Okiem Przewodniczącego. 17 września 2012.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Informacje z Krakowskiej Platformy Obywatelskiej:

Po raz kolejny serdecznie zapraszamy Państwa na Pikniku Krakowskiej Platformy Obywatelskiej, który odbędzie się 22 września 2012 r. (sobota) o godz. 16:00 na terenie Klubu Sportowego BOREK w Krakowie przy ul. Żywieckiej 12. W programie m.in. mecz piłki nożnej, który rozegrany zostanie pomiędzy Krakowską Platformą Obywatelską a Stowarzyszeniem Młodzi Demokraci. Chętni do wzięcia udziału w meczu piłkarskim proszeni są o przesłanie swojego zgłoszenia na adres: maciejnazimek@op.pl w terminie do 19.09.2012 r. Przypominamy również, że ze względów organizacyjnych prosimy Państwa o potwierdzenie swojej obecności mailem na adres: webmaster@staremiasto.krakow.platforma.org w terminie do 19.09.2012 r. Organizatorami spotkania integracyjnego jest: Zarząd PO RP w Krakowie oraz Koło Dzielnicy I Kraków Stare Miasto.

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu Klubu Debaty Politycznej POrozmawiajmy, którego gościem będzie Pani Minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania. Tematem spotkania, które odbędzie się 24 września br. o godz. 17.00 w Klubie pod Jaszczurami (Rynek Główny 8), będzie: „Czy kobiety potrzebują ochrony i wsparcia Unii? Konwencje europejskie dotyczące równości płci. Ich zasady i podstawy.” Klub Debaty Politycznej POrozmawiajmy skierowany jest do wszystkich członków i sympatyków PO w Krakowie, ale również do organizacji pozarządowych, studentów oraz wszystkich mieszkańców Krakowa zainteresowanych poruszaną przez nas tematyką.

Rusza mechanizm upublicznienia Diagnozy, projektu realizowanego w ramach Krakowskiego Centrum Programowego PO RP. Przygotowywane są ostateczne analizy i wstępne propozycje zmian w funkcjonowaniu Urzędu Miasta Krakowa, jego ważnych agend czy spółek. Prezentowane będą one w pierwszej kolejności wewnątrz krakowskiej PO. Są to propozycje w zakresie przedsiębiorczości, spółek komunalnych, struktury urzędu, mienia i skarbu miasta, mieszkalnictwa, organizacji pozarządowych, spraw społecznych, pozyskiwania środków unijnych, sportu, promocji, strategii, planowania przestrzennego, bezpieczeństwa, funkcjonowania dzielnic, budżetu, finansów i wielu obszarów miasta. Tworzymy projekt nowego modelu zarządzania miastem, który krakowska PO będzie wdrażała w przyszłości. Nieodzownym elementem stanie się krytyka, a towarzyszący jej smak konstruktywności będzie wyrazem przemyślanych posunięć – propozycji odnoszących sukces również w innych miejscach.

Informacje z Rady Miasta Krakowa:

W dniu 12 września 2012 r. odbyła się LIV sesja Rady Miasta Krakowa.

 • Najważniejszym punktem minionej sesji miały być sprawy mieszkaniowe, niestety temat ten przyćmiła informacja skarbnika miasta dotycząca sytuacji finansowej Krakowa. Lesław Fijał – skarbnik miasta ujawnił, iż w czerwcu kwota długu urosła do 220 mln zł. W dodatku dopuszczalna wysokość zadłużenia (60 proc. budżetu) została przekroczona o 6 proc. Sytuacja miasta jest wręcz fatalna. Bez śmiałych i w znacznej mierze niepopularnych decyzji nie można dłużej zwlekać. W walce z kryzysem należy znaleźć kompromis pomiędzy uzdrawianiem kondycji finansowej miasta a trudną sytuacją materialną jego mieszkańców. Czeka nas trudna jesień, ale im szybciej damy gorzkie lekarstwo, szybciej wyjdziemy z problemów.
 • Drugim ważnym tematem podjętym przez radnych były sprawy mieszkaniowe. Odbyło się tzw. pierwsze czytanie w sprawie polityki mieszkaniowej, dotyczące zasad zarządzania miejskim zasobem mieszkaniowym oraz zasad wynajmowania mieszkań. Atmosferę podgrzali uczestnicy Okrągłego Stołu Mieszkaniowego. Dlatego też, aby uspokoić emocje oraz dać stronie społecznej dodatkowy czas na zaopiniowanie uchwały, drugie czytanie odbędzie się dopiero 10 października br.
 • W trakcie sesji radni objęli również kolejne części Krakowa miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Tym razem uchwalono plan dla obszarów „Bronowice Małe – Rondo Ofiar Katynia” oraz „Krasickiego – Orawska”. Odbyło się także pierwsze czytanie planu dla terenu „Zakrzówek – Zielna”. Obecnie już 37% powierzchni Krakowa posiada MPZP.
 • Równie konsekwentnie postępuje sprawa parkingów. Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu przedstawiono plan działania w tym zakresie (budowa parkingów „parkuj i jedź” oraz parkingów położonych blisko centrum miasta). Na ostatniej sesji odbyło się pierwsze czytanie regulaminu korzystania z parkingów funkcjonujących w systemie Parkuj i Jedź. Radni chcą aby parkingi te były otwarte w godzinach od 6:00 do 22:00 oraz by wszyscy chętni mogli kupić miesięczny abonament w przystępnej cenie.
 • 3 września informowaliśmy Państwa, o nagannym zachowaniu radnego Józefa Pilcha, który na antenie Radia Kraków oskarżył Platformę Obywatelską o celowe upublicznienie sprawy Tadeusza Trzmiela. Reakcją Krakowskiej Platformy było oświadczenie, w którym zażądaliśmy publicznego sprostowania tych pomówień oraz przeprosin ze strony Józefa Pilcha. W związku z publicznymi oraz prywatnymi wyjaśnieniami Wiceprzewodniczącego Pilcha, postanowiliśmy zakończyć sprawę. Postanowiliśmy przyjąć wyjaśnienia i nie podejmować dalej idących kroków. Jeśli jednak sytuacja się powtórzy, będziemy zmuszeni zareagować mocniej.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >