Okiem Przewodniczącego – 21 września 2015

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 r.

Witam

Jak co tydzień Newsletter. Dziś, jak zawsze, o działaniach Krakowskiej PO i Krakowskiej Rady Miasta. Zaczynamy, najpierw Rada:

     Odbyło się posiedzenie nadzwyczajne Rady Miasta poświęcone przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży 2016. Z punktu widzenia Miasta uroczystości te będą maksymalnie ( z uwzględnieniem inwestycji, które i tak musimy wykonać) kosztować 202 mln zł, z tego inwestycje 135 mln zł, bieżące wydatki 67 mln zł. Wśród tych bieżących wydatków jest utrzymanie czystości i sprawności komunikacyjnej miasta, ewentualne darmowe bilety dla uczestników , zwiększone wydatki służb miejskich. Ile na te zadania wydamy z własnych, samorządowych środków, ile będzie środków Państwowych, ile kościelnych – to jest przed nami. Warto pamiętać, że tak było przy wszystkich dotychczasowych uroczystościach, związanych z wizytami Ojca Świętego w Krakowie. Dość trudno, na rok przed wydarzeniem, dookreślić szczegóły, więc oczekujemy w niedalekiej przyszłości bardziej dokładnych danych. Oczekujemy też analizy, ile Światowe Dni Młodzieży dadzą wymiernych efektów dla Krakowa. Będzie około 2-3 mln młodych ludzi przez kilka dni, zyskają: krakowska gastronomia, transport, obsługa turystyczna, hotele a przecież regułą jest, że znaczna część młodych ludzi – uczestników ŚDM po kilku latach wraca do takiego miasta z rodziną, znajomym, co gwarantuje zwiększony ruch turystyczny dobrych turystów przez kolejne lata. Zwiększony ruch turystyczny to dodatkowe tysiące miejsc pracy. To nie tylko duże obciążenie ale przede wszystkim wielka szansa dla Krakowa.

     Przed nami kolejna sesja Rady Miasta Krakowa . W planie decyzje w sprawie Teatru Variete, pomnika Józefa Kałuży, kilka uchwał wokół tematu smogu w tym bardzo ważna zmiana uchwała ws zmiany w Programie Ograniczenia Niskiej Emisji. Zmiany są bardzo szczegółowe i dają dobre, bardziej elastyczne możliwości. To bardzo ważne.

Ogromne podziękowania dla Panów Posłów Józka Lassoty i Irka Rasia. Kiedy pisałem o błędzie w projekcie ustawy dot. rewitalizacji, mówiłem o jedynym sensownym rozwiązaniu, czyli uchwaleniu oczekiwanej od 12 lat i bardzo ważnej dla samorządowców ustawy. Ustawy zwiększającej możliwości samorządowców i dającej ogromne możliwości finansowe. Równoległe zmienienie ustawy o planowaniu przestrzennym, tak aby funkcjonowała ustawa rewitalizacyjna i były na lepsze zmienione zapisy o konieczności tworzenia miejscowych planów dla obszarów, gdzie mogą być lokowane hipermarkety. Chcę jednoznacznie powiedzieć, że ustawa rewitalizacyjna jest ogromnie potrzebna dla samorządów i  torpedowanie tej ustawy jest sabotażem, niszczącym możliwości samorządów. Nie wolno blokować jednych kosztem drugich, nie wolno blokować ustawy rewitalizacyjnej w imię poprawy sytuacji dla kupców. To musi być działanie solidarne i Panowie Posłowie: Lassota i Raś właśnie dobrze zmieniają nasze prawo. I brawo im za to!

Teraz sprawy Krakowskiej Platformy Obywatelskiej:

Zakończyło się zbieranie podpisów, zebraliśmy co trzeba. Moje macierzyste 2 Koło Gospodarcze PO zebrało ponad 500 głosów i to w newralgicznych momentach. Koleżanki i Koledzy – dziękuję. W tym roku mamy jubileusz 10-lecia naszego 2 Koła Gospodarczego PO w Krakowie. Będziemy mieli imprezę jubileuszową, już zapraszamy. I przypominam, powstaliśmy 10 lat temu, na późną jesień 2005 roku, po podwójnej przegranej PO, (i w wyborach prezydenckich i parlamentarnych). Przez te 10 lat mieliśmy swojego prezydenta Polski, 2 kadencje rządów PO, mieliśmy posła, mieliśmy radnych dzielnicowych i radnego miasta, mieliśmy przewodniczącego Krakowskiej PO, od 12 osób doszliśmy do ponad 60, robiliśmy ważne spotkania i posiedzenia Koła, że wspomnę cykl tzw. Miejskich sPOtkań PO, czy spotkań ws. projektu  „Diagnoza”. Mamy wśród nas i przedsiębiorców i naukowców, ludzi młodych i starszych. Jesteśmy jednym z większych i bardziej znaczących Kół PO w Krakowie. Dziękuję Wam, Koleżanki i Koledzy!

Jesteśmy w trakcie niesłychanie ważnej kampanii parlamentarnej. Naprawdę chodzi o naszą przyszłość i wielu z nas może się mocno zdziwić tym co, jak i kiedy się stanie. Jako PO popełniliśmy wiele błędów i niezrealizowanych obietnic. To nasza wina i trzeba za błędy brać odpowiedzialność. Ale liczy się przyszłość, a najlepszą przyszłość Polska będzie miała w wielkiej europejskiej rodzinie. Tylko wspólne działania państw europejskich, solidarne działania mogą zabezpieczyć Polskę przed realnymi ryzykami. Tylko wspólnie poradzimy sobie z konfliktem na Ukrainie czy z problemem z uchodźcami. I to tylko PO może te wspólne działania poprowadzić. To jedyna szansa i musimy zrobić wszystko aby tak się stało. Alternatywa, że to każdy z osobna będzie sobie z tym radził jest dla Polski niesłychanie niebezpieczna. To bardzo ważna kwestia tej kampanii wyborczej, razem, wspólnie, solidarnie z całą Europą czy w walce, konflikcie i wzajemnych sporach . To jest prawdziwy wybór tej kampanii parlamentarnej.

Pozdrawiam wszystkich,

 

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >