakowa. Działo się kilka bardzo ważnych spraw. Zaczynamy:

Odbyła się kolejna sesja Rady Miasta. Wybraliśmy Przewodniczących Komisji Rady, przyjęliśmy kilkanaście uchwał bieżących, w sprawach budżetowych i w sprawach mienia. Przyjęliśmy 2 podobne rezolucje, pierwsza do szefów spółek PKP o przywrócenie pociągu Matejko i druga, do Minister Infrastruktury, o przywrócenie tańszych pociągów. Odbyło się też pierwsze czytanie projektu budżetu na 2015 rok i projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej.

Odbyła się pierwsza w tej kadencji dyskusja o projekcie budżetu i WPF. Były jak zawsze inne zdania, i te szukające w tym budżecie błędów i przewidywanych w przyszłości problemów, i te widzące w tym budżecie szanse na przyszłe ważne, małe sprawy. Oczywiście, w dyskusji wyszły regionalizmy, czyli czy ważniejsza jest północna część miasta czy południowa, czy mamy dla oświaty za mało środków. Jednak najważniejsze wydają się następujące kwestie:

 • Ten budżet jako pierwszy działa pod nową ustawą o finansach publicznych, a z tego wynika konieczność stosowania innych praw i wskaźników niż dotychczas, a to oznacza dużo mniejszą elastyczność tego budżetu.
 • W proponowanych zmianach musimy uwzględnić i nasze lokalne obietnice, ale i obietnice ogólne, szczególnie te, które w przyszłości wygenerują kolejne możliwości.

W piątek Zarząd Powiatowy PO, a potem Rada Powiatu PO przyjęły uchwały umożliwiające podpisanie koalicji z Prezydentem Miasta. To bardzo ważne, strategiczne wydarzenie. To bardzo dobre wydarzenie i dla Miasta i dla Platformy. Dla miasta, bo w Krakowie będzie stabilna, przewidywalna, współpracująca koalicja, dająca miastu dobre rzeczy, tak jak dało porozumienie z 2012 roku, umożliwiające reformy finansowe i uratowanie finansów Krakowa. Dla Platformy, bo będziemy mieli szansę realizować obiecane działania programowe, i te lokalne i te ważne dla całego Krakowa. Przy okazji mam szczególną satysfakcję, bo porozumienie będą sygnować także osoby, które przed 2 laty kontestowały ówczesne porozumienie. A tak przy okazji, gdzie bylibyśmy gdyby nie ówczesne porozumienie? Prawdopodobnie teraz to PiS podpisywałby koalicję z Prezydentem. To najlepszy dowód, że w 2012 roku dobrze zrobiliśmy, podpisując ówczesne porozumienie. Koalicja PO-Majchrowski staje się faktem i to dobry znak dla Krakowa. W poniedziałek o 9.30 zawarliśmy koalicję z Prezydentem Majchrowskim !

Wybór Przewodniczących Komisji Rady. Na sesji wybieraliśmy przewodniczących komisji. Właściwie wszędzie szło zgodnie z klubowymi ustaleniami, jednak w Komisji Kultury wybrano Małgosię Jantos na przewodniczącą, a w Komisji Rodziny nie wybrano nikogo. Trzeba to wyprostować, aby nikogo nie krzywdzić. Przy okazji, skład komisji poszedł na „żywioł”, są więc komisje i 20 osobowe, będzie duży problem z funkcjonowaniem niektórych!

Szanowni Państwo.

Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia życzę spokoju i pokoju, życzę naszemu Krakowowi, aby najbliższa kadencja była najświetniejszym okresem rozwoju, mieszkańcom, aby byli dumni z miasta, wszystkim wspaniałych czasów i satysfakcji. Na nadchodzący Nowy 2015 Rok – po krakowsku – Dosiego 2015 Roku.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >