Okiem Przewodniczącego – 21 grudnia 2015

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 r.

Witam Świątecznie. Jak zawsze informacja o działaniach Krakowskiej Rady Miasta Krakowa. Zaczynamy:

W środę 16 grudnia odbyła się ostatnia w tym roku sesja Rady Miasta Krakowa. Poprzedzona była opłatkiem magistrackim, gdzie życzyliśmy  sobie szczerze i serdecznie wszystkiego naj… na następny rok i na nadchodzące święta.

Najważniejszym punktem sesji były uchwalenie Budżetu Miasta na 2016 rok i uchwalenie tzw Wieloletniej Prognozy Finansowej na kolejne lata. Wiele już pisałem o Budżecie i o WPF. Jako osoba, która przeforsowała w latach 2011-2013 reformę finansów Krakowa – mam prawo i obowiązek mówić o problemach, o sytuacji, o możliwościach i o rozwiązaniach dla Krakowa. Kraków AD 2015 to miasto, które stoi na pewnym rozdrożu. Różne badania, ale i analizy społeczne i ekonomiczne zaczynają wskazywać, że Kraków powoli wyczerpowuje swoje możliwości.

Moje stanowisko jest klarowne. Mimo ryzyk, mimo niebezpieczeństwa zdecydowanie uważam, że Kraków powinien skorzystać z ostatniej wielkiej szansy finansowej i podjąć trud wielkiego skokowego programu inwestycyjnego. Być może program ten może i powinien być korygowany, być może warto przymierzyć się do wdrożenia zdecydowanej preferencji dla transportu publicznego i podejść do tworzenia nowego modelu Miasta, uwzględniającego konieczność zwiększania atrakcyjności Krakowa dla jego obecnych i przyszłych mieszkańców. W ciągu najbliższych lat Kraków musi stać się miastem jeszcze bardziej atrakcyjnym dla mieszkańców i gości, miastem najbardziej atrakcyjnym w Polsce i w tej części Europy. Alternatywą jest stagnacja, brak zmian lub zmiany kosmetyczne. Za parę dni przedstawię szersze stanowisko. Pokażę także, ile z moich wniosków do Budżetu i WPF udało się uchwalić, a jest tego bardzo dużo, mogę się czuć zadowolony !

Przedstawiliśmy także wyniki badań społecznych Barometr Krakowski. To pierwsze tak szerokie i tak głębokie badanie społeczne. W roku 2015 szczególnie badaliśmy opinie krakowskich studentów i  sprawę płacenia podatków w Krakowie. Wyniki badań są ciekawe, w niektórych aspektach zaskakujące. Są one podstawą dalszych analiz, rekomendacji i wniosków, które pilnie musimy przygotować. Dzięki badaniom więcej wiemy o potrzebach i oczekiwaniach mieszkańców naszego miasta, będziemy także mogli lepiej te potrzeby i oczekiwania zrealizować. W 2016 kolejne badania. Chcemy także w przyszłości wdrożyć stały Panel Obywatelski jako sposób na stałe, systematyczne monitorowanie opinii mieszkańców w wielu sprawach. Barometr Krakowski będzie stałym i systematycznym narzędziem rozmowy z mieszkańcami Krakowa.

Na sesji przegłosowane zostały zmiany w zasadach dofinansowywania przedszkoli niepublicznych. Przy wstępnej propozycji zmniejszenia dofinansowania z 85% do 75% udało się to ograniczyć do 80%. Jest to tylko częściowe zwycięstwo, bo jednak przedszkola niepubliczne dostały mniej. Protestował przeciwko temu Klub Radnych PO, ale został przegłosowany siłami Klubów PiS i Przyjazny Kraków. Przy okazji zmniejszono znacząco dofinansowanie do punktów przedszkolnych i to bezwzględnie będziemy musieli zmienić. Szkoda, że w Krakowie inaczej traktujemy finansowo przedszkolaków w przedszkołach publicznych i niepublicznych.

Na sesji został też przegłosowany projekt co prawda przedłużenia terminów składania wniosków o sprzedaż mieszkań, ale nie przedłużono możliwości zakupu nowszych niż dotychczas sprzedawane mieszkań. Koledzy z PiS mówili co prawda o możliwości indywidualnego traktowania takich mieszkań, jednak wydaje się, że powinno to być robione systemowo, a nie uznaniowo. Zapytano mnie, czy sam sprzedawałbym takie mieszkania jako właściciel. Tak, szanowni Państwo, jeżeli z nieruchomości miałbym rocznie 2% brutto, a po odliczeniu kosztów 0,5 % netto z wartości nieruchomości, to natychmiast sprzedałbym taką nieruchomość za wskazane 40%, czyli za czynsz z 80 lat. Ekonomicznie bardziej opłacalne byłoby trzymanie tych pieniędzy na lokacie, a przecież jako właściciel musiałbym jeszcze ponosić koszty remontu.

Z wielką radością informuję, że jako Św Mikołaj – Przewodniczący wszystkich Mikołajów –  miałem zaszczyt być na spotkaniu z dziećmi ze Szpitala Dziecięcego Św. Ludwika. To było wielkie przeżycie. Pragnę podziękować wszystkim, którzy pomogli mi wypełnić tę trudną, ale bardzo miłą misję. Uśmiech na twarzach dzieci, ich radość to najlepsza nagroda. Mikołaj ma ciężką, ale bardzo wdzięczną pracę. Duch zbliżających się Świąt daje wielką nadzieję i radość. Życzę dzieciom, ich rodzicom oraz całemu personelowi Szpitala Dziecięcego św. Ludwika, aby ten świąteczny duch pozostał z nimi przez cały rok.

Szanowni Państwo, przed nami Święta Bożego Narodzenia i Nowy 2016 Rok. 

Dziękuję wszystkim za ten trudny rok, za odpowiedzialną służbę dla naszego miasta, za trudne, ale konieczne decyzje, za podejmowany wysiłek, za tysiące godzin spędzonych w służbie dla Krakowa.

Przed nami Święta, te najważniejsze w roku, rodzinne, z dawna oczekiwane.

Życzę Państwu przeżycia tych świąt w spokojnej, rodzinnej atmosferze, życzę wielu pięknych spotkań i kolęd, życzę wiary, że przychodzi coś ważnego, oczekiwanego i dającego nam nadzieję.

Przed nami Nowy 2016 rok. Rok wielkich wydarzeń i wyzwań, rok Światowych Dni Młodzieży, rok kolejnych trudnych zmian, także w naszym mieście.

Życzę Państwu na ten nadchodzący 2016 Nowy Rok spełniania marzeń, zdrowia i sukcesów, sukcesów osobistych i sukcesów dla naszego Miasta. Życzę pokoju i spokoju. Życzę nadziei, która przynosi ukojenie i wiary, że wszystko dobre jest możliwe. Życzę poczucia prawdziwej wspólnoty i w rodzinach, i w samorządzie, i w różnych naszych środowiskach.

Wesołych Świąt i Dosiego Nowego 2016 roku.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >