Okiem Przewodniczącego. 13 stycznia 2014.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam Szanowne Platformerki i Platformersi drugi już raz w 2014 roku. Jak co tydzień najważniejsze informacje Okiem Przewodniczącego Rady i okiem członka zarządu krakowskiej Platformy.

Najpierw sprawy miejskie Okiem Przewodniczącego Rady Miasta:

W środę 15 stycznia pierwsza w tym roku Sesja Rady Miasta Krakowa. Poza szeregiem spraw bieżących mamy drugie czytanie kluczowej dla Krakowa spółki Nowa Huta Przyszłości. Spółka ma przygotować i przeprowadzić wielki projekt inwestycyjny zagospodarowujący parę tysięcy hektarów wokół kombinatu, pozyskujący wielkich strategicznych inwestorów, organizujący dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy. To najważniejsza inwestycja Krakowa i Małopolski na następne kilkanaście lat. To druga spółka, po spółce parkingowej, organizowana przez Miasto w wyniku inicjatywy Klubu Radnych PO. Na sesji także projekt PIS w sprawie zmian w edukacji krakowskiej, wymagający naszej podstawowej uwagi.

Przed nami także przygotowanie i wdrożenie Budżetu Obywatelskiego zarówno na poziomie dzielnicowym, jak i miejskim. Mamy pewne doświadczenia wdrażania Budżetu Obywatelskiego w 4 dzielnicach, wiemy jak ważne jest nie tylko znalezienie zadań, ich opracowanie i głosowanie, ale i udział obywatelski na wszystkich etapach przygotowania i wdrażania tego projektu. W sprawie Budżetu ogólnomiejskiego nie mamy jak na razie żadnych doświadczeń. Wygląda więc, że w roku 2014 poszerzymy pilotaż budżetu dzielnicowego na większość dzielnic i rozpoczniemy pilotaż ogólnomiejski. W efekcie będziemy realizować zadania pilotażowe budżetu miejskiego i dzielnicowego, ale i przygotowywać docelowe zasady budżetu na kolejne lata. Chcemy aby cały pilotaż, szczególnie miejski, ale i dzielnicowy, był realizowany z udziałem partnerów społecznych. Mamy oczywisty problem czasowy, ale widząc zainteresowanie budżetem obywatelskim radnych, urzędników i partnerów społecznych mam przekonanie o pełnym zaangażowaniu wszystkich i wierzę, że Budżet Obywatelski w Krakowie będzie dobrym projektem. To kolejny projekt obywatelski mocno wspierany przez PO.

W sprawach kontrowersyjnych należy z ludźmi rozmawiać. Tak rozmawiamy wewnątrz PO o projekcie organizacji Igrzysk Olimpijskich 2022, ale i chcemy rozmawiać z mieszkańcami. Z inicjatywy Przewodniczącego Rady Miasta odbędzie się cykl debat olimpijskich, mających na celu przedstawić korzyści, ale i zagrożenia związane z tym projektem. Już dziś zapraszamy. Szczegóły niebawem !

Z inicjatywy radnych PO ruszyliśmy ze sprawą Młodzieżowej Rady Miasta Krakowa. W styczniu będziemy konsultować koncepcję Młodzieżowej Rady i projekt uchwały w tej sprawie, a w lutym głosowanie.

Ruszam z kolejnymi spotkaniami lokalnymi Przewodniczącego Rady Miasta. W końcówce roku miałem spotkania na Ruczaju, w Opatkowicach, w Łęgu i na Kurdwanowie. Teraz spotkania na Osiedlu Podwawelskim, Klinach i Dębnikach. A potem następne. To bardzo dobry sposób rozmowy z mieszkańcami, szczególnie rozmawiamy o sprawach bezpieczeństwa, dróg i transportu oraz śmieci. Zapraszam na spotkania !

I sprawy Platformerskie:

Odbyło się posiedzenie zarządu krakowskiego PO. Ustaliliśmy harmonogram działań w tej sprawie, rozmawialiśmy o prawyborach na kandydata na prezydenta Miasta. Omówiliśmy stan spraw programowych, prowadzonych przez Krakowskie Centrum Programowe. Paweł Węgrzyn pokazał spore zaangażowanie członków PO, kilkanaście spotkań programowych, kilkadziesiąt dokumentów i prezentacji pokazujących wiedzę i naszą diagnozę spraw miejskich, nasze propozycje działania. Mamy także sporo obszarów, w zakresie których musimy poszerzać wiedzę i analizy. Chcę jeszcze raz podziękować wszystkim zaangażowanym w projekty Krakowskiego Centrum Programowego, to pierwsza tak merytoryczna i głęboko programowa inicjatywa Krakowskiej PO. I choć nie określono dalszych oczekiwań w tej sprawie – wydaje się, że ta inicjatywa znacząco pomoże Krakowskiej PO w działaniach programowych.

Odbyło się bardzo ciekawe spotkanie Platformerskie w sprawie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Omówiliśmy korzyści ze starania się, a potem organizacji Igrzysk w Krakowie, omówiliśmy zagrożenia w tej sprawie, omówiliśmy także bardzo wstępnie nasz stosunek do ewentualnych działań referendalnych w tej sprawie. To było bardzo ciekawe spotkanie, brawo organizatorzy !

Na środę 22 stycznia godz 18.30 – moje macierzyste 2 Koło Gospodarcze zaprasza na Miejskie Spotkanie Platformy, tym razem z Panią Wiceprezydent Magdaleną Sroką. Pani Prezydent powie nam o działaniach w zakresie kultury, promocji, ale i powie o swojej wizji Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Zapraszamy do Hotelu Royal, do Sali konferencyjnej na godz 18.30.

Jak już pewnie Państwo wiecie, jeden z naszych kolegów, członek Klubu Radnych PO w Radzie Miasta i członek zarządu Krakowskiej PO – Paweł Ścigalski – zrezygnował z członkostwa w Platformie Obywatelskiej i w Klubie Radnych PO w Radzie Miasta Krakowa. Paweł napisał, że „W wyniku dużej ilości obowiązków i zadań samorządowych, zawodowych, politycznych, a przede wszystkim  rodzinnych postanowiłem zrezygnować z członkostwa w Platformie Obywatelskiej RP (w tym klubu radnych PO w Radzie Miasta Krakowa). Chciałbym Wam bardzo serdecznie podziękować za te ostatnie lata spędzone razem w jednej organizacji i wspólną pracę w Radzie Miasta Krakowa. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że klub radnych PO był jednym z najbardziej merytorycznych w tej kadencji i udało nam się wiele zrobić”. Kiedy coś takiego się dzieje zawsze pozostaje żal i poczucie jakiejś szkody. Ale każdy ma prawo do własnych decyzji, jakie by one nie były.

Odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne krakowskiej i małopolskiej Platformy Obywatelskiej. Najpierw na Mszy św dziękowaliśmy Opatrzności za upływający rok i prosiliśmy o szczęście w nadchodzącym, przygrywała ekipa śpiewająca pod gitarą Leszka Zegzdy, poseł Fedorowicz i marszałek Sowa czytali Słowo Boże, a poseł Arkit zbierał, z dużym sukcesem, na tacę. Potem spotkaliśmy się w Centrum Konferencyjnym na Szewskiej, gdzie w sporym gronie życzyliśmy sobie (ale i z koalicjantem) sukcesu w 2014 roku. Z najedzonych lwów mamy ponownie stać się walczącymi tygrysami. Niech się darzy w Nowym 2014 Roku !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >