Okiem Przewodniczącego. 2 czerwca 2014.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam Szanowne Platformerki i Platformersów. Po emocjach referendalnych i wyborczych czas także na inne sprawy.

Zaczynamy od spraw miejskich:

Naturalnym skutkiem decyzji referendalnych będzie przyjęcie przez Radę Miasta uchwały o rezygnacji ze starań o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków 2022. Równolegle podjęte zostaną działania w celu wdrażania postanowień referendum ws. monitoringu, ścieżek rowerowych, przygotowań analizy metra. Referendum określiło strategię Krakowa na następne lata. Wychodząc naprzeciw wielu prośbom przedstawiam też swoje stanowisko w tej sprawie w tekście „Okiem przewodniczącego: I po referendum…”

W środę, 28 maja, wręczyliśmy tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa Panu Leopoldowi Kozłowskiemu-Klejnmanowi – wielkiemu polskiemu i krakowskiemu klezmerowi, „ambasadorowi” Krakowa w całym świecie. W najbliższy czwartek, 5 czerwca, w Święto Miasta – zapraszamy na uroczystą sesję Rady Miasta, poświęconą kolejnemu Honorowemu Obywatelowi – Księdzu Jerzemu Bryle. Więcej przyznanych w tej kadencji tytułach piszę w dziale inicjatywy.

Przy okazji odniosę się do pojawiających się uwag, że ostatnio, w Krakowie dajemy zbyt dużo tych tytułów. W Krakowie w tej kadencji będzie to ósmy tytuł, w kadencji 1990-1994 było tytułów 12, a Warszawa w tej kadencji dała 11 tytułów. Kończy się pewien ważny okres w życiu Krakowa i stąd musimy i chcemy uhonorować związane z tym osoby.

Ruszamy z wyborami do Rad Dzielnic. Na najbliższej sesji Rady Miasta uchwalimy termin wyborów dzielnicowych (a będzie to 16 listopada), powołamy też Miejskiego Komisarza Wyborczego do wyborów do Rad Dzielnic. Rekomenduję na tę funkcję Pana Jakuba Michaluka, dotychczasowego Przewodniczącego Komisji Referendalnej. Komisarz przygotuje projekt podziału dzielnic na okręgi wyborcze, będzie to potem konsultowane z dzielnicami i wg ustalonego podziału dokonane zostaną wybory. A więc do roboty!

I sprawy Platformerskie:

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego mamy czas na podziękowania i analizę. Dziękujemy i kandydatom, godnie walczącym o głosy, i członkom PO wspierającym kandydatów na wszystkich etapach wyborczej walki. Gratulujemy Róży Thun, mocno walczyła i dostała bardzo dużo głosów, gratulujemy Bogdanowi Wencie, sporo głosów wywalczył, gratulujemy walki Bogusławowi Sonikowi. Był bardzo dobrym Europarlamentarzystą i będzie go brakować w Europejskim Parlamencie. Szczegółową i pogłębioną analizę wyborów niedługo przedstawię, ale teraz najważniejsze dane. Wygraliśmy w Krakowie, dostając ponad 37% głosów (5 lat temu było to 50% głosów), więc o 13 % mniej. PiS dostał teraz prawie 26% ( 5 lat temu było to 32% głosów), więc o 6% mniej. Zobaczymy, jak będzie w listopadzie, w wyborach samorządowych.

Odbyło się posiedzenie Zarządu Krakowskiego PO. Podsumowaliśmy wybory do PE, omawialiśmy też skutki referendum. Przeważał pogląd, że mamy poważną szansę zawalczyć o większość w Radzie Miasta i powalczyć o prezydenta Miasta. Kandydata na Prezydenta musimy wybrać w prawyborach, tak się zobowiązaliśmy na Zjeździe powiatowym w Krakowie. Mówiliśmy też o wyborach dzielnicowych, w których pełnomocnicy mają przygotować ostateczne listy.

Dyskutowaliśmy też o stanowisku PO ws. absolutorium dla Prezydenta Miasta z wykonania budżetu za 2013 rok. Przeważał pogląd, że budżet za 2013 jest dobrze wykonany, miasto ma o wiele lepszy wskaźnik długu (tylko 49,2% przy 59,8% za 2011 rok), miasto ma większą płynność, zdecydowanie lepsze dochody. Wygląda na to, że udało się przywrócić równowagę finansową, zwiększyć dochody, i to przede wszystkim w obszarach nie obciążających mieszkańców, udało się zmniejszyć część wydatków. Cel dla którego podpisaliśmy w 2012 roku Porozumienie Krakowskie, czyli „porozumienie w celu realizacji wszelkich możliwych działań mających doprowadzić do poprawy sytuacji finansowej miasta” zostało wykonane. Wdrożyliśmy większość zaleceń Nadzwyczajnej Komisji Rady ds. Naprawy Finansów Miasta. Wygląda więc, że poprawa sytuacji finansowej Krakowa, zdecydowane oddłużenie – to jeden z najważniejszych sukcesów tej kadencji, spowodowany przez radnych Klubu Radnych PO w Radzie Miasta Krakowa. To naprawdę bardzo poważny sukces. Jeszcze wiele przed nami, ale najważniejsze się już stało. Szerzej wykonanie budżetu 2013 omawiałem w lutym w artykule „Okiem przewodniczącego: Czyżby wreszcie koniec kryzysu w Krakowie?”

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >