Okiem Przewodniczącego. 21 stycznia 2013.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Informacje z Rady Miasta Krakowa:

W nawiązaniu do poprzedniej sesji chcę poinformować o kolejnej, bardzo ważnej inicjatywie naszych radnych, Todzi Maliszewskiej i Wojtka Wojtowicza, którzy w uzgodnieniu z miejskimi jednostkami, w tym z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji opracowali uchwałę o kierunkach działania Prezydenta w zakresie realizacji infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej po 1 stycznia 2013 roku. Jest to pakiet działań Miasta w zakresie nowego potraktowania funkcjonujących już od kilkunastu lat tzw Lokalnych Inicjatyw Inwestycyjnych, w tym doprowadzenie do zgodności z prawem tych działań, przejęcie zadań przez MPWiK i finansowanie tych zadań z tego źródła, jak również sposób zajęcia się zadaniami, które na 31.12.2012 nie były gotowe do realizacji. Brawo Todzia i Wojtek. Szczegóły na stronie bip.krakow.pl

Na następnej sesji – 30 stycznia – mamy dwie główne sprawy. Podjęcie uchwał w sprawie zamiaru likwidacji części szkół, w tej sprawie w wyniku rozmów naszych radnych z zainteresowanymi dużo się zmienia, są propozycje łączenia szkół w zespoły, likwidacje w celu przejęcia szkoły przez środowiska. Przy okazji mamy w Krakowie taki oto edukacyjny paradoks. Miasto Kraków płaci w edukacji proporcjonalnie najwięcej z wszystkich miast, do każdej złotówki płaconej w ramach subwencji dopłacamy 64 grosze, (w kwotach bezwzględnych do 723 mln zł subwencji dajemy 463 mln z własnych środków). Z drugiej strony poziom krakowskiej edukacji nie jest najwyższy i nie chodzi tu tylko o udział krakowskich szkół w rankingach najlepszych liceów czy szkół zawodowych. Dajemy pieniędzy na edukację najwięcej z polskich dużych miast, a poziom jest średni. Zaczynają to dostrzegać krakowscy rodzice i coraz częściej posyłają swoje dzieci do szkół nie samorządowych, i znowu wśród polskich miast mamy podobno najwyższy wskaźnik udziału dzieci w szkołach niesamorządowych – 37% krakowskich dzieci i młodzieży wybiera szkoły niesamorządowe i ten wskaźnik z roku na rok znacząco wzrasta. Ten paradoks – dajemy najwięcej na szkoły samorządowe, ale rodzice wybierają coraz częściej szkoły nie samorządowe – powinien wszystkich mocno zastanowić. Muszą nad tym się zastanowić i rodzice, i nauczyciele i samorządowcy. Coś się od lat dzieje w krakowskiej samorządowej edukacji co powoduje takie wybory, co powoduje takie decyzje, co powoduje taki paradoks.

Druga sprawa to sprawa smogu. Na sesji Marszałek Województwa Małopolskiego przedstawi projekt uchwały ws Programu Ochrony Powietrza, Prezydent Miasta przedstawi wstępną opinię w tej sprawie, a my – Platforma Obywatelska – chcemy przedstawić plan przyspieszenia działań antysmogowych. Nad tym planem pracujemy już od dłuższego czasu, a zaprezentujemy na spotkaniu Forum Ekologii w czwartek 24 stycznia, godz 19. Zapraszamy!

Informacje z Krakowskiej Platformy Obywatelskiej:

W piątek 18 stycznia odbyło się kolejne posiedzenie zarządu krakowskiego PO. Omówiliśmy sprawy rozpisania zadań programowych, sprawy kół, w tym sprawę Koła Dzielnicy VIII , sprawy półmetka dzielnic i Rady Miasta , sprawy działań PO w najbliższym czasie a także działania PO w zakresie przyspieszenie działań antysmogowych, w tym powołaliśmy Forum Energetyki i Ochrony Środowiska.

Jako Krakowskie Centrum Programowe PO przygotowaliśmy pakiet działań w celu naprawienia stanu krakowskiego powietrza. Nie możemy być obojętni wobec znacznego przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza, wobec narastającego zagrożenia mieszkańców Krakowa. Chcemy, aby planowane działania przyniosły efekty dużo szybciej niż zakładane 10 lat. Mamy pomysły jak to zrobić a sprawa czystego powietrza to chyba najważniejsza i apolityczna sprawa Krakowa AD 2013. W tej sprawie bardzo aktywne działania podjęło także Stowarzyszenie TAK KRAKÓW. W tej sprawie Zarząd PO powołał Forum Energetyki i Ochrony Środowiska, pierwsze spotkanie Forum w czwartek, 25 stycznia, godz. 19.00 Sala Konferencyjna Hotelu Royal.

Aktywnie działa Forum Przewodniczących Dzielnic PO w Krakowie. W środę, 16 stycznia, spotykaliśmy się na kolejnym spotkaniu, rozmawialiśmy o podsumowaniu działań dzielnic, o Akademii Lokalnej Samorządności, o nowym dzielnicowym Newsletterze, o ciekawych i pomysłowych infografikach pokazujących działania dzielnic. Brawo Przewodniczący Dzielnic!

1 lutego zapraszamy na Noworoczny Bal Platformerski w Muzeum Lotnictwa, zaczynamy o godz. 20.00. Na Bal zapraszają Koła Gospodarcze Platformy Obywatelskiej w Krakowie, a także Koło Porozumienie Nowohuckie. Szczegóły w osobnym mailu. Noworoczny Bal Platformerski odbywa się już po raz trzeci i wszedł do tradycji krakowskiej. Serdecznie zapraszamy – 1 luty, piątek, Muzeum Lotnictwa

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >