Okiem Przewodniczącego – 20 kwietnia 2015

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam. Jak zawsze małe info, co w Krakowskiej Radzie Miasta. A że sporo się dzieje, więc zaczynamy:

W środę odbyła się kolejna sesja Rady Miasta Krakowa. Na sesji były, jak zawsze, sprawy budżetowe, plany, ale i sprawy dot. zasad usytuowania punktów sprzedaży alkoholu i ilości punktów sprzedaży. Była też reakcja Rady na sytuację w Kombinacie hutniczym w Nowej Hucie.

Rada Miasta przyjęła rezolucję ws. pomocy publicznej dla kombinatu hutniczego w Nowej Hucie. Konieczna jest spora pomoc publiczna, aby spowodować remont wielkiego pieca i uratowanie sporej ilości miejsc pracy. Trzeba było to zrobić, trzeba zrobić ile się da, aby tę działalność uratować, ale też trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że taka ciężka, hutnicza produkcja będzie coraz mniej opłacalna i będzie wymagała coraz więcej pomocy. Dlatego już parę lat temu rozpoczęliśmy tworzenie Projektu Nowa Huta Przyszłości. Przypomnę, że idea projektu polega na tym, aby wykorzystać niewykorzystane tereny poprzemysłowe do nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki, dającej trwałe, nowoczesne miejsca pracy. Wydaje się, że dobrze by było pokazać jak to idzie i czego i kiedy możemy się spodziewać.

Ws. ilości i zasad sprzedaży alkoholu w Krakowie możemy spojrzeć z kilku stron. Z jednej strony mamy duży nacisk społeczny na ograniczenia, spowodowany różnymi problemami społecznymi, z drugiej strony mamy świadomość że zmniejszenie liczby punktów sprzedaży spowoduje likwidację tych punktów, które wcale nie są szkodliwe społecznie, ale miały pecha kończącej się koncesji. Z trzeciej strony specjaliści pokazują zależność między ilością punktów sprzedaży a problemami z osobami pijącymi. Mam w tej sprawie swoje zdanie, które przedstawiam tutaj. Głosowanie w lipcu.

Komisja Główna a potem Rada Miasta będzie decydować o przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa. Wielu zacnych obywateli Krakowa, w tym rektorzy części krakowskich uczelni zaproponowali, aby Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa został były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, były Premier Rządu RP, twórca drugiego etapu reformy samorządowej – Prof. Jerzy Buzek.

Na najbliższym posiedzeniu Komisji Głównej będziemy dyskutować o tzw. bloku głosowań. Przypomnę, że w ubiegłej kadencji na początku zaproponowałem głosowanie uchwał punkt po punkcie, po roku na wniosek radnych zmieniliśmy tryb głosowania na głosowanie blokiem. Pod koniec kadencji sprawa wróciła petycją ws przywrócenia głosowania punkt po punkcie. Główne argumenty to oczekiwanie społeczne, protesty organizacji pozarządowych i oczekiwania części gości przychodzących na sesję w celu uzyskania szybko decyzji w swoich sprawach. Z drugiej strony mamy argumenty za jakąś zmianą, w tym niezbity fakt, że w przypadku głosowania punkt po punkcie mamy bardzo dużo przerw, zwoływanych z powodu konieczności przygotowania głosowania po burzliwej dyskusji. Są sesje, na których przerwy stanowią większość czasu sesji, a głosowania są i tak bardzo późno. Są też i inne argumenty za zmianą trybu głosowania. Mamy też warianty pośrednie – np. głosowanie w kilku blokach lub wersja mieszana, głosowanie części uchwał punkt po punkcie, części w bloku. Zobaczymy co na to Komisja Główna.

Kontynuowane są prace nad Kartą Przywilejów Krakowskich, zwaną roboczo Kartą Mieszkańca. Spotyka się zespół, badamy jak to udało się w innych miejscach. Mam nadzieję, że już niedługo zaproponujemy uchwałę kierunkową, która pozwoli określić szczegóły !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >