Okiem Przewodniczącego. 2 grudnia 2013

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Szanowni Państwo

Ostatni tydzień był pełen ważnych, wręcz strategicznych wydarzeń i warto je skomentować.

Najpierw sprawy Platformerskie:

Strategiczną sprawą w tym tygodniu była decyzja Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie zakazu palenia węglem w Krakowie. Co prawda, w celu znalezienia poparcia, popełniono w tej sprawie kompromis z włączeniem jako paliw ekologicznych drewna, ale i tak uważam, że to dzięki Platformie Obywatelskiej w Sejmiku Wojewódzkim udało się znaleźć zdecydowaną większość dla zakazu palenia węglem w Krakowie. To wielki sukces Krakowa, ale i sukces Platformy Obywatelskiej, która jako partia okazała się głównym obrońcą czystego powietrza w Krakowie. Dziękuję radnym wojewódzkim PO, którzy „jak jeden mąż” zagłosowali za tym zakazem, dziękuję i gratuluję Grześkowi Lipcowi, który zdecydowanie pomógł Krakowowi w tej sprawie. Panie i Panowie Radni PO w Sejmiku, Kraków Wam bardzo dziękuje !

Przy okazji trzeba wyprostować kilka nieścisłości, ale i fałszywych informacji, które przy okazji głosowania się pojawiły. I tak:

 • Zarzucano, że to nie niska emisja jest głównym powodem zanieczyszczeń powietrza w Krakowie, ale emisja z samochodów. Twierdzący to chyba nie czytali danych z Programu Ochrony Powietrza, ale i z monitoringu zanieczyszczeń prowadzonego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Z tych danych wynika jednoznacznie, że przy najgorszych zanieczyszczeniach powietrza największy wpływ ma niska emisja, czyli piece, dane średnioroczne wskazują, że ten wpływ wynosi ok. 42% całości. To jest wskaźnik średnioroczny, a ponieważ w lecie raczej niska emisja jest szczątkowa, oznacza to, że w zimie niska emisja ma wpływ na około 70-80% zanieczyszczeń. Tak mówią niekwestionowane dane. Zanieczyszczenia komunikacyjne mają wpływ, ale dużo mniejszy, szczególnie w zimie, kiedy zanieczyszczenie jest największe.
 • Zarzucano, że Kraków nie jest przygotowany do wdrożenia takiego zakazu. I znów fakty. Wg Programu Ochrony Powietrza trzeba zlikwidować ok. 15 tys. palenisk w Krakowie. Średni koszt likwidacji to ok. 9-15 tys. zł., przyjmując nawet 15 tys. to oznacza 225 mln. zł. Taka kwota zostanie sfinansowana z funduszów WFOŚ, NFOŚ i środków UE. Ponad 100 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje MPEC. Mamy więc środki i je właściwie wydamy na likwidację palenisk. I drugi zarzut, że Kraków nie jest w stanie sfinansować bieżących dopłat do eksploatacji nowych źródeł zasilania. I znów fakty – takich likwidowanych palenisk będzie docelowo około 15 tys., maksymalna dopłata to około 2 tys. zł, czyli razem maksymalnie to 30 mln. zł w 2018 roku. Ale przecież nie każdy ze względu na dochody dostanie 2 tys. zł, więc będzie to kwota o wiele mniejsza niż 30 mln zł. Wystarczy więc realnie policzyć i widać, że sprawa jest o wiele bardziej realna, tym bardziej, że Kraków odzyskuje dobrą pozycję finansową, a czyste powietrze jest priorytetem. Więc Panowie tak łatwo krytykujący możliwości Miasta, opamiętajcie się.

W piątek był w Krakowie Premier Donald Tusk. Premier brał udział w Forum Rodziny, gdzie mówił o działaniach prorodzinnych Rządu RP. Premier wziął udział w spotkaniu z grupą działaczy PO w Małopolsce. Mówił o powodach działań Rządu i Zarządu PO, sygnalizując, że w PO władza musi być jednoznaczna, współpracująca z liderem i nie robiąca jakichś konfliktów. Premier jednak także powiedział, że jeśli lider przegra wybory, to powinien być zmieniony. Premier odpowiadał też na pytania Platformersów.

W czwartek odbyło się spotkanie 2 Koła Gospodarczego PO z bohaterami filmu Układ zamknięty. Mimo dramatycznych spraw tam poruszanych mamy optymistyczne przekonanie, że rzecz zostanie pozytywnie wyjaśniona.

I sprawy w Krakowskiej Radzie Miasta:

Mamy nowych Honorowych Obywateli Miasta Krakowa. 27 listopada tytuł ten otrzymał profesor Stanisław Juchnowicz, wielki krakowski architekt, urbanista, współtwórca Nowej Huty, założyciel Polskiego Klubu Ekologicznego. Gratulujemy. A 11 grudnia tytuł dostanie prof. Władysław Stróżewski, krakowski filozof i etyk.

Rozpoczynamy pracę na budżetem Krakowa na kolejny 2014 rok. Budżet jest trudny, poza wieloma inwestycjami ma lukę nie pokrywającą około 200 mln zł na bieżące wydatki Miasta w różnych dziedzinach w 2014 roku. Wolimy jednak mieć taki obraz spraw finansowych niż przesadnie optymistyczny. W takiej sytuacji może być tylko lepiej, to efekt działań powołanej w 2011 roku na wniosek PO Nadzwyczajnej Komisji ds. Reformy Finansów Krakowa. Klub Radnych PO ustali najważniejsze priorytety na przyszły rok.

Następna Sesja odbędzie się 4 grudnia, w programie uchwalenie ostatecznej wersji statutu miasta, uchwalenie wieloletniego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, sprawa podatku od nieruchomości, sprawa egzaminów dla taksówkarzy, powołanie Rady Seniorów Krakowa, zatwierdzenie taryf dla wody i ścieków. Bardzo trudna i poważna sesja Rady Miasta Krakowa. Zapraszamy !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >