Okiem Przewodniczącego. 17 grudnia 2012.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Informacje z Rady Miasta Krakowa:

19 grudnia br. odbędzie się LXIII sesja Rady Miasta Krakowa. Podczas tego posiedzenia radni zajmą się kilkoma bardzo ważnymi dla Krakowa sprawami.

Przyjęta zostanie uchwała ws. Budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej. W tej sprawie pisaliśmy już wiele razy. Przypomnijmy tylko, że Platforma Obywatelska zgłosiła Prezydentowi Miasta wnioski na ponad 40 mln złotych, które Prezydent przyjął i wprowadził swoją autopoprawką. Dzięki temu w budżecie zostaną zagwarantowane środki na najważniejsze dla PO działania bieżące i inwestycyjne. Dokładne zestawienie inwestycji objętych autopoprawką dostępna jest tutaj.

Planujemy przyjąć uchwałę w sprawie nadania Panu prof. Władysławowi Bartoszewskiemu tytułu Honorowego Obywatela Krakowa. Wniosek w tej sprawie przyjęła już Komisja Główna, zaś członkowie Rady Miasta wypowiedzą się podczas Sesji.

Ponadto w porządku obrad mamy m.in. szereg spraw miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, przyjęcie Programu Rozwoju Sportu autorstwa naszych kolegów z Klubu Radnych oraz przyjęcie tzw. uchwały dopełnieniowej (pisaliśmy o niej w poprzednim numerze Newslettera).

Niedługo czeka nas realizacja trudnej reformy sieci szkół w Krakowie. W trosce o poziom edukacji pragniemy, aby krakowscy uczniowie byli uczeni w szkołach jak najlepszych, aby potem jak najlepiej radzili sobie w życiu. Niestety zarówno uczniów jak i środków finansowych jest z roku na rok zdecydowanie coraz mniej. Wzorem wielu samorządów będących w podobnej sytuacji musimy dokonać trudnej reformy . W tej sprawie pracował trzyosobowy zespół w składzie: Marta Patena, Małgorzata Jantos oraz Katarzyna Matusik-Lipiec. Panie przeanalizowały propozycję Urzędu Miasta Krakowa oraz podczas wielu wspólnych spotkań wypracowały wstępny pomysł reformy.

19 grudnia br. (przed Sesją Rady Miasta), o godz. 10.00 w tzw. Holu Kamiennym Urzędu Miasta Krakowa odbędzie się Miejski Opłatek Samorządowy. Zainteresowanych, szczególnie obecnych i byłych radnych miejskich oraz dzielnicowych, osoby związane przez lata z samorządem, w tym parlamentarzystów PO serdecznie zapraszamy!

Informacje z Krakowskiej Platformy Obywatelskiej:

W piątek 14 grudnia w sali konferencyjnej PO w Hotelu Royal odbyło się spotkanie podsumowujące działania programowe Krakowskiego Centrum Programowego PO RP. Dotyczyło ono w szczególności realizacji pierwszego etapu projektu Diagnoza, którego celem było uzyskanie jak największej wiedzy o działaniach krakowskiego Urzędu Miasta i miejskich jednostek. W projekcie wzięło udział ponad 60 osób – członków i sympatyków Platformy Obywatelskiej w Krakowie, przygotowano ponad 30 opracowań, a kilka jest jeszcze finalizowanych. Również na piątkowym spotkaniu, w obecności sporej liczby członków PO oraz Rady Programowej KCP PO RP, podziękowaliśmy za ciężką pracę wykonawcom projektów i przedstawiliśmy plany na najbliższy rok. W 2013 roku odbędzie się kilkanaście spotkań tematycznych, poświęconych poszczególnym dziedzinom funkcjonowania Krakowa (proponujemy szereg działań i zmian organizacyjnych, wzorem innych miast stopniowe zmienianie krakowskiego Urzędu w lepiej funkcjonującą instytucję). W 2014 roku planujemy ponowny audyt poszczególnych obszarów i na tej bazie przygotowywanie planu rządzenia miastem i programu wyborczego.

Drugim elementem spotkania Krakowskiego Centrum Programowego było poinformowanie o rozpoczęciu kolejnego projektu – Wizja KRK 22, którego celem jest zebranie opinii, jaki Kraków marzy nam się w 2022 roku, po zamkniętym okresie wydatkowania środków UE, po 2 kolejnych kadencjach, po kryzysie. Projekt jest adresowany zarówno do członków PO (Koła, radni, osoby zainteresowane, osoby tworzące dokumenty w ramach projektu Diagnoza), jak i do osób niezwiązanych z PO, a chcących podzielić się swoimi przemyśleniami dotyczącymi rozwoju Krakowa.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >