Okiem Przewodniczącego. 18 czerwca 2012

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Szanowny Członku/Członkini PO w Krakowie.

Kontynuujemy informowanie Platformersów o najważniejszych działaniach PO w Krakowie, a także o działaniach PO w Radzie Miasta Krakowa.

Najpierw w Krakowskiej Platformie Obywatelskiej:

Odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu Krakowskiej PO. Podsumowaliśmy Konwencję Programową, która odbyła się w maju. Uznaliśmy to za dobre, dobrze promujące Platformę wydarzenie, wysoko oceniliśmy zaangażowanie członków PO. Niestety były koła, których frekwencja ma Konwencji była poniżej 5%, a 4 krakowskie Koła uznały Konwencję za tak nieważne wydarzenie, że nikt z członków tych kół nie przyszedł. Ustaliliśmy kryteria oceny aktywności kół, tak aby móc ocenić aktywność wszystkich kół Platformy w Krakowie i wyciągnąć wnioski. Dokonaliśmy oceny aktywności członków Zarządu, porozmawialiśmy o sprawach finansowych, wreszcie poprosiliśmy członków PO w Radzie 2 Dzielnicy o wypracowanie stanowiska pozwalającego zaangażować wszystkich członków PO w tej Radzie do wspólnej pracy. Porozmawialiśmy też wstępnie o pracy PO w czasie wakacji, jak również o pracy PO w okresie powakacyjnym. Następne posiedzenie Zarządu PO odbędzie się 29 czerwca o godz. 18.00. Zapraszamy.

Wracamy do decyzji ws. absolutorium. Rozważaliśmy 3 warianty decyzji:

 1. Udzielenie absolutorium.
 2. Wniosek Komisji o udzielenie i nie przyjęcie przez PO – tzw. wariant miękki.
 3. Wniosek Komisji o nieudzielenie absolutorium i przyjęcie przez PO – tzw. wariant twardy.

W dyskusji uznaliśmy, że ze względu na sytuację polityczną i stosunkowo niskie wykonanie budzetu, inwestycji i, kolejny raz, przeniesienie płatności z 2011 roku na 2012, udzielenie nie wchodzi w rachubę.

Za wariantem miękkim przemawiało, że tak się działo w ostatnich latach, że nie ma teraz warunków dla wariantu twardego, że społecznie oczekuje się działań pozytywnych. Za wariantem Miękkim głosowali:
· Członkowie Zarządu PO: Kośmider, Jaśkowiec, Stawowy
· Członkowie Klubu Radnych PO: Bassara, Sonik, Fedorowicz, Chwajoł, Kośmider, Stawowy, Jaśkowiec

Za wariantem twardym przemawiało to, że wykonanie budżetu jest najgorsze z kilkunastu lat, że bardzo słabo wykonano inwestycje, pozyskanie środków UE, że znaczne środki przeszły do zapłacenia na 2012 rok, że trzeba się zdecydowanie odróżniać. Za wariantem Twardym byli:
· Członkowie Zarządu PO: Matusik-Lipiec, Wiśniowski, Krzysztonek, Gajus-Wyrwicz, Hawranek, Hohenauer, Jankowski, Matysiak, Miszalski, Schab, Smok, Ścigalski, Żmuda
· Członkowie Klubu Radnych PO: Pajdo, Ścigalski, Woźniakiewicz, Smok, Hohenauer, Wojciechowska, Ptaszkiewicz, Wojtowicz, Jantos, Hawranek.

Podsumowując, za wariantem miękkim było 3 członków zarządu, za twardym 13 członków zarządu. Za wariantem miękkim było 7 członków Klubu Radnych PO, za wariantem twardym był0 10 członków Klubu Radnych. Zdecydowaliśmy się na wariant Twardy.

Następnie co dzieje się w Krakowskiej Radzie Miasta:

Rada na ostatnim posiedzeniu zdecydowała, że nie poprze przekształcenia MDK-ów w Domy Kultury. W dyskusji padały różne argumenty, ale przeważyły te o zachowaniu MDK-ów. Zobaczymy co się będzie z tym działo dalej.

Komisja Rewizyjna przyjęła wniosek o nieudzielenie absolutorium z wykonania budżetu za rok 2012. Główne argumenty to bardzo słabe wykonanie dochodów (93%), słabe wykonanie inwestycji – strategiczne 83%, programowe 61%, inwestycje ze środków UE – 71%. Bardzo niepokojącym sygnałem jest przenoszenie płatności z 2011 roku na 2012. Nawet RIO wskazało na bardzo niskie wykonanie dochodów majątkowych – 50%, a także zwróciło uwagę na 24 mln zł niezapłaconych i wymagalnych faktur za 2011 rok.

Pozdrawiam

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >