Okiem Przewodniczącego – 14 września 2015

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 r.

Witam!

Kolejny Newsletter i kolejne ogromne zainteresowanie. Dziękuję i za czytanie mojego sprawozdania i za miłe słowa. Członkom Platformy potwierdzam, bo były takie pytania, że uchwała Zjazdu Powiatowego rzeczywiście rekomendowała Zarządowi kontynuowanie wysyłki newslettera do członków PO. Teraz najważniejsze sprawy z ubiegłego tygodnia. Najpierw Krakowska (nie tylko) Platforma Obywatelska:

Przed nami ostatnie dni zbierania podpisów na kandydatów PO. Idzie nieźle ale lepiej zbierać do końca, stąd w niedzielę wielu z nas takie podpisy zbierało i zbieramy do końca.

Odbyła się Konwencja Programowa PO w Poznaniu. Było podobno bardzo ciekawie, wiele bardzo nowatorskich pomysłów i koncepcji. Warto by było, aby w Krakowie także o tych pomysłach i koncepcjach można było porozmawiać i dowiedzieć się szczegółów. Warto by było porozmawiać o najważniejszych założeniach, z którymi nasi małopolscy i krakowscy kandydaci PO idą do parlamentarnych wyborów. Słusznie , że jest obowiązek zbierania podpisów ale jest i prawo naszych członków do udziału w dyskusji i posiadania wiedzy co do naszych, ogólnopolskich, małopolskich i krakowskich planów i działań.

Równolegle, zgodnie z decyzją Zarządu Powiatowego PO jest przeprowadzana ankieta Platformerska. Wypełnianie ankiety trzeba skończyć we wrześniu stąd prosimy naszych krakowskich Platformersów o wypełnianie w ciągu tych najbliższych dni . W październiku przedstawimy dość zaskakujące efekty i przedstawimy wnioski. Wnioski z poprzedniej ankiety służyły do zmian w działaniach Krakowskiej PO, pewnie teraz będzie podobnie.

I sprawy Krakowskiej Rady Miasta:

W środę, 9 września, odbyło się kolejne posiedzenie Krakowskiej Rady Miasta. Najbardziej kontrowersyjną sprawą nieoczekiwanie okazała się nasza rezolucja, wzywająca parlamentarzystów do zmiany ustawy o planowaniu przestrzennym tak, aby powrócił zapis o konieczności tworzenia miejscowych planów dla obszarów, gdzie zlokalizowane będą hipermarkety. Zaproponowaliśmy, aby przyjąć ustawę o rewitalizacji, oczekiwaną przez samorządy od 12 lat i równolegle dokonać zmian w ustawie o planowaniu. Niestety, nieznaczna ale większość Rady Miasta uznała, że w rezolucji warto wezwać do nie uchwalania ustawy o rewitalizacji, bo to lepszy sposób na zablokowanie spraw hipermarketowych. Na szczęście nasi posłowie – Józef Lassota i Irek Raś podjęli się zmiany ustawy o planowaniu, uznając, że ustawa o rewitalizacji jest konieczna. Trzymamy kciuki za powodzenie tej błyskawicznej akcji.

Rada Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego prowadzi ostatnie prace w celu określenia rekomendacji dla następnej edycji. Szczegóły niebawem.

W tym tygodniu przedstawione też zostaną wyniki akcji „Płać podatki w Krakowie”, a także stan prac nad przygotowaniem Krakowskiej Karty Mieszkańca. Ważne to sprawy dla budżetu i dla Krakowian.

Wiele się będzie działo tej jesieni (wybory parlamentarne, kampania, wydarzenia samorządowe), ale najważniejszą sprawą dla Krakowa tej jesieni będzie przyjęcie ustawy prawo ochrony środowiska, zwanej pakietem Arkita. Ustawa przeszła już cały proces legislacyjny i czeka na podpis Pana Prezydenta Rzeczpospolitej – Andrzeja Dudy. Nie ma chyba osoby, dla której życie i zdrowie nie stanowi największej wartości. Dlatego mamy prawo, ale i obowiązek wzywać wszystkich, w tym najważniejszą osobę w Państwie – Pana Prezydenta Rzeczpospolitej – aby podpisał ten akt prawny. Panie Prezydencie Rzeczpospolitej – Prosimy o podpisanie tej ustawy!
Serdecznie pozdrawiam,

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >