Okiem Przewodniczącego. 21 kwietnia 2014.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam po Świętach Wielkiej Nocy Szanowne Platformerki i Platformersów.

Święta, święta i po świętach. Dziś na szybko o tym, co w Radzie Miasta i w Krakowskiej Platformie Obywatelskiej. Najpierw o sprawach miejskich:

Najważniejsza sprawa w tym tygodniu to beatyfikacja Jana Pawła II, największego Krakowianina dziejów, Laureata Złotego Medalu Cracoviae Merenti i Honorowego Obywatela naszego miasta. Warto przy tym przypomnieć, co ten Papież mówił do polskich polityków i o polskiej polityce: Roztropna troska o dobro wspólne – Wykonywanie władzy politycznej – Jego zdaniem – czy to we wspólnocie, czy to w instytucjach reprezentujących państwo, powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu, nie zaś szukaniem własnych czy grupowych korzyści z pominięciem dobra wspólnego całego narodu.

W środę 23 kwietnia kolejna sesja Rady Miasta Krakowa. Na sesji ważne plany – obszar Konopnickiej, Soboniowic, Kosocic; korekty działań śmieciowych, w tym ważne poprawki Wojtka Wojtowicza i moja; uchwała o przygotowaniu studium budowy ulicy Iwaszki. Ważnym punktem sesji będzie uroczyste przyjęcie nazwy skweru przy Teatrze Słowackiego – Skweru Profesora Jacka Woźniakowskiego, pierwszego prezydenta Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, ojca naszej koleżanki – Róży Thun Woźniakowskiej. Zapraszamy na godz. 13 na Skwer Prezydenta Woźniakowskiego przy Teatrze Słowackiego!

Cały czas zbierane są zgłoszenia do Referendalnych Komisji Obwodowych, potrzebujemy prawie 3000 ludzi, mamy około 1000. Zgłoszenia zbierane są w Urzędzie, ale także w lokalu Krakowskiej PO. Zapraszamy chętnych, praca jest niełatwa, dobrze płatna i interesująca. Zapraszamy!

W mediach zaprezentowano pierwsze informacje w temacie budowy w Krakowie metra. Z jednej strony bezkolizyjne nowoczesne rozwiązanie, a z drugiej ogromne nakłady i rozkopany na lata Kraków. Jednak biorąc pod uwagę, że referendum otwiera de facto realną dyskusję o metrze i pozwala rozpocząć różne prace wstępne – warto być na tak. Takie jest moje zdanie, mimo ogromnych nakładów, na razie nierealnych do sfinansowania. Ale trzeba zacząć, sprawdzić i zweryfikować.

Teraz o sprawach Platformerskich:

Najważniejsza sprawa na teraz to szukanie osób do Referendalnych Komisji Obwodowych. Zgłaszajcie się do swoich szefów kół, do swoich pełnomocników dzielnicowych. Pierwsze krakowskie referendum, wywołane przez Krakowską Platformę Obywatelską musi być udane i takie będzie. Zapraszamy!

Jako Krakowska PO podjęliśmy się także tłumaczenia spraw i szczegółowych tematów referendalnych. W sprawie zrozumienia pytań odsyłam do artykułu Referendum Krakowskie – wcale nie proste pytania”. Platforma przedstawiła już szersze informacje ws. budowy w Krakowie metra. Już niedługo przedstawimy informacje ws. Krakowskiego Monitoringu Wizyjnego, ale i nowoczesnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie. Potem sprawa ścieżek rowerowych i zasadności organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie.

Bardzo ważną sprawą, dziejącą się teraz, także w dzielnicach, są przygotowania do wdrożenia Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego. Odbyło się Platformerskie spotkanie przygotowawcze, przed nami, w szczególności radnymi z dzielnic, warsztaty i spotkania z mieszkańcami. Budżet Obywatelski to znakomite narzędzie współpracy z mieszkańcami. Zapraszamy, bo to nasza wielka szansa!

Cały czas trwa kampania do Parlamentu Europejskiego. Zebraliśmy wystarczającą liczbę podpisów, teraz pomagamy naszym kandydatom, aby zdobyli jak najwięcej głosów. Idźcie i wygrywajcie!

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Kraków i jego finanse - okręt z coraz mniejszym zapasem paliwa [ więcej ]
 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >