Okiem Przewodniczącego – 18 maja 2015

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 r.

Witam. Jak zawsze kolejne info, co w Krakowskiej Radzie Miasta i w ogóle w Krakowskim samorządzie:

Najważniejsze wydarzenie to kampania wyborcza w wyborach na Prezydenta RP. Najpierw 1. tura, już wcześniej przeze mnie komentowana, teraz kampania wyborcza. Jestem świeżo po pierwszej debacie w publicznej telewizji. I może mając wyrobione zdanie na kogo głosować, mając wyrobione preferencje – podam jednostronne stanowisko, ale moim zdaniem Pan Prezydent Komorowski zdecydowanie wygrał. Był bardziej zdecydowany, jednoznaczny, merytoryczny, choć oczywiście i emocjonalnie atakował. Pokazał, że nie tylko ma dobry życiorys i wielkie doświadczenie, ale Jemu naprawdę chodzi o Polskę, o bezpieczeństwo, o szukanie rozwiązań, o pójście „środkiem drogi”, bez preferencji dla tych czy innych. Zaimponował mi, pokazał rzeczywiste zaangażowanie i chęć działania. Oczywiście był emocjonalny, atakujący, może nawet agresywny, ale był pełnokrwistym politykiem. I Andrzej Duda, chyba startując jako faworyt nie wyczuł drugiej strony i przegrał. W kilku sprawach był dobry, szczególnie końcówka, ale jednak przegrał, pokazał się jak student przy mistrzu. Oczywiście to nie rozstrzyga jeszcze wyniku, ale pokazuje Komorowskiego ze zdecydowanie lepszej strony. Wiele w Polsce będzie się musiało zmienić, ale jednak lepiej, aby naszą twarzą był ktoś znany, przygotowany, mogący się porozumiewać z różnymi stronami politycznej sceny.

W ubiegłym tygodniu mieliśmy posiedzenie Rady Miasta Krakowa. Dyskutowaliśmy o wielu sprawach, o Krakowskiej Karcie Mieszkańca, o grzebowisku w Krakowie, o wielu sprawach budżetowych, w zakresie mienia i miejscowych planów. O Krakowskiej Karcie Mieszkańca pisałem w poprzednim Newsletterze, ale z dużą przyjemnością przyjąłem jednoznacznie pozytywne przyjęcie tej uchwały przez wszystkich. Przed nami duże wyzwanie, ale jest dobra wola, aby to wdrożyć. O grzebowisku też pisałem w zeszłym tygodniu, jako najważniejsze uznaję wolę zrobienia tego mimo społecznych protestów, które mogą powstać w przypadku jednoznacznego określenia lokalizacji.

Ważną uchwałą tej sesji było przyjęcie zmian w zakresie finansowania MDK-ów. Jest to pokłosie przeglądu krakowskich niepublicznych jednostek i wielu nieprawidłowości w tym zakresie. Pani Prezydent Cięciak zaproponowała zmniejszenie jednostkowego wydatku miesięcznego na dziecko z 59zł do 12zł. PIS zaproponował 18zł, Platforma wyliczyła to na 20 zł, jednak większość zdecydowała na środkową wartość.

Coraz szybciej przebiega sprawa Barometru Krakowskiego, mamy przygotowane pytania, bazę do przeprowadzenia akcji i poszerzenie tej bazy o studentów. Niedługo szersza informacja o Barometrze, ale i potem o dalszych działaniach w zakresie komunikacji społecznej – o miejskim centrum kontaktu, o portalach pomagających naprawianie miejskich spraw. Niewątpliwie nowoczesna komunikacja społeczna, oparta na wiarygodnych danych i wykorzystująca nowoczesne narzędzia kontaktu to konieczność i dobry sposób na wyczuwanie opinii mieszkańców i właściwe reagowanie na to.

Wybory to także okazja do specyficznych działań. Moje macierzyste 2 Koło Gospodarcze PO ostro ruszyło. W piątek byliśmy obecni przy Nocy Muzeów rozdając ulotki popierające Prezydenta. W sobotę nasi członkowie rozdawali ulotki na placu Imbramowskim, na placu targowym przy Witosa na Kurdwanowie, na placu targowym Rynku Dębnickiego. A w niedzielę grupa członków naszego koła z Przewodniczącym Wojtkiem Przeździeckim, z posłem Józkiem Lassotą i Adamem Machejkiem byli w Miechowie i rozdawali ulotki. Równolegle jesteśmy obecni w internecie, na Facebooku, na Twitterze. I było nas widać. A przed nami kolejne działania, wizyta Prezydenta Komorowskiego w Krakowie, konferencja prasowa radnych, kolejne rozdawanie ulotek i czynna obecność w internecie. Będzie nas widać i w Krakowie i w internecie. Wygramy !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
  • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >