Okiem Przewodniczącego. 21 lipca 2014.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam Szanownych Państwa.

Czas wakacji to czas wypoczynku. Przesyłam Państwu ostatnie przed moim urlopem informacje o tym co w Krakowskiej Radzie Miasta i co w Krakowskiej Platformie Obywatelskiej. Ze statystyk strony widzę, że sporo osób korzysta z tej formy informowania o działaniach Rady Miasta i Krakowskiej PO. Więc zapraszam.

Najpierw sprawy miejskie:

Mimo wakacji w Radzie Miasta wiele się dzieje. Odbywają się spotkania, dyżury, mieszkańcy kontaktują się z nami. W ubiegłym tygodniu mieliśmy spotkanie ws. pomysłu środowisk kultury na tzw. klaster kultury. Pomysł bardzo interesujący, aby na Małym Rynku w niesprzedawalnych jak na razie kamienicach zrobić miejsce dla kilkunastu instytucji kultury, instytucji nie miejskich, ale dla miasta działających.

Plusy takiego pomysłu to fajne zagospodarowanie tych kamienic, nadanie Małemu Rynkowi w Krakowie ciekawego rytu, wręcz klimatu, pokazanie że Kraków kulturę ma w poważaniu. Ale są i minusy: dlaczego akurat takie organizacje, dlaczego preferencje.

Wstępne ustalenia są następujące: czekamy na rozstrzygnięcie przetargu, jeżeli nikt się nie znajdzie – spróbujemy wynająć w konkursie ofert na zagospodarowanie celowe, czyli trzeba mieć pomysł na obiekt, trzeba mieć środki na remont. Może być ciekawie, osobiście jestem właśnie zwolennikiem konkursu celowego, czyli na kulturę, z koniecznością wyremontowania, z konkursem na czynsz, który zostanie pokryty nakładami na remont. Trzymam kciuki za pomysły krakowskich NGO.

Nastąpił ciąg dalszy działań ws. niejasnych maili które jako radni dostaliśmy w ramach akcji protestacyjnej tzw. Zielonego Zakrzówka. Na sesji po informacjach o dziwnych mailach zostałem przez koleżeństwo radnych z Komisji Głównej zobowiązany do złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, polegającego na posługiwaniu się przez nieoznaczone podmioty prywatnymi adresami e-mail bez zgody ich właścicieli lub niewłaściwym zabezpieczeniem przez Stowarzyszenie strony internetowej, na której zamieszczona była petycja, przed takim wykorzystywaniem.

Nie chodzi o same maile, każdy może zawiadamiać radnych o tym, co uważa za stosowne. Okazało się jednak, że maile były wysyłane w imieniu osób, które z tym nie miały nic wspólnego albo nic o wysyłce nie wiedziały. Cokolwiek się robi, trzeba robić to zgodnie z prawem albo ponosić odpowiedzialność za prawa przekroczenie.

Cały czas trwają prace nad Krakowskim Budżetem Obywatelskim. W tym tygodniu odbędzie się kolejne spotkanie monitorujące stan weryfikacji formalnej zadań. Sprawdzimy także jak działa internetowe głosowanie.

I sprawy Platformerskie:

Jak ustaliliśmy na posiedzeniu Rady Powiatowej – do 31 lipca należy zgłaszać się do prawyborów na kandydata na prezydenta Miasta. Na razie mamy dwie panie – Małgosia Jantos i Marta Patena, o których kandydaturach szerzej pisałem w minionym tygodniu.

Do 31 lipca mamy zgłaszać się w sprawie kandydatów na radnych Sejmiku Wojewódzkiego Małopolski.

Do 20 sierpnia – zgłaszamy się w sprawie kandydatów na radnych Miasta Krakowa.

Szanowni Państwo, każdy ma prawo do wypoczynku, także ja. Dlatego zawieszam do 25 sierpnia ukazywanie się Okiem Przewodniczącego. Może się uda…

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >