Okiem Przewodniczącego. 14 lipca 2014.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam Szanownych Państwa.

Jak co tydzień ruszamy z informacją o tym, co w Radzie Miasta i w Krakowskiej PO. Będzie o Studium, Zakrzówku, dziwnych mailach i Platformerskich trudnych Prawyborach. Ruszamy od spraw miejskich:

Przyjęliśmy miejscowy plan zagospodarowania dla Zakrzówka. Wiele było o to awantur, zarzutów i pretensji. Różne są racje, wydaje się jednak, że udało się znaleźć rozwiązanie kompromisowe, ograniczające radykalnie (do 30%) powierzchnię zabudowy, porządkujące drogi i komunikację, dające możliwość cywilizowanego dostępu do przepięknego, acz prywatnego, jeziorka. Ze względu na stwierdzenie występowania tam rzadkiego węża, teren ten będzie chroniony przyrodniczo i tu też wydaje się, że będzie porozumienie. Oczywiście dla wielu, w tym dla ekologów, części zamieszkujących tam osób – taki kompromis nie jest dopuszczalny, jednak jak ktoś chce wszystko albo nic, to czasem zostaje z tym drugim.

Przy okazji okazało się, że część otrzymywanych przez radnych maili była wysyłana bez zgody właścicieli skrzynek mailowych, wręcz w niektórych przypadkach bez ich jakiejkolwiek wiedzy. Tę sprawę zamierzamy oddać do sprawdzenia, jak bowiem stwierdzają prawnicy – mogły zostać popełnione czyny karalne. Zobaczymy, tym niemniej wiarygodność takiej formy informowania radnych obniżyła się.

Przyjęliśmy, po 11 latach, nowe studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego. To taki urbanistyczny master-plan dla Krakowa. Poprzedni, przyjęty w 2003 roku, spowodował rozszerzenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co zaowocowało kilkunastoma tysiącami miejsc pracy, wytyczył nowe trasy tramwajowe (Rybitwy i Ruczaj), określił zasady ochrony terenów, w tym terenów zielonych, w tym Kampus UJ na Ruczaju, określił nowe trasy komunikacyjne.

Obecne studium to nowe motory rozwoju Krakowa – Projekt Nowa Huta Przyszłości (5000 ha rewitalizowanych terenów pod nowoczesną działalność gospodarczą), Rybitwy jako teren pod krakowskie wieżowce i okolice Balic jako nowe tereny rozwojowe. Nowe studium to przygotowanie się pod metro/szybką kolej aglomeracyjną, to nowe tereny mieszkaniowe, ale i znaczna ochrona terenów zielonych. Tym studium pokazaliśmy perspektywę Krakowa na następne 20 lat. To drugi, po reformie finansów i oddłużeniu Krakowa, poważny sukces tej kadencji. Dziękujemy wszystkim, szczególnie Grzegorzowi Stawowemu, który to studium współtworzył.

Na ostatniej przed wakacjami sesji Rady było ponad 70 punktów, w tym przyjęliśmy bardzo ważną dla członków Spółdzielni Mieszkaniowych w Krakowie uchwałę tzw karencyjną, umożliwiającą bez zwrotu bonifikaty za działkę pod zabudową na gospodarowanie nabytym od SM mieszkaniem. Naprawiamy tym błąd ustawodawcy i paręnaście tysięcy członków SM powinno być zadowolonych.

Udało się nadać nazwę bulwarowi na Zabłociu imienia Lotników Alianckich. To finał starań polskich i alianckich środowisk lotniczych o uhonorowanie alianckich lotników pomagających Polakom, z których niektórzy, jak ci z Zabłocia, zginęli niosąc Polsce pomoc.

Zaczynają się wakacje, następna sesja dopiero 27 sierpnia, ale trwają spotkania, posiedzenia komisji, zespołów, dyżury. Przygotowujemy się na jesień.

I sprawy Platformerskie:

Odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Platformy Obywatelskiej w Krakowie. Na posiedzeniu zmieniliśmy terminy przedwyborcze i tak:

 • Do 31 lipca mają być ustalone sprawy Sejmiku
 • Do 31 lipca można się zgłaszać do prawyborów prezydenckich w Krakowie
 • Do 20 sierpnia mają być zgłoszeni kandydaci do Rady

Jak na razie do Prawyborów Prezydenckich zgłosiły się dwie koleżanki, Małgorzata Jantos i Marta Patena. To naprawdę przedziwna sytuacja. Małgosia i Marta należą do wybijających się radnych, miały swoje dziedziny zainteresowań, włożyły bardzo dużo pracy i energii, miały swoje sukcesy. Marta to szefowa Komisji Edukacji RMK, autorka specjalnego projektu dostosowywania sieci szkół do możliwości Miasta, miała także wiele sukcesów lokalnych. Małgosia to Wiceprzewodnicząca Rady, pomysłodawca wielu działań w zakresie NGO, przedsiębiorczości, edukacji, kultury. To Małgosia spowodowała, że w Krakowie zajęliśmy się Budżetem Obywatelskim czy Inicjatywą Lokalną.

Jednak potrzebujemy dalszych kandydatów, mówi się o Prezydencie Krakowa 1993-1998, pośle Józefie Lassocie. Aby zaistnieć w kampanii prezydenckiej musimy mieć kandydata/kandydatkę – osobę rozpoznawalną, mającą własne oryginalne pomysły, inne od powtarzanych obecnie, umiejącą nawiązać kontakt z różnymi grupami społecznymi, mającą autorytet w mediach, mającą wreszcie autorytet w Platformie Obywatelskiej. Łatwo nie będzie..

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >