Okiem Przewodniczącego. 17 lutego 2014.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam Szanowne Platformerki i Platformersów.

Zaczynamy od spraw miejskich:

W środę sesja Rady Miasta. W programie szereg miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, szereg uchwał o sprzedaży mienia, a także rozpoczęcie konsultacji zmian statutów dzielnic, uchwała kierunkowa Klubu PiS o nauczycielach, z której wynika, że lepiej nie zatrudniać dobrych, doświadczonych nauczycieli. Mamy także zwołaną nadzwyczajnie sesję o funkcjonowaniu systemu śmieciowego w II półroczu 2013 i propozycję uchwały kierunkowej.

Zakończyły się konsultacje społeczne projektu uchwały ws. ograniczenia godzin otwarcia sklepów w Krakowie. Przypomnijmy, że rzecz najpierw dotyczyła ograniczenia godzin otwarcia sklepów w Wigilię i Wielki Piątek, na wniosek części radnych przegłosowano rozszerzenie konsultacji ograniczenia także na niedzielę. Mieszkańcy Krakowa raczej są przeciwko ograniczeniom godzin otwarcia sklepów w Krakowie. Sumaryczne wyniki jednoznacznie to pokazują, w każdym obszarze konsultacji (więcej w osobnym artykule). Przy takich wynikach konsultacji sama uchwała w sprawie propozycji ustalenia dni i godzin pracy placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych na terenie Krakowa nie powinna być procedowana. Warto przy tym się zastanowić, co w tej sprawie myśli nasz Platformerski elektorat. Te konsultacje wiele w tej sprawie mówią.

Po konsultacjach ws. Młodzieżowej Rady Krakowa zespół tworzący uchwałę przyjął szereg propozycji z konsultacji społecznych. Czytelnie pokazano konsultacyjny, ale i edukacyjny charakter MRK, choć nie dano tzw. inicjatywy uchwałodawczej, bo wymagałoby to zmiany statutu miasta, a to jest proces długotrwały. Rozszerzono zakres działania Rady, zaproponowano szersze możliwości kandydowania, uszczegółowiono sprawy formalne. W ten sposób powstał nowy projekt, bardziej adekwatny do potrzeb młodzieży i ten projekt będziemy procedować (więcej o projekcie).

Zmienił się Komendant Miejski Policji w Krakowie. Dziękujemy poprzedniemu komendantowi Wadimowi Dybie, a nowemu komendantowi Andrzejowi Płatkowi życzymy, aby poradził sobie z pseudokibicami, z przestępczością osiedlową, a także uspokojeniem Starego Miasta. Za chwilę do Krakowa wrócą przeszkoleni, nowo zatrudnieni policjanci KMP, przyjadą policjanci na tzw. staże aplikacyjne. Będzie więcej, dużo więcej policjantów na ulicach i to jest efekt rozmów PO z Ministrem Spraw Wewnętrznych. Ruszamy też z projektem Centrum Bezpieczeństwa i Monitoringu Miasta. Będzie jeszcze kilka spraw, które w zakresie bezpieczeństwa musimy podjąć.

Krakowscy kupcy zwrócili się do radnych z prośbą o przedłużenie obowiązującego w Krakowskim Programie Rozwoju Gospodarczego, zresztą przygotowanego przez Krakowskie Koła Gospodarcze PO w 2010 roku, podnoszenia opłat targowych tylko o inflację. Na placach pracują tysiące ludzi i warto zadbać o utrzymanie tych miejsc pracy.

I sprawy Platformerskie:

W piątek, 21 lutego, o godz 18 odbędzie się posiedzenie Zarządu Krakowskiej PO. Zapraszamy !

Po zastanowieniu i zweryfikowaniu zainteresowania kół platformerskich organizatorzy doszli do wniosku, że w tym roku Balu Platformerskiego nie będzie. I trudno…

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >