Okiem Przewodniczącego – 22 czerwca 2015

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 r.

Witam Szanownych Państwa!

Dziękuję za coraz większe zainteresowanie, jakim cieszy się cotygodniowy Newsletter. Widzę to zainteresowanie po coraz większej ilości wejść na moją stronę. Będę więc kontynuować i rozszerzać wiadomości. W tym tygodniu o Absolutorium z wykonania budżetu, o sesji, sprawach nowych i starych, o 100-leciu połączenia Krakowa i Podgórza a przede wszystkim o głosowaniu w Krakowskim Budżecie Obywatelskim :

Ruszyło głosowanie na Krakowski Budżet Obywatelski. Możemy wybrać i głosować wg kolejności na 3 zadania ogólnomiejskie i na 3 zadania dzielnicy w której mieszkamy. Głosujemy elektronicznie-link : http://budzet.dialoguj.pl/ . Ja już zagłosowałem. Moje typy ogólnomiejskie to 107-Ładowarki uliczne do telefonów komórkowych, 25- tor motocyklowy i 11-szkoła logicznego myślenia. Dzielnicowe też wybrałem i głosowałem. I Wy zagłosujcie, do przyszłej niedzieli.

W środę odbędą się dwie sesje Rady Miasta. Podczas pierwszej mamy wiele spraw budżetowych i planistycznych ale i sprawy nowe – pakiet wspierania księgarń w Krakowie ( Tomasz Urynowicz) , wznowienie programu nakładek asfaltowych ( Wojtek Wojtowicz ), Konkurs na zagospodarowanie Zakrzówka ( Grzegorz Stawowy), wreszcie powołanie Komisji ds. Ławników. Na drugiej – przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu za 2014 rok i udzielenie Prezydentowi Miasta Krakowa absolutorium z wykonania budżetu za 2014 rok.
W sprawie absolutorium. W najbliższych dniach będziemy oceniać działalność Prezydenta za ostatni rok i analizować wykonanie budżetu miasta za 2014 rok. Wykonanie niezłe, dochody zostały wykonane w 98,4%, dochody własne 99 %, dochody z mienia – 104 %, dochody z PIT 101%, dochody z CIT 116 %. Gorzej było z dochodami z biletów – 97,5% i z dochodami ze środków UE – tylko 72%. Zadłużenie bezwzględnie wzrosło o 2 mln zł, ale biorąc pod uwagę wzrost dochodów w 2014 roku – jest to mniejsze zadłużenie niż w 2013 roku. Rok 2014 to kolejny rok wychodzenia z kryzysu i coraz lepszej sytuacji finansowej Krakowa. Oby tak dalej!
Za tydzień , 1 lipca, odbędzie się uroczysta sesja zwołana dla uczczenia 100 rocznicy połączenia Miasta Krakowa i Miasta Podgórza. Dokładnie 4 lipca 1915 na moście łączącym Kraków i Podgórze ówcześni prezydenci podpisali akt połączenia obu miast. Od tego momentu Kraków stał się potężnym miastem, miastem gdzie tradycja łączy się z  nowoczesnością, gdzie tradycyjna przedsiębiorczość łączy się z nowoczesną i innowacyjną, gdzie spokój i konserwatyzm łączył się z liberalnym podejściem. Kraków i Podgórze, potem już wspólny, wielki Kraków bardzo skorzystał na tym połączeniu. Chcemy to uczcić, także pokazując odrębności i możliwości różnych stron. Ten jubileusz połączyliśmy z listą realizowanych w ciągu kilku lat ważnych dla dzielnic podgórskich inwestycji, z najważniejszą – Muzeum Historii Podgórza ale i nowymi domami kultury, nowymi parkami, nowym komisariatem policji, rewitalizacją zabytkowych fortów. Na tej sesji podejmiemy uchwałę w sprawie przywrócenia pamięci  Honorowych Obywateli Królewskiego Wolnego Miasta Podgórza z lat 1867-1914 i uznania ich Honorowymi Obywatelami Miasta Krakowa. Sprawa honorowa i oczywista.

To tyle sprawy miejskie. Ale w tym tygodniu wiele się też działo politycznie. I o tym chciałbym też powiedzieć, adresując to do moich kolegów Platformersów:

Odbyła się Konwencja Platformy. Było nas naprawdę sporo, ponad 2 tysiące z całej Polski. Przeważali ludzie w średnim wieku ale sporo też było młodzieży. Na konwencji padło wiele ważnych stwierdzeń, w tym przeprosiny w imieniu Platformy Obywatelskiej za wszystkie błędy, zaniechania, udawania i naruszania dobrego imienia. Na konwencji pokazano, że program w PO, poważny program, realny program to ważna rzecz. Powołano 10 zespołów programowych i wśród szefów tych zespołów były 3 osoby z Małopolski, Marek Sowa, Ela Achinger, Ula Augustyn. Przewodnicząca PO Ewa Kopacz wezwała PIS do realnej debaty. Zaprezentowali się też nowi ministrowie Rządu RP: Pan prof. Zębala mówiący, że pacjent jest świętością i przedstawiający swoje realne plany, Mistrz świata w kajakarstwie Pan minister Korol mówiący, że z porażki można i trzeba wyciągnąć zwycięstwo, wreszcie Jarek Wałęsa emocjonalnie zagrzewający do boju. I na koniec min. Trzaskowski wzywający do pracy, do zajęcia się tymi wszystkimi sprawami.
Ciekawie było obserwować odbiór konwencji. W sali panował duży entuzjazm, mnie też się podobało wiele rzeczy. Podobało mi się, że przeproszono za lenistwo, za unikanie ważnych spraw, za błędy, za działania tylko wizerunkowe. Podobało mi się, że pokazano iż mimo emocji, mimo populistycznych obietnic naszych konkurentów my nie schodzimy z racjonalnej, merytorycznej drogi. Więcej, że tą drogę utwardzamy, tworząc szeroki i dobrze adresowany program. Podobało mi się, że pokazano liderów, osoby ważne i merytoryczne w danych dziedzinach, w tym kilku naszych, małopolskich liderów. Sam zadeklarowałem swój udział w pracach zespołu ds. miejskich. Ale też widziałem zaniepokojenie i zmieszanie niektórych. Że mało emocjonalnie, że nie przygotowane, że jak się nie wie co robić – to powołuje się zespoły. W tym ostatnim przypadku przypominała mi się dyskusja odnośnie Krakowskiego Centrum Programowego – też próbowano obrzydzić podobne działania takim gadaniem ale nie zaproponowano nic innego. Mam wrażenie, że wielu próbuje znaleźć przyczyny swoich porażek nie u siebie tylko gdzieś.

Najważniejsze to, co dalej w Platformie Obywatelskiej ale i co dalej w Krakowskiej PO. Myślę, że kluczowe jest tutaj wezwanie, ostatnie wyzwanie na niedzielnej konwencji: Do roboty. Za niedługo przedstawię, jak ja tą robotę widzę. Bardzo pomocne jest mi zdanie moich kolegów – członków 2 Koła Gospodarczego PO w Krakowie ale i wielu osób, z którymi mam przyjemność rozmawiać. Do roboty!

Pozdrawiam wszystkich

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
  • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >