Okiem Przewodniczącego. 20 stycznia 2014.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam Szanowne Platformerki i Platformersów. Jak co tydzień najważniejsze informacje Okiem Przewodniczącego Rady i okiem członka zarządu Krakowskiej Platformy.

Najpierw sprawy Platformerskie:

Zapraszam na pierwsze Miejskie SPOtkanie Platformy, na środę 22 stycznia godz 19.00 do Hotelu Royal. Moje macierzyste 2 Koło Gospodarcze zaprasza na Miejskie Spotkanie Platformy, na którym gościem będzie Pani Wiceprezydent Magdalena Sroka. Pani Prezydent powie nam o działaniach w zakresie kultury, promocji, ale i powie o swojej wizji Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Chcemy więcej wiedzieć o działaniach i planach Miasta, serdecznie zapraszamy !

W styczniu i lutym będziemy zapewne dyskutowali o skutkach konsultacji społecznych pomysłu naszego kolegi, członka Klubu Radnych PO – Tomka Urynowicza. Pomysłu ograniczenia godzin pracy sklepów w Krakowie w święta – Wielki Piątek czy Wigilię, ale i w każdą niedzielę (to poprawka radnych PIS). W tej sprawie dyskusja jest jeszcze przed nami. Byłem wielokrotnie pytany o swoje w tej sprawie stanowisko. Jestem zdecydowanie przeciw regulowaniu przez radnych-polityków zasad funkcjonowania sklepów i w ogóle przedsiębiorców oraz relacji między przedsiębiorcami a pracownikami, a jak coraz częściej słyszę, takie zdanie jest w Krakowskiej PO popularne. Zobaczymy, co zdecydujemy…

Jak już w grudniu pisałem, przyjęliśmy jako Rada Budżet na 2014 rok. W budżecie jest wiele spraw, które jako radni PO zgłosiliśmy w poprawce. Budżet KRK 2014 to sprawy ogólnomiejskie, a także wiele zadań lokalnych: budowa i remonty osiedlowych dróg, modernizacje i rozbudowy szkół, rewitalizacja parku, monitoring.

I sprawy miejskie Okiem Przewodniczącego Rady Miasta:

Na sesji Rady Miasta rozmawialiśmy o powołaniu spółki Nowa Huta Przyszłości, rozmawialiśmy o konsultacjach dotyczących Zimowych Igrzysk Olimpijskich, rozmawialiśmy także o zmianie, bardzo zresztą korzystnej zmianie, zasad żywienia w szkołach.

Rada Krakowa jednoznacznie zdecydowała o chęci powołania strategicznej spółki Nowa Huta Przyszłości zajmującej się przygotowaniem i przeprowadzeniem wielkiego projektu inwestycyjnego, mającego zagospodarować parę tysięcy hektarów wokół kombinatu, pozyskać wielkich strategicznych inwestorów, zorganizować dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy. To najważniejsza inwestycja Krakowa i Małopolski na następne kilkanaście lat. To druga spółka, po spółce parkingowej, organizowana przez Miasto w wyniku inicjatywy Klubu Radnych PO.

Dyskutowaliśmy na posiedzeniu Rady Miasta o zasadach konsultacji projektu Zimowe Igrzyska Olimpijskie Kraków 2022. To bardzo ważny dla Krakowa projekt, bardzo interesujący, ale i bardzo kontrowersyjny. Klub Radnych PO zaproponował zdecydowane poszerzenie zasad konsultacji oraz przesunięcie ich w czasie po 15 marca.

Ruszyliśmy z Budżetem Obywatelskim. Jest przygotowany wstępny projekt uchwały opisującej zasady i harmonogram Budżetu Obywatelskiego w Krakowie. Ten projekt będzie poddany konsultacjom społecznym. Równolegle powołany został zespół zadaniowy, który będzie się zajmował zarządzaniem tym projektem, szefuje temu zespołowi sam prezydent miasta, zastępować go będzie przewodniczący rady miasta. W zespole, poza urzędnikami i organizacjami pozarządowymi, są radni miasta i radni dzielnic, zajmujący się pilotażem w swoich dzielnicach. To bardzo ważny projekt, organizowany zarówno w dzielnicach, jak i na poziomie miasta. Jeszcze wiele trudnych spraw do rozwiązania, ale przed nami wspaniałe wyzwanie. W rozmowach często pytacie, czy Budżet Obywatelski nie jest problemem dla działających radnych, miasta i dzielnic. Uważam, że jest zdecydowanie przeciwnie, to wielka szansa na pokazanie swoich inwestycji i zaangażowanie się ludzi związanych z lokalnymi środowiskami. To wielka szansa na rozwiązywanie lokalnych problemów.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >