Okiem Przewodniczącego – 2 listopada 2015

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 r.

Witam. Jak zawsze informacje z Rady Miasta i z Krakowskiej Platformy Obywatelskiej. Zaczynamy od samorządu:

W czwartek 29 października odbyły się uroczystości odzyskania niepodległości. Zaczęło się na Podgórzu, skąd polscy oficerowie wysłali po liniach kolejowych wici do jednostek z polskimi żołnierzami, a potem przejęli koszary na Podgórzu i stąd poszli do Krakowa, przejęli bez wystrzału Kraków. Było to kilka dni przed przejęciem władzy przez Polaków w reszcie rozdzielonego kraju. Można powiedzieć, że niepodległość w 1918 roku przyszła z Podgórza. A potem było święto Niepodległości na Rynku Głównym, bieg o Szablę kpt. Stawarza, którą w tym roku wygrało VII LO. Gratulujemy i pamiętajmy, że niepodległość do Krakowa i Polski przyszła z Podgórza !

W piątek 30 października odbyła się uroczysta sesja poświęcona wręczeniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa Panu Prof. Jerzemu Buzkowi. Dziękowaliśmy za Solidarność, za walkę o niepodległość, tym razem w 1989 roku, za reformy, w tym reformę samorządową, ale i za Kampus 700-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, największą inwestycję publiczną w Krakowie (ponad 1 MLD zł), dziękowaliśmy za zlokalizowany w Krakowie Europejski Węzeł Innowacji, wielki innowacyjny projekt krakowskich szkół wyższych, jeden z 5 w Europie (ponad 2 MLD Euro). Jak widać i ideowo, i programowo, i finansowo Pan Prof. Jerzy Buzek, były Premier Rządu RP, były Przewodniczący Parlamentu UE bardzo przysłużył się Krakowowi. Dziękujemy !

W Święto Zmarłych i w Dzień Zaduszny kwestowaliśmy. Wielu kwestowało, ale było ich mniej niż w latach wyborczych. Tak to jest, że jak wybory to wielu jest, jak nie ma wyborów – dużo mniej. Szkoda, bo w dobrych sprawach kwestowaliśmy. Ja zbierałem pieniądze na remonty grobów na Nowym Cmentarzu Podgórskim, w tym na remont grobu byłego burmistrza Podgórza, Pana Nikodema Garbaczyńskiego, który spowodował budowę na Podgórzu elektrowni i właśnie Nowego Cmentarza Podgórskiego.

W środę sesja Rady Miasta Krakowa. Będzie kilka ważnych spraw, w tym sprawy podatkowe. Podwyższanie podatków, nawet zgodnie z inflacją to drażliwa sprawa. Ale polityka to nie zabawa, trzeba podejmować także trudniejsze decyzje, także mniej popularne. Kilka groszy wzrasta podatek od nieruchomości, w granicach inflacji podatek od środków transportu. Jeżeli tego nie zrobimy, to dochody mieszkańców bardzo nieznacznie, o kilkanaście złotych wzrosną, ale miasto straci kilkadziesiąt milionów. Kiedyś samorząd blokował te zmiany i w okresie kryzysu trzeba było podwyższyć te stawki skokowo. Lepiej więc małymi kroczkami i tak będziemy robili.

Na sesji porozmawiamy też pewnie o stanowisku Rady Miasta do wstępnego projektu uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Mamy do tego projektu uwagi i trzeba je przedstawić. Będziemy też wspomagać jako Miasto Małopolskie Centrum Nauki, takie krakowskie Centrum Kopernika.Ważna rzecz !

W tym tygodniu będziemy też analizować stan realizacji zadań Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego i stan przygotowań Krakowskiej Karty Mieszkańca. Ws. Budżetu Obywatelskiego mamy realizowane zgodnie z harmonogramem 93% zadań, te 7% to 5 zadań, które ze względu na zmianę prawa (ustawa krajobrazowa i ustawa prawo budowlane), nieznalezienie wykonawcy (2 przetargi nie dały wyniku) – nie zostały zrealizowane. Czy to jest zły wynik ? Kto „morduje” Krakowski Budżet Obywatelski, kiedy 93% jest OK, na te 7% nie mamy wpływu ? Kto „morduje” Krakowski Budżet Obywatelski ?

Ws. Krakowskiej Karty Mieszkańca idziemy dalej. Wiemy już, że zgodnie z opinią prawną, pod pewnymi warunkami, wprowadzenie jako rozróżnienia przy opłatach za miejskie usługi kryterium płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych, jest możliwe. Za chwilę będziemy wiedzieć z badania opinii mieszkańców, ile jest nie płacących mieszkańców Krakowa. Będzie więc o kogo walczyć.

W sprawach Platformy Obywatelskiej:

W tym tygodniu Sejmik Małopolski powinien wybrać swojego nowego Marszałka Województwa. Wg wszelkich ustaleń powinien to być Jacek Krupa, znany nam, bardzo skuteczny starosta skawiński, poseł ziemi krakowskiej, wicemarszałek zajmujący się promocją, inwestycjami, innowacjami, wielki przyjaciel i sojusznik Miasta Krakowa. Trzymamy kciuki za powodzenie.

Przez media odbywa się dyskusja ws. konsekwencji ostatnich wyborów parlamentarnych, także konsekwencji małopolskich, krakowskich i platformerskich. Przyjdzie czas , że i ja odniosę się do tych wyników i konsekwencji tych wyników. Wiele trzeba zmienić w naszej organizacji, włączyć wiele osób i środowisk, popatrzeć, że nasza organizacja ma służyć innym, ich bronić i wspierać, a nie zajmować się tylko sobą i swoimi ludźmi, choć to też jest ważne. Czeka nas poważna dyskusja i już niedługo porozmawiamy. Porozmawiamy !

Pozdrawiam wszystkich.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >