Okiem Przewodniczącego – 16 lutego 2015

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Szanowni Państwo

Kolejna informacja o tym, co w Krakowskiej Radzie Miasta, a i troszkę o Krakowskiej Platformie Obywatelskiej. Zapraszam:

Odbyła się kolejna sesja Rady Miasta Krakowa. Przyjęliśmy Program Aktywizacji Osób Starszych, mamy Krakowską Radę Seniorów, Centra Aktywności Seniorów, ale i szereg działań programowych. To bardzo poważna sprawa w Krakowie, mamy bowiem tutaj ponad 20% osób powyżej 60. roku życia i ta grupa wzrasta rocznie o 2%. Przyjęliśmy też uchwałę o ufundowaniu Krakowskiej Policji sztandaru. Mieliśmy też dyskusję o nowym regulaminie Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Nowy Regulamin Budżetu Obywatelskiego został przyjęty choć z niemałymi kłopotami. Przyjęto powołanie Rady Programowej, przyjęto głosowanie na 3 projekty, odrzucono pomysł, aby nie tylko grupy obywateli mogły zgłaszać projekty, ale i organizacje pozarządowe. Odrzucono, bo NGO miałyby oczywistą przewagę nad grupami obywateli, zresztą dla NGO są konkursy grantowe. Nie udało się odrzucić tymczasowości regulaminu, co uniemożliwia wieloletnie planowanie. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że i poprzednia i obecna wersja ma charakter doraźny, była robiona szybko i może zawierać błędy. Trzeba wreszcie dobrze przygotowanej, skonsultowanej i wdrożonej stałej wersji.

Odbyło się posiedzenie Konwentu Przewodniczących Dzielnic Krakowa. Dyskutowaliśmy o wdrożeniu Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego i wdrożeniu nowych statutów dzielnic. I tu wydaje się, że prawie wszyscy, i dzielnice, i jednostki organizacyjne, nie wiedzą jak to zrobić. Dużo pracy przed nami. Przy okazji – za wdrożenie nowych statutów odpowiada Wiceprzewodniczący Rady – Dominik Jaśkowiec, dziękuję Mu za tę inicjatywę i życzę sukcesu.

Wróciła sprawa kryteriów dostania się do placówek oświatowych, w tym do przedszkoli, w tym w szczególności kryterium płacenia w Krakowie podatku dochodowego od osób fizycznych. W tej sprawie Wojewoda wszczął postępowanie nadzorcze. I Warszawa i Poznań i wiele innych samorządów w Polsce przyjęło takie uchwały i tylko w Krakowie ktoś to kwestionuje. A przed nami o wiele szersze podejście do preferencji dla osób płacących w Krakowie podatek dochodowy.

W działaniach Rady teraz przerwa, następne posiedzenie dopiero 4 marca. W tym czasie będziemy przygotowywać szereg spraw, w tym plan pracy Rady Miasta Krakowa. Zapraszam także do składania propozycji.

A w Krakowskiej Platformie Obywatelskiej Bal Karnawałowy. Sporo osób bawiło się w Hotelu Soraya w Wieliczce, była licytacja i szopka platformerska. Osobiście wylicytowałem szablę gen. Sikorskiego i wystąpiłem ze śmiałym pomysłem „owatowania” Barbakanu. Może się uda… Bardzo dziękuję organizatorom za dobry pomysł i wykonanie.

Pozdrawiam serdecznie

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >