Okiem Przewodniczącego – 19 stycznia 2015

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Szanowni Państwo.

Kolejna informacja o tym co w Krakowskiej PO i w Krakowskiej Radzie Miasta. Wielu to interesuje, więc zaczynamy, i zaczynamy od Krakowskiej Rady Miasta:

W czwartek 15 stycznia zostały złożone poprawki do Budżetu na 2015 rok i do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Klub PO złożył poprawki na kwotę ponad 80 mln zł. Nasze priorytety to dodatkowe środki na dzielnice i Krakowski Budżet Obywatelski, bezpieczeństwo i Centrum Monitoringu, działania sportowe i smocze skwery, wsparcie dla tradycyjnej i innowacyjnej przedsiębiorczości. I mnóstwo poprawek lokalnych, sprawy drogowe – w tym modernizacja ulic m.in. Mochnaniec, Lubostroń, Witosa, Nowosądecka, Forteczna, sprawy kulturalne – środki na domy kultury, na nowe domy kultury na Klinach czy Woli Duchackiej, i wiele, wiele innych. To także sprawy innowacyjne – studium wykonalności metra i wiele innych nowych działań inwestycyjnych. Zobaczymy co dalej?

Musimy wreszcie sfinalizować sprawy przewodnictwa komisji, w tym Komisji Rodziny. Musimy też zrewidować sprawę liczebności komisji, niektóre bowiem mają po 20 osób, a to już jest bardzo poważne.

Ruszamy też z Krakowskim Budżetem Obywatelskim. W 2015 roku musimy zrobić równolegle dwa projekty – dla zadań realizowanych w 2015 i w 2016 roku, więc będzie przygotowanie zadań na te dwa lata. I będzie głosowanie za zadaniami na 2015 i na 2016 rok. Pula zadań na Krakowski Budżet Obywatelski w skali ogólnomiejskiej będzie określona w budżecie miasta, pula dla zadań dzielnicowych będzie określana poprzez uchwały poszczególnych dzielnic. Najprawdopodobniej będzie też tak, iż będą określone maksymalne limity dla zadań, zarówno ogólnomiejskich, jak i lokalnych. O tym będzie mowa na pierwszym spotkaniu Konwentu Przewodniczących Dzielnic – zapraszam na czwartek, 22 stycznia, godz 16.

Wybraliśmy wreszcie ostatniego, czwartego Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Został nim Pan Marek Lasota, członek Klubu radnych PiS. Gratuluję !

Media ostatnio doniosły o bardzo ważnym, ale i niebezpiecznym, wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał, że to Rada Miasta ma przyjąć lub odrzucić wnioski do danego planu, zgłaszane przez mieszkańców. W Krakowie to Prezydent odrzucał wnioski mieszkańców, a Rada przyjmowała lub odrzucała poprawki. Tak było i jest w zdecydowanej większości samorządów Polski. Wyrok NSA przewraca cały ten stan rzeczy, nie tylko w Krakowie, ale realnie w całej Polsce.

Krakowska Platforma Obywatelska:

Ponieważ Krakowska PO zaczęła przekazywać Newsletter PO – wydaje się, że to jest najlepszy sposób informowania. Redukuję więc informacje z Krakowskiej PO, ale i tak coś będę pisał !

Przy okazji – czekamy z utęskieniem na pierwsze w tym roku posiedzenie Zarządu Krakowskiego PO. Powinniśmy przecież określić nasze oczekiwania wobec Budżetu i WPF, wobec działań koalicyjnych w Radzie Miasta, a także podsumować działania Krakowskiej PO w ostatnich wyborach samorządowych. Czeka nas bardzo trudny rok, podwójne wybory, ale mamy wiarę, że nam się uda. I tego sobie i wszystkim Krakowskim Platformersom życzę !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >